Spis treści
- Czego można się nauczyć na kursach handling baby?
- Chusty do noszenia dzieci
- Chustowanie
- Przewijanie chłopca
- Jak masować niemowlaka
Pielęgnacja niemowlaka, czyli handling baby, to nie tylko czysto techniczna „obsługa” niemowlęcia, czyli mycie, przewijanie, ubieranie, karmienie. Zajmowanie się niemowlakiem to również dbanie o jego prawidłowy rozwój ruchowy i umysłowy, budowanie relacji emocjonalnej. Ćwiczenia i zabawy z dzieckiem, noszenie niemowlaka w chuście, masaż niemowlęcia – to wszystko wchodzi w zakres pielęgnacji niemowlaka, czyli handling baby. Nie zawsze można się tego nauczyć z książek czy internetu, dlatego właśnie powstają kursy i warsztaty, na których rodzice mogą pod okiem instruktora rozszerzać swoją wiedzę i ćwiczyć umiejętności.
Czego można się nauczyć na kursach handling baby?
- świadomej pielęgnacji dziecka (karmienie, przewijanie, kąpiel, ubieranie, rozbieranie, podnoszenie, odkładanie, noszenie): dzięki niej dziecko zyska poczucie bezpieczeństwa i komfort, rodzice zaś będą spokojni i pewni swoich kompetencji w opiece nad niemowlakiem. Prawidłowo pielęgnowane dziecko lepiej rozwija się psychomotorycznie, ma wpojone prawidłowe wzorce ruchowe i doskonali swoje umiejętności ruchowe.
- doboru sprzętów dla dziecka: łóżeczka, leżaczka, smoczków, butelek, butów, tak, aby jak najlepiej stymulować rozwój malucha.
- rozpoznania niepokojących sygnałów dotyczących aktywności, zachowania i ułożenia ciała niemowlaka i wiedzy, kiedy zwrócić się do specjalisty.
- noszenia dziecka w chuście: korzyści z noszenia dziecka w chuście jest wiele – to nie tylko wygoda dla rodzica i poczucie bezpieczeństwa dziecka wynikające z bliskości mamy czy taty. Noszenie w chuście wpływa pozytywnie na rozwój niemowlaka. Dziecko lepiej śpi, dobrze je, jest spokojne, mniej płaczliwe. Prawidłowo rozwijają się stawy biodrowe i kręgosłup, wspomagany jest rozwój zmysłu równowagi i zdolności psychomotorycznych.
- masażu niemowlaka: masaż Shantala buduje więź między rodzicem a dzieckiem, jest momentem relaksu i przyjemności dla masowanego niemowlęcia i jego rodzica. Dziecko masowane czuje się kochane, chętnie nawiązuje kontakt z otoczeniem, lepiej rozwija się emocjonalnie, jest radosne, spokojne, dobrze śpi i prawidłowo przybiera na wadze.
- zabaw i ćwiczeń, które stymulują rozwój dziecka. Można też dowiedzieć się, jakie zabawki dla niemowlaka są dla niego najkorzystniejsze.
Chusty do noszenia dzieci
Chusty do noszenia dzieci to stara metoda, która w ostatnich latach znów cieszy się powodzeniem wśród młodych rodziców. Jest cała gama rodzajów chust. W zależności od indywidualnych potrzeb i wieku dziecka możesz wybrać: klasyczne chusty tkane, chusty elastyczne, chusty typu pouch i kółkowe. Zapytaliśmy eksperta o wszystko to co należy wiedzieć zanim zdecydujemy się na chustowanie swojego dziecka.
Chustowanie
Chusty do noszenia dzieci nie są nowością. To bardzo stary, sprawdzony sposób, który ułatwia życie zarówno rodzicom, jak i dziecku. Dzięki nim możesz mieć swoje dziecko cały czas przy sobie i jednocześnie nie rezygnować z wykonywania codziennych czynności. Chusty do noszenia dzieci dają więcej możliwości noszenia dziecka niż np. nosidełko - możesz dopasowywać styl wiązania do aktualnych potrzeb. Swoją pociechę możesz nosić na plecach, przed sobą, a nawet z boku.
Przewijanie chłopca
Przewijak, pielucha, krem na odparzenia... co jeszcze? Na początku przewijanie niemowlaka wygląda na dość skomplikowane. Bardzo szybko okazuje się jednak, że pieluszkę można łatwo zmienić nawet w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami. Zobacz co zrobić, by przewijanie było ekspresowe, jak trzymać niemowlaka podczas przewijania i w jaki sposób należy pielęgnować chłopca. Sprawdź również w jaki sposób wygodnie przytrzymywać dziecko, by przewijanie było bezpieczne dla delikatnego ciała twojego synka.
Jak masować niemowlaka
Masaż niemowlaka jest zupełnie inny niż masaż u osób dorosłych. Tu najbardziej liczy się bliskość rodzica, spokojna atmosfera, a dopiero na końcu technika. Masowanie dziecka to nic trudnego. Najważniejsze zasadą jest to by dostosowywać się do emocji malucha i działać zgodnie z tym co podpowiada instynkt. Nie musisz odtwarzać każdego ruchu, który przedstawia poradnik. Paweł Zawitkowski - autor książki "Mamo, Tato co Ty na to" - radzi od czego zacząć masowanie dziecka i na co należy zwrócić uwagę.
www.dlarodzinki.pl