Chusteczki nawilżane dla niemowląt to jeden z tradycyjnych elementów wyprawki. Są chętnie kupowane i wiele mam stosuje je na co dzień: do przewijania dziecka w domu, na spacerze i w podróży, do mycia buzi, rączek, przetarcia skóry za uszami.
Ale choć istnieją rodzice, którzy nie wyobrażają sobie już bez nich codziennej pielęgnacji maluszka, chusteczki tego typu mają też swoich przeciwników, formułujących krytyczne uwagi.
Jak każdy produkt, który ma bezpośredni kontakt z bardzo delikatną skórą noworodka i niemowlęcia, są bowiem poddawane bardzo wnikliwej ocenie składu czy materiału, z jakiego zostały wykonane. I nie zawsze to, co oferują producenci, podoba się mamom, czemu dają one upust w internecie.
Aby uniknąć rozczarowań i mieć pewność, że chusteczki nie tylko sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, lecz także nie zaszkodzą skórze maluszka, warto wiedzieć, jak wybrać najlepsze nawilżane chusteczki dla niemowląt.
Spis treści
- Chusteczki nawilżane bezpieczne dla skóry niemowlaka
- Chusteczki nawilżane o działaniu pielęgnacyjnym
- Chusteczki nawilżane wytrzymałe i miłe w dotyku
- Chusteczki nawilżane dobrze nasączone
- Chusteczki nawilżane testowane dermatologicznie
Chusteczki nawilżane bezpieczne dla skóry niemowlaka
Skóra maluszka jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Ze względu na to, że nie jest jeszcze do końca dojrzała, niektóre silniej działające substancje mogą przez nią przenikać. Dobre chusteczki nawilżane nie powinny więc zawierać składników, co do których istnieje choćby cień podejrzenia, że mogłyby podrażniać, uczulać albo w inny sposób zaszkodzić tak małemu dziecku.
Substancje, których nie powinny zawierać chusteczki nawilżane dla niemowląt
Do substancji, które nie powinny znaleźć się w chusteczkach dla niemowląt, zaliczane są m.in. alkohol, ftalany, Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES), sztuczne barwniki, silikony, oleje mineralne, a także emulgatory, takie jak: glikol polietylenowy (PEG) czy glikol polipropylenowy (PPG).
Dobre chusteczki dla niemowląt nie powinny być również mocno perfumowane, gdyż substancje zapachowe bardzo często powodują alergie. Lepiej więc nie kupować chusteczek, których zapach można poczuć nawet przez opakowanie. Unikaj również takich, które mają w składzie któryś ze składników zapachowych uznawanych za najsilniejsze alergeny. Są to:
- Cinnamic alcohol
- Cinnamic aldehyde
- Eugenol
- Isoeugenol
- Geraniol
- Alpha amyl cinnamic alcohol
- Hydroxycitronellal
- Oak moss absolute
Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na chusteczki opisane jako hipoalergiczne. „Hipo” – przedrostek pochodzący z języka greckiego – oznacza „mniej”, a więc produkt opatrzony tym słowem też może uczulić albo podrażnić, ale prawdopodobieństwo jest mniejsze.
Czystsze niż woda
Na rynku dostać można chusteczki, które mają prosty dwuskładnikowy skład - zawierają 99% wody i tylko kroplę ekstraktu z grejpfruta. Podczas procesu produkcji, woda używana we wszystkich wariantach chusteczek przechodzi przez siedmioetapowy proces filtracji. To chusteczki idealne dla dzieci z wrażliwą skórą lub pieluszkowym zapaleniem skóry, ponieważ są czystsze niż bawełniany wacik nasączony wodą zarówno tą prosto z kranu, jak i przegotowaną.
Czytaj: Jak rozpoznać typ skóry niemowlaka?
Chusteczki nawilżane o działaniu pielęgnacyjnym
Dobre chusteczki nawilżane nasączone są balsamem lub mleczkiem, w którego składzie znajdują się substancje o udowodnionym korzystnym działaniu na skórę. To przede wszystkim wyciągi roślinne, m.in. z mniszka lekarskiego, nagietka, lawendy, ogórka, rumianku, aloesu (oprócz wyciągu dodawany bywa też sok) czy olej z nasion słonecznika.
To, ile jest danej substancji w chusteczkach, można poznać, analizując skład – im bliżej początku znajduje się nazwa, tym stężenie danego składnika jest wyższe. Liczy się również pochodzenie składnika: najbardziej wartościowe są te, które pochodzą z upraw organicznych.
