Spis treści
- Sine dziąsła lub skóra wokół warg u noworodka
- Załzawione oczy u noworodka
- Zaczerwienione oczy u noworodka
Sine dziąsła lub skóra wokół warg u noworodka
Może sygnalizować niski poziom tlenu we krwi u noworodka – bywa tak, jeśli dziecko ma problemy z krążeniem albo oddychaniem. Stan taki może świadczyć o sinicy. W wadach sinicznych serca szaro-niebieski odcień skóry dziecka pojawia się zwykle, gdy ustępują żółtaczka i zaczerwienienie skóry.
W przypadkach chorób płuc, np. wrodzonego zapalenia płuc, zasinienie skóry jest mniej widoczne. Siny odcień wokół prawidłowo zabarwionych warg i śluzówek jamy ustnej zwykle wywołany jest przez prześwitujące naczynia żylne.
- Co robić? Trzeba skotaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę takiego zabarwienia skóry.
Załzawione oczy u noworodka
Z oczu niektórych noworodków ciągle ciekną łzy. Niekiedy problem dotyczy obu oczu, najczęściej jednak załzawione jest jedno oko. To świadczy o tym, że malec ma zatkany kanalik łzowy.
- Co robić? Kanaliki powinny odblokować się same. Jednak jeśli nie nastąpi to przed upływem pierwszego miesiąca życia, lepiej nie czekać, bo gdy łzy nie odpływają tak, jak powinny, łatwo o infekcję. By jej zapobiec, wydzielinę trzeba usuwać, przemywając oczko sterylnym gazikiem zmoczonym w letniej przegotowanej wodzie, ruchem od skroni w kierunku noska. Zatkane kanaliki można próbować udrażniać, robiąc masaż kącika oka (poproś o instrukcję położną albo pediatrę). Jeśli to nic nie da, konieczne będzie udrożnienie kanalika u okulisty.
Czytaj więcej: Co widzi niemowlę w pierwszych miesiącach życia?
Zaczerwienione oczy u noworodka
Zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek, a czasami nawet ropa może się pojawić już u kilkudniowego noworodka wskutek zabiegu Credego. Zabieg polega na zakropleniu do każdego oka dziecka jednej kropli 1 proc. roztworu azotanu srebra i wykonywany jest po urodzeniu. Ma na celu zapobiec zakażeniu dwoinkami rzeżączki (czyli rzeżączkowemu zapaleniu spojówek), które mogą znajdować się w drogach rodnych kobiety.
Chemiczne zapalenie spojówek wynikające z podania azotanu srebra zwykle pojawia się 6–8 godzin po wkropleniu, czyli w czasie pobytu na oddziale noworodkowym. Taki stan zapalny samoistnie ustępuje w ciągu 2–4 dni. W przypadku takiego stanu zapalnego czekamy, aż objawy same ustąpią. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu 3 dni, trzeba iść do lekarza okulisty. Szczególnie jeśli ropienie i obrzęk powiek się nasilają.
Czytaj też: Noworodek w domu - 19 porad dla mamy
Częściej zapalenie spojówek jest wywoływane przez zakażenie bakteriami, chlamydiami lub wirusami. U noworodków do infekcji może dojść w trakcie porodu podczas kontaktu z drogami rodnymi matki. Zakażenie ujawniające się pod koniec pierwszego tygodnia zwykle jest wywołane przez bakterie, a w drugim tygodniu zwykle przez chlamydię. Może przebiegać łagodnie z minimalnym wysiękiem śluzowo-ropnym, ale też z obustronnym obrzękiem powiek oraz śluzowo-krwistą, później ropną wydzieliną.
- Co robić? Takiego stanu nie można bagatelizować. Lekarz zleci antybiotyk miejscowo w kroplach, a czasami nawet doustnie lub dożylnie, jeśli będzie podejrzewał zakażenie chlamydiami.
miesięcznik "M jak mama"