7 zasad PIELĘGNACJI NOWORODKA

2014-09-11 15:49

Skóra noworodka wymaga specjalnego traktowania. Odpowiednio o nią dbając, unikniesz problemów. Zobacz, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja noworodka.

7-zasad-pielegnacji-noworodka

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jeśli zauważysz u dziecka ciemieniuchę, natłuść główkę i wyczesz łuski szczotką.

Spis treści

  1. Pielęgnacja noworodka: jak najczęściej przewijaj dziecko
  2. Pielęgnacja noworodka: nie smaruj pupy kremem bez wyraźnej potrzeby
  3. Pielęgnacja noworodka: używaj minimalnej ilości kosmetyków
  4. Pielęgnacja noworodka: staraj się kąpać dziecko codziennie
  5. Pielęgnacja noworodka: pępek pod dobrą opieką
  6. Pielęgnacja noworodka: jak najszybciej likwiduj ciemieniuchę
  7. Pielęgnacja noworodka: używaj delikatnych kosmetyków
  8. Pielęgnacja noworodka: natłuszczaj skórę

Noworodek ma wrażliwą, nie do końca dojrzałą skórę niemalże do trzecich urodzin (bo tyle czasu potrzeba, by naskórek stał się grubszy, a luźno ułożone komórki zaczęły ściśle do siebie przylegać). Ale pierwszy miesiąc jego życia jest okresem szczególnie newralgicznym. Skóra tuż po narodzinach jest bardzo delikatna i mogą przez nią przenikać niektóre składniki kosmetyków. Opiekunom zaś często brakuje doświadczenia w pielęgnacji noworodka. Łatwo wtedy o błędy, które mogą skutkować bolesnymi dla malca problemami, jak choćby odparzeniem.

Pielęgnacja noworodka: jak najczęściej przewijaj dziecko

Rób to od razu po każdej kupie, a jeśli malec jej nie zrobił, przewiń go ponownie maksymalnie po dwóch godzinach od ostatniej zmiany pieluchy. Kiedyś te zalecenia nie były aż tak restrykcyjne, obecnie jednak wiadomo, ze to częste przewijanie jest podstawą zapobiegania odparzeniom – chodzi o to, by skóra malca miała jak najkrótszy kontakt z moczem i kałem, które działają na nią drażniąco.

Skóra niemowlaka: jak o nią dbać? >>

Pielęgnacja noworodka: nie smaruj pupy kremem bez wyraźnej potrzeby

Stosowanie kremów przeciw odparzeniom u noworodków jest niewskazane ze względu na to, że ich skóra może przepuszczać niektóre składniki zawarte w kosmetykach. Można to robić np. podczas wieczornego przewijania, gdyż potem malec prześpi w pieluszce kilka następnych godzin, a wtedy krem stanowi dodatkową ochronę skóry. Jest jeden wyjątek od tej reguły – kremu nie stosujemy, jeśli pieluszki, które nosi malec, pochłaniają nie tylko mocz, ale też luźne noworodkowe stolce. Takie pieluszki mają kanaliki, które krem zatyka, przez co mocz i kał nie wsiąkają w nią, a zostają przy skórze.

Pielęgnacja noworodka: używaj minimalnej ilości kosmetyków

Ta zasada dotyczy kosmetyków, których nie spłukujemy ze skóry, a więc kremu przeciw odparzeniom, balsamu czy oliwki. Dla skóry malca będzie zdrowiej, jeśli będziesz je nakładała cienką warstwą. W tym wypadku dużo nie znaczy dobrze, bo nadmiar balsamu lub oliwki może zatykać pory skóry, co prowadzi do podrażnień.

Jak czyścić USZY NIEMOWLAKA? >>

Pielęgnacja noworodka: staraj się kąpać dziecko codziennie

Jeszcze kilka lat temu zalecano kąpiel co drugi, trzeci dzień, by niepotrzebnie nie przesuszać skóry. Jednak nowoczesne kosmetyki zmieniły podejście do tego tematu. Kąpiel nie tylko odświeży dziecko i usunie z jego skóry zabrudzenia, ale też – jeśli do wody dodasz emolientu – o nią zadba, pomagając zmniejszyć nadmierną suchość. Wody do kąpieli noworodka nie trzeba dezynfekować za pomocą wyciągu z rumianku (azulan). Nie trzeba jej też gotować, by odparować chlor.

Pielęgnacja noworodka: pępek pod dobrą opieką

Kilka lat temu zmieniły się zasady pielęgnacji kikuta pępowiny. Nie odkażamy go już spirytusem, ale myjemy mydłem podczas kąpieli, a potem delikatnie osuszamy i zostawiamy na jakiś czas odsłonięty, zawijając pieluszkę i ubranko. Te metody zapobiegają zakażeniom równie skutecznie jak odkażanie. Jeśli pojawią się problemy, pępek należy pielęgnować płynem o nazwie Octenisept.

Wrastające paznokcie u dzieci? Wrastanie paznokci dotyczy również niemowląt >>

Pielęgnacja noworodka: jak najszybciej likwiduj ciemieniuchę

Żółte łuski na główce mogą pojawić się już w pierwszym tygodniu życia. Nie są groźne, stanowią jednak problem estetyczny. Najłatwiej się ich pozbyć, na kwadrans przed kąpielą smarując dziecku główkę oliwką, a potem wyczesać je z włosków szczoteczką i umyć je.

Pielęgnacja noworodka: używaj delikatnych kosmetyków

Wybieraj preparaty, które mają jak najmniej składników i nie zawierają substancji zapachowych oraz silnych detergentów, bo są one najbezpieczniejsze dla skóry noworodka. Im mniej składników, tym mniejsze ryzyko podrażnienia i uczulenia. Warto sięgać po kosmetyki z atestem lub pozytywną opinią CZD czy IMiD.

Pielęgnacja noworodka: natłuszczaj skórę

Przez pierwsze tygodnie może być ona sucha, może się też łuszczyć. To zupełnie normalne, niemniej skórę trzeba dodatkowo natłuszczać. Najskuteczniejsza jest oliwka, która smarujemy ciało i buzię dziecka po wieczornej kąpieli. Ważne, by używać jej niewiele – nadmiar i tak spłynie ze skóry, a może dostać się np. do ust (gdy akurat smarujesz buzię). Oliwkę stosujemy tylko przez pierwszy miesiąc życia (chyba że później skóra również jest sucha). Zamiast niej można stosować balsam do ciała dla niemowląt.

Kosmetyki AA

i

Autor: Materiały klienta

Czy wiesz, jak pielęgnować wrażliwą skórę noworodka i dziecka?

Pytanie 1 z 5
Czego używać do mycia ciała noworodka
miesięcznik "M jak mama"