Chusteczki mogą zawierać także inne składniki, na przykład prowitaminę B5 (d-pantenol) i alantoinę – obie te substancje łagodzą podrażnienia i zmiany skórne. Cenne są też emolienty, czyli składniki, które zmniejszają skłonność skóry do przesuszania się.
Polecamy: Jak wybrać oliwkę do pielęgnacji skóry niemowlaka?
Chusteczki nawilżane wytrzymałe i miłe w dotyku
Ponieważ używając chusteczek, pocieramy skórę maluszka, ważne jest też to, jakie będą w dotyku. Nie mogą być szorstkie ani sztywne, by nie podrażniać mechanicznie skóry. Najmilsza w dotyku jest bawełna, którą przetwarza się w specjalny sposób, a następnie produkuje z niej tzw. włókninę.
Gotowa chusteczka może być poza tym grubsza lub cieńsza. Grubość nie ma wpływu na to, czy chusteczka jest wytrzymała, bo zależy to od sposobu utkania włókien. Ale wytrzymałość jest ważna w trakcie użytkowania – od niej zależy, czy chusteczka, którą ścieramy z pupy zanieczyszczenia, nie przemięknie ani nie rozpadnie się.
To niestety można sprawdzić dopiero po zakupie – jeśli nie chcesz tracić pieniędzy, wcześniej warto poczytać opinie, jakie na temat produktu zamieszczają inni młodzi rodzice.
Czytaj: Łuszcząca się skóra u niemowlaka. Przyczyny, objawy, pielęgnacja
Chusteczki nawilżane dobrze nasączone
Jak sama nazwa wskazuje, nawilżane chusteczki są nasączane płynem, który ma właściwości pielęgnacyjne, ale też zapobiega zbytniemu tarciu o skórę, no i ułatwia czynności higieniczne, dzięki czemu woda nie jest już potrzebna.
Ważne, by tego płynu było w sam raz: ani za dużo, bo wtedy będzie pozostawiał na skórze wyczuwalną tłustawą warstewkę, ani za mało, bo wówczas chusteczka nie spełni swojej roli.
Chusteczki nawilżane testowane dermatologicznie
Ze względu na to, że skóra niemowląt jest bardzo delikatna, dobre kosmetyki dla tej grupy odbiorców powinny być testowane dermatologicznie – nie inaczej jest w przypadku chusteczek. Taki test potwierdza bezpieczeństwo produktu i oznacza, że przed wprowadzeniem go do sprzedaży przeprowadzono badania, które wykluczyły ewentualny negatywny wpływ produktu na skórę najmłodszych dzieci.
Dodatkowym potwierdzeniem bezpieczeństwa są pozytywne opinie instytucji uprawnionych do ich wydawania, należą do nich m.in. Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, a także organizacje zrzeszające lekarzy i położne, np. Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Zobacz, jakie chusteczki nawilżane dla dzieci polecamy:
Chusteczki powstały na bazie składników pochodzenia naturalnego. W ich składzie znajdziemy: sok aloesowy oraz alantoinę. Produkt został przebadany dermatologicznie,nie zawiera parabenów, PEG-ów, alkoholu i barwników.
Chusteczki z prostym, dwuskładnikowym składem – 99% wody i kroplą ekstraktu z grejpfruta. Podczas procesu produkcji, woda używana we wszystkich wariantach chusteczek przechodzi przez siedmioetapowy proces filtracji, dzięki czemu chusteczki są czystsze i usuwają zanieczyszczenia ze skóry.
Luba Tuli 97% Woda i Aloes to nawilżane chusteczki stworzone z myślą o oczyszczaniu wrażliwej skóry dzieci i niemowląt. Pomogą w delikatnym oczyszczaniu skóry z wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń.
Dzięki zastosowaniu kremowej formuły nawilżające chusteczki z rumiankiem delikatnie wygładzają i pielęgnują dziecięcą skórę. Doskonale sprawdzają się podczas codziennej pielęgnacji niemowląt. Opakowanie zawiera 72 sztuki.
Produkt został wytworzony ze 100% bawełny, która jest delikatna, gładka oraz biodegradowalna. Naturalny materiał został nasączony wyłącznie wodą (99,9%) z dodatkiem ekstraktu z pestek grejpfruta.