Te 4 rzeczy męczą i drażnią noworodka. Lepiej ich unikać

Noworodek jest przyzwyczajony do ciasnego i cichego brzucha mamy. Opuścił znane środowisko, nowa rzeczywistość niekoniecznie musi mu się podobać. Są rzeczy, których wyjątkowo nie lubi. Warto wiedzieć, co męczy i drażni maluszka, co możemy zrobić, aby zaoszczędzić mu przykrych doznań.

Płaczący noworodek

i

Autor: Getty Images Noworodek musi przyzwyczaić się do nowego środowiska.

Jeannette Kalyta - położna, której nie trzeba przedstawiać rodzicom - przypominała niedawno, jak ważnym momentem jest przywitanie z nowo narodzonym dzieckiem.

Pierwsze powitanie dziecka to jeden z najważniejszych momentów w jego życiu, którego nie będzie pamiętało fizycznie, ale emocjonalnie pozostanie z nim na zawsze

- napisała na profilu @jeannettekalyta

Maluch przez całą ciążę słyszał bicie serca mamy, głosy rodziców – to one są w stanie ukoić go podczas pierwszych wspólnych chwil, dać mu poczucie bezpieczeństwa. A niepokoju nie brakuje, w końcu dziecko opuściło znane środowisko. „Na zewnątrz” jest jasno, głośno. Położna podpowiedziała, aby zadbać, aby pierwsze spotkanie przebiegło wyjątkowo - pomoże w tym również przygaszenie świateł, okrycie noworodka kocykiem przesiąkniętym zapachem rodziców.

I pamiętajmy, że po wyjściu z porodówki maluch nadal może czuć się „obco”.

Noworodek niewiele widzi, świat odbiera słuchem, dotykiem i skórą. Czuje, że nagle dużo się zmieniło: wszystko jest nowe, inne, większe i jaśniejsze niż w brzuchu mamy. Nim przyzwyczai się do nowych warunków, minie trochę czasu. Dopóki to nie nastąpi, powinnyśmy unikać sytuacji, które mogą go zestresować. Sprawdź, czego wyjątkowo nie lubi.

Spis treści

  1. Noworodek nie lubi hałasu
  2. Noworodek nie lubi chaosu
  3. Noworodek nie lubi jasnego światła
  4. Noworodek nie lubi dużej przestrzeni
Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

Noworodek nie lubi hałasu

Dźwięki, które wcześniej były przytłumione przez wody płodowe, teraz są doskonale słyszalne. Te zbyt głośne dźwięki drażnią i niepokoją malucha. Zaskoczony hałasem malec gwałtownie rozprostowuje nóżki i rączki, a następnie zaczyna głośno płakać (to tzw. odruch Moro).

Dlatego przynajmniej przez pierwszy miesiąc lepiej nie włączać głośno telewizora, ściszyć komórkę i dzwonek w drzwiach wejściowych. Nie oznacza to, że macie żyć w ciszy - zwykłe domowe odgłosy nie przeszkadzają dziecku, a szum suszarki czy cichego odkurzacza wręcz uspokaja niektóre noworodki.

Noworodek nie lubi chaosu

W chaosie trudno jest funkcjonować każdemu, a u nowo narodzonych niemowląt brak uporządkowanego rytmu dnia i niespodzianki typu kąpiel rano, a nie wieczorem, zaburzają dodatkowo poczucie bezpieczeństwa. Brak rytuałów to jedna z rzeczy, których wyjątkowo nie lubią niemowlęta i małe dzieci.

Gdy maluszek jest aktywny, lubi wiedzieć, co się z nim dzieje. Ważny jest dla niego w miarę uporządkowany rytm dnia, dlatego zabawa, spacer czy kąpiel powinny się odbywać mniej więcej w tej samej kolejności i o podobnych godzinach. Trzeba pamiętać, że rytuały dla niemowlaka są bardzo ważne.

Noworodek nie lubi jasnego światła

Przez 9. miesięcy życia płodowego maluszek przebywał w półmroku. Po narodzinach jasne słońce czy silna żarówka męczy i drażni dziecko.

Lepiej, by światło było przytłumione - zamiast górnej lampy niech świeci lampka przy łóżku z żarówką o mocy nie większej niż 40 watów. Półmrok pozwoli przystosować się malcowi do nowych warunków.

  • Niemowlaka trzeba układać tak, by nie patrzył wprost na świecącą lampę, włączony monitor komputera czy telewizor.
  • W słoneczne dni na spacerze budka wózka powinna być podniesiona.
  • Lepiej też nie zostawiać na noc światła w dziecięcym pokoju - światło stymuluje oko do wzrostu, co w przyszłości może skutkować krótkowzrocznością.

Noworodek nie lubi dużej przestrzeni

Jedną z rzeczy, których nie lubią maluszki, jest duża przestrzeń wokół nich. W brzuszku, zwłaszcza pod koniec ciąży, było dziecku ciasno.

Po narodzinach nagle ma wokół siebie mnóstwo przestrzeni i przez to nie czuje się zbyt pewnie. Leżącego w łóżeczku malucha można otulać specjalnym otulaczem.

Aby samo łóżeczko wydawało się dziecku bardziej przyjazne i podobne do brzuszka, można w nim umieścić gniazdko niemowlęce, które ograniczy przestrzeń wokół ciała, dzięki czemu malec poczuje się bardziej bezpiecznie.

Pamiętaj jednak, aby nie obkładać dziecka niepotrzebnymi rzeczami, z łóżeczka lepiej usunąć maskotki czy ochraniacz na szczebelki, gdy maluch zacznie się przekręcać, mogą być dla niego zagrożeniem.

Dobrze wiedzieć

1.  miesiąc życia dziecka bywa nazywany dziesiątym miesiącem ciąży, bo aby noworodek przystosował się do nowych warunków, należy mu zapewnić warunki zbliżone do tych, jakie panowały w trakcie życia płodowego.

O tym, jak spojrzeć na świat oczami maluszka, zrozumieć, co mu przeszkadza, i zaspokoić jego potrzeby, można przeczytać w książce „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” pediatry Harveya Karpa, który zawarł w niej własne doświadczenia i obserwacje z badań naukowych.

Te imiona dla dzieci wybrały znane mamy. Tradycyjne i oryginalne