Żółtaczka fizjologiczna u noworodka. Podwyższona bilirubina u dzieci

2008-05-13 17:19

Żółtaczka fizjologiczna norodków dotyka 80 procent nowo narodzonych dzieci. Winowajcą jest bilirubina, żółta substancja, która powstaje z rozpadu czerwonych ciałek krwi. To naturalny i stały proces, jednak u dorosłego następuje to po 120 dniach, a w życiu płodowym i u noworodka już po 90. Czy zawsze trzeba ją leczyć? Jak przebiega leczenie żółtaczki fizjologicznej noworodków?

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka

i

Autor: _photos.com|photos.com Żółtaczka fizjologiczna u noworodka

Spis treści

  1. Żółtaczka fizjologiczna noworodków: kiedy trzeba ją leczyć?
  2. Żółtaczka fizjologiczna: leczenie

Żółtaczka fizjologiczna noworodków, choć tak powszechnie wystepująca u dzieci po narodzeniu, w rodzicach zawsze budzi niepokój. Bilirubina we krwi dorosłej osoby to zjawisko zupełnie normalne. Wychwytują ją komórki wątroby i zamieniają w nieszkodliwą (tak zwaną związaną), wydalaną z organizmu wraz z moczem i kałem. Ponieważ wątroba noworodka tego jeszcze nie potrafi, we krwi dziecka przez 10-14 dni utrzymuje się podwyższony poziom bilirubiny. Najwyższy jest w 4-5 dobie życia, potem się zmniejsza. Gdy w surowicy krwi noworodka stężenie bilirubiny zmaleje do 1,5-0,7 mg/dl, można sądzić, że dziecko uporało się z żółtaczką fizjologiczną. Jeśli dzieje się inaczej, oznacza to, że potrzebne jest leczenie żółtaczki fizjologicznej noworodków.

>> Żółtaczka noworodkowa: przyczyny, objawy, leczenie

Żółtaczka fizjologiczna noworodków: kiedy trzeba ją leczyć?

Sporo bilirubiny znajduje się w smółce noworodków (jest to zawartość jelit wydalana zaraz po porodzie). Dłuższe niewydalenie smółki może powodować powrót bilirubiny do krwi. Wtedy potrzebne jest zrobienie doodbytniczej lewatywy oczyszczającej.

Dobrze wiedzieć

Żółtaczka fizjologiczna: groźny nadmiar bilirubiny

  • organizm mniej produkuje substancji energetycznych i białek a zatrute bilirubiną nerki gorzej pracują
  • stopniowo wzrasta ryzyko powstawania skrzepów
  • może nastąpić uszkodzenie komórek nerwowych mózgu

Kiedy jednak wysoki poziom bilirubiny po kilku dniach nie obniża się, a nagle wzrasta, jest to niepokojące. Gdy więc już w pierwszych dwóch dobach życia noworodka pojawi się żółtaczka fizjologiczna (stężenie bilirubiny przekracza wówczas 12 mg/dl) lub gdy zażółcenie skóry oraz białek oczu utrzymuje się przez 10-14 dni, trzeba przeprowadzić dodatkowe badania. Może wówczas okazać się, że nie jest to niegroźna żółtaczka fizjologiczna, ale skutek innej, dużo poważniejszej choroby: zakażenia uogólnionego (czyli tzw. posocznicy, inaczej sepsy), niedrożności dróg żółciowych (to żółtaczka mechaniczna) lub konfliktu serologicznego, który występuje, gdy dziecko ma dodatni czynnik Rh, a matka ujemny (jest to żółtaczka patologiczna).

>> Żółtaczka noworodkowa: jak dbać o dziecko?

Żółtaczka fizjologiczna: leczenie

W leczeniu żółtaczki fizjologicznej dobre efekty daje fototerapia, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Pod ich wpływem bilirubina traci szkodliwe właściwości.

Nagiego noworodka kładzie się w szczelnie osłoniętym łóżeczku (wcześniaka - w inkubatorze) pod lampą ultrafioletową. Na oczy zakłada mu się specjalne okulary, przypominające narciarskie gogle. Przylegają one szczelnie do buzi i chronią oczy maleństwa przed promieniowaniem. Fototerapia jest przerywana tylko na czas karmienia i ewentualnych zabiegów medycznych. Dodatkowo dziecko dożylnie dostaje glukozę. Najczęściej efekty są już w 1-2 dobie naświetlania.

miesięcznik "Zdrowie"