Spis treści
Małe dzieci mogą nie robić kupki przez wiele dni, bez względu na to, czy są karmione mlekiem mamy, czy mlekiem modyfikowanym. To normalne, ale i tak pusta pieluszka to zawsze dla rodziców poważny stres. Zwłaszcza, gdy dziecko, które cierpi na zaparcia – lub wydaje nam się, że je ma – jest marudne, nerwowe i wyraźnie odczuwa dyskomfort. Jeśli jednak bark kupki cię martwi, stosuj zasadę siódemek.
Kupka raz na jakiś czas - to normalne?
Pewna lekarka Dr Carole Keim o nicku doctoratyourdoor, która na Tiktoku publikuje filmy z poradami dla młodych rodziców, wyjaśnia, kiedy trzeba się martwić tym, że noworodek nie robi kupki.
Na pytanie, czy to normalne, że siedmiotygodniowy dziecko nie wypróżnia się przez pięć lub więcej dni, odpowiada, że nie trzeba się tym przejmować. Do pewnego momentu, oczywiście. Jakiego? Tu warto stosować zasadę siódemek.
Czytaj również: Jak często niemowlę robi kupkę? Ile razy na dzień noworodek powinien się wypróżniać?
Jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym?
Czym jest zasada siódemek?
Zasada siódemek jest taka, że czynności fizjologiczne, a dokładnie wypróżnianie, wypadające przynajmniej raz na siedem dni lub powtarzające się maksymalnie 7 razy w ciągu dnia jest uważane za normalne. Zasada ta dotyczy zarówno dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.
Czy to już zaparcie?
Specjaliści twierdza, że niemowlęta robią średnio cztery kupki dziennie w pierwszym tygodniu życia, a w wieku 12 miesięcy – już tylko ok. 2 dziennie. Warto jednak pamiętać, że noworodki karmione piersią mogą brudzić pieluszkę nawet po każdym karmieniu, ale równie dobrze mogą załatwiać się raz na kilka dni. O ile kupki te są miękkie, nie można mówić w ich kontekście o zaparciach.