Czy ubranka niemowlaka można prać razem z ubraniami dorosłych?

2022-09-21 14:45

Pranie rzeczy niemowlaka to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Delikatna skóra noworodka może nie tolerować substancji zawartych w środkach chemicznych do prania. Z czego korzystać podczas prania rzeczy dziecka i czy można prać jego ubranka razem z ubraniami dorosłych?

Czy prać ubranka niemowlaka razem z ubraniami dorosłych?

i

Autor: Getty images Czy prać ubranka niemowlaka razem z ubraniami dorosłych?

Czy prać ubranka noworodka razem z ubraniami dorosłych? Zdecydowanie nie. Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i potrzebuje specjalnego traktowania, co oznacza, że nie powinna mieć kontaktu z silnymi środkami chemicznymi.

Dlatego podczas prania ubranek noworodka nie powinno się używać tych samych środków jakie wykorzystujemy w codziennym praniu naszych rzeczy. Jak w takim razie prać ubranka niemowlaka?

Spis treści

  1. Czym ubranka noworodka prać w proszkach dla dorosłych?
  2. Jaką temperaturę wybrać do prania rzeczy dziecka?
  3. Czy istnieją eko-zamienniki?
  4. Co z prasowaniem ubranek dla niemowlęcia?
O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Czym ubranka noworodka prać w proszkach dla dorosłych?

Wiele firm produkujących środki do prania ma specjalnie dedykowane maluszkom linie, które zawierają mniej składników potencjalnie podrażniających niż regularne produkty. Nie powinny one alergizować dziecka czy też drażnić jego wrażliwej skóry.

Gdy dziecko jest starsze i jeżeli nie wykazuje objawów alergii skórnej, a na jego skórze nie pojawiają się niepokojące zmiany, można zacząć zastanawiać się nad zmianą środków piorących na te „dla dorosłych”.

Nie zaleca się stosowania wszelkiego rodzaju zapachowych płynów do płukania i zmiękczania tkanin, gdyż ich intensywny aromat może podrażniać drogi oddechowe dziecka.

Pod żadnym pozorem jednak nie należy rezygnować z płukania. Wręcz przeciwnie, jest ono konieczne, aby pozbyć się wszelkich chemikaliów z dziecięcego ubranka, które mogły pozostać po praniu. W obecnych czasach wiele pralek posiada wbudowane programy mycia specjalnie dedykowane dla najmłodszych, co zdecydowanie ułatwia skuteczne pozbywanie się drobnoustrojów z ubrań dziecka.

Jeżeli jednak po założeniu świeżo wypranego ubranka na skórze naszego dziecka pojawiają się niepokojące zmiany takie jak zaczerwienienie lub wysypka czy też podrażnienie dróg oddechowych objawiające się np. kaszlem, należy niezwłocznie zmienić środek piorący, który prawdopodobnie jest w tym przypadku przyczyną alergii.

Czytaj także: Czy nowe ubranka dla noworodka trzeba prać?

Jaką temperaturę wybrać do prania rzeczy dziecka?

Temperatura jaką najczęściej wybieramy do naszego codziennego prania to 40 stopni Celsjusza. Okazuje się jednak, że aby poprawnie wyprać ubranka dziecka, powinniśmy zastosować wyższą temperaturę. Jest to spowodowane koniecznością zabicia wszelkich bakterii, grzybów oraz roztoczy, które osadzają się podczas codziennego użytkowania na ubrankach naszych pociech.

W pierwszych dniach życia dziecka, do prania jego rzeczy zalecana jest temperatura sięgająca nawet 90 stopni. Dzięki niej na ubrankach nie pozostaną żadni nieproszeni goście, którzy mogliby dziecku zaszkodzić i wywołać różne choroby skóry.

Jest to szczególnie ważne po powrocie ze szpitala, gdy powinniśmy wyprać dokładnie wszystkie rzeczy, które mieliśmy tam ze sobą. Z biegiem czasu, gdy dziecko zaczyna dorastać, można obniżyć temperaturę prania do 60 stopni, a po trzech miesiącach - do 40 stopni Celsjusza.

Między innymi z tego też powodu nie powinno się prać ubranek dziecka razem z naszymi ubraniami, gdyż wyższa temperatura może szybko zniszczyć codzienne ubrania osób dorosłych. Praktyka taka jest uznawana również za niehigieniczną.

Co ciekawe, ubranka dziecka, ze względu na konieczność częstego prania w wysokich temperaturach, powinny być uszyte z materiałów naturalnych, takich jak np. dobrej jakości bawełna, aby zapobiegać ich szybkiemu zużyciu i niszczeniu.

Czytaj także: Jak prać, by nie powodować podrażnień skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt. Przyczyny, objawy, leczenie

Pamiętajmy również, że każde dziecięce ubranie musi być wyprane w wysokiej temperaturze po zakupie - niezależnie od tego, czy zostało zakupione jako nowe, czy też używane. Nigdy nie mamy pewności kto dotykał ubranka i jakie potencjalnie niebezpieczne bakterie czy grzyby mogą się znajdować na jego powierzchni.

Zobacz, co powinno znaleźć się w dziecięcej apteczce:

Czy istnieją eko-zamienniki?

W obecnych czasach jesteśmy świadkami ogromnej popularyzacji produktów ekologicznych. Moda ta nie ominęła również codziennych obowiązków domowych takich jak na przykład pranie. Wiele rodziców, pragnąc dla swoich pociech jak najlepiej, poszukuje produktów ekologicznych mogących zastąpić tradycyjne, chemiczne środki piorące.

Oczywiście wiele firm oferuje produkty ekologiczne oraz wegańskie, co stanowić może dodatkowy atut dla niektórych osób. Co ważne, produkty naturalne nie zawierają w swoim składzie składników chemicznych, które potencjalnie mogą powodować u dziecka alergię.

Mogą więc okazać się ratunkiem dla dzieci mających problemy z uczuleniem na środki piorące. Należy uważać jednak, gdyż niektóre olejki eteryczne zawarte w tego typu produktach mogą także być drażniące dla maluszka.

Świetnymi specyfikami, które w ostatnim czasie poszerzają bardzo szybko grono swoich fanów są specjalne orzechy do prania. Pochodzą one z Indii i wyrastają na drzewach sapindus mukorossi. Zawarte w nich składniki w połączeniu z woda dają pianę, która skutecznie usuwa wszelkie plamy i zabrudzenia. Jest to najbardziej ekologiczny sposób prania, a dzięki swojej naturalności bardzo rzadko wywołuje podrażnienia u alergików.

Co z prasowaniem ubranek dla niemowlęcia?

Po przebrnięciu przez temat prania niemowlęcych ubranek pozostaje problem ich prasowania. Jest ono szczególnie ważne, gdyż wysoka temperatura żelazka zabija bakterie, grzyby oraz roztocza, które nie zostały wyeliminowane podczas prania.

Czynność ta jest zalecana również w przypadku rodzin, które mieszkają w miejscach, gdzie rzeczy podczas suszenia mają ograniczy dostęp do świeżego powietrza, wiszą np. w łazienkach bez okien. W takich przypadkach prasowanie zapobiega m.in. rozwojowi bardzo groźnych pleśni.

Zalecane jest, aby do mniej więcej 3 miesiąca życia prasować wszystko, co ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Do takich przedmiotów zaliczamy wszelkiego rodzaju pościel, ręczniki, pieluszki tetrowe oraz oczywiście wszystkie ubranka maluszka. Jeżeli niemowlę jednak cierpi na alergię, to nie powinno się zaprzestawać prasowania mimo upływu 3 miesiąca życia.

Jeśli zmiana środków piorących na mniej chemiczne nie pomaga, a nasze dziecko nadal zmaga się z objawami uczulenia, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub alergologiem, ponieważ przyczyna alergii może leżeć gdzie indziej.

Czytaj również: Ekologiczna wyprawka dla noworodka: co powinno się w niej znaleźć?

Jak zmniejszyć koszty związane z PRANIEM UBRANEK dziecięcych?

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie