Kąpiel niemowlaka często jest przyczyną stresu rodziców. Noworodek jest delikatny i bardzo wrażliwy. Silnie reaguje na bodźce, które docierają do jego zmysłów, dlatego często pojawia się płacz w czasie zabiegów pielęgnacyjnych niemowlaka.
Histeria w czasie kąpieli niemowlaka to chyba najczęstszy problem młodych rodziców: maleństwo krzyczy i pręży się, gdy tylko trafia do wanienki, a każde wieczorne mycie zamiast być przyjemnym rytuałem, zamienia się w rodzinny koszmar.
Przyczyny takiego zachowania niemowlaka są zazwyczaj dwie: dyskomfort oraz lęk. Na szczęście obie można wyeliminować, musisz tylko metodą prób i błędów odkryć, co nie podoba się twojemu dziecku. Jak to zrobić?
Spis treści
- Dziecko płacze podczas kąpieli: jest mu zimno
- Dziecko płacze podczas kąpieli: gwałtowne zmiany pozycji
- Niemowlak płacze w kąpieli: boi się kontaktu z wodą
- Dziecko płacze w kąpieli: czuje twoje zdenerwowanie
- Jak przyzwyczaić dziecko do kąpieli?
- Jak przygotować kąpiel dla niemowlaka, aby nie płakał?
Dziecko płacze podczas kąpieli: jest mu zimno
Małe dzieci, a szczególnie noworodki lubią ciepło i są wrażliwe na zmiany temperatury. Spędziły wiele miesięcy w ciepłym brzuchu mamy i mają niedojrzały system termoregulacji – ich ciało wychładza się szybciej niż osoby dorosłej. Reagują płaczem nawet wtedy, gdy ich ciepłota spadnie zaledwie o 1 stopień Celsjusza! A tak się dzieje w czasie przygotowania do kąpieli, gdy rozbierasz dziecko.
Aby malec nie odczuł dotkliwie zmiany temperatury, zadbaj o to, by w łazience lub pomieszczeniu, w którym stoi wanienka, było ciepło – najlepiej 23–24 st. C.
Jeśli masz taką możliwość, rozbieraj dziecko dopiero tam. Jeśli nie, to przenosząc dziecko z sypialni do łazienki, okryj je kocykiem. Pamiętaj, że ciepła musi być też woda. Optymalna temperatura wody to 37°C (kup specjalny termometr do wanienki). Jeśli niemowlak nie przeżyje „szoku termicznego” w trakcie kąpieli, prawdopodobnie nie będzie płakał i dobrze ją zniesie.
Dziecko płacze podczas kąpieli: gwałtowne zmiany pozycji
Niemowlęta nie mają jeszcze wykształconego zmysłu równowagi ani poczucia kierunku. Źle znoszą sytuacje, gdy nie wiedzą, co się z nimi dzieje. A tak jest, gdy dziecko, które leżało w łóżeczku i czuło podparcie pod plecami, nagle jest podnoszone i traci kontakt z podłożem.
Aby nie narażać malucha na gwałtowne zmiany pozycji, zanim weźmiesz go na ręce, najpierw przemów do niego albo go pogłaszcz, by zwrócił na ciebie uwagę. Następnie chwyć dziecko, starając się nie podnosić go buzią zwróconą w stronę sufitu, lecz bokiem – tak by widziało otoczenie. Staraj się, aby jego główka zawsze znajdowała się nieco wyżej.
Pamiętaj też, że noworodki nie lubią gwałtownych ruchów (reagują na nie często odruchem Moro, czyli szybkim rozprostowaniem kończyn i przywiedzeniem ich do siebie), czyli tego wszystkiego, co robimy w czasie przygotowań do kąpieli, gdy spieszymy się, by malec nie zmarzł, aby woda w wanience nie wystygła itd. Staraj się, aby twoje ruchy były zawsze płynne, spokojne i powolne.
Niemowlak płacze w kąpieli: boi się kontaktu z wodą
Dziecko, które z ciepłych ramion mamy trafia nagle do wanienki, może się przestraszyć, nawet jeśli woda jest ciepła. Wiele maluchów nie lubi takiego niespodziewanego kontaktu z wodą, zwłaszcza jeśli są zanurzane w pozycji na pleckach – nie dość, że tracą orientację, w jakim są położeniu, to jeszcze nie widzą, gdzie lądują.
Dlatego najlepiej wkładać dziecko do wanny w pozycji prawie pionowej – zaczynając od nóżek – i nieco bokiem, aby malec widział, co się z nim dzieje. Istotne jest, by robić to bardzo powoli.
Sprytnym sposobem polecanym przez rodziców i położne jest owinięcie niemowlaka tetrą, zanim włożymy go do wody. Zanurzaj go powoli, zaczynając od stópek, pośladków, potem plecków. Następnie polej zakryty pieluszką brzuszek dziecka i dopiero wtedy nieśpiesznie zacznij odwijać i zdejmować pieluszkę. Dzięki temu malec będzie oswajał się z wodą nie nagle, lecz powoli i bez stresu.
Dziecko płacze w kąpieli: czuje twoje zdenerwowanie
Nie wiadomo, w jaki sposób, ale dziecko doskonale potrafi wyczuć nastrój rodziców, zwłaszcza ich zdenerwowanie i niepewność. A o to łatwo, jeśli jesteśmy początkującymi rodzicami i nie mamy jeszcze wprawy w myciu, a na dodatek stresuje nas wspomnienie poprzednich kąpieli, które zakończyły się krzykiem niemowlaka.
Chociaż to trudne, to jednak spróbuj się nie denerwować. Przygotuj sobie wszystko, co jest potrzebne do mycia dziecka, i wyeliminuj przyczyny stresu – jeśli boisz się, że malec wyślizgnie ci się z rąk w czasie kąpieli, myj go rękawicą na przewijaku, a potem tylko zanurz w wanience, trzymając dwiema dłońmi, aby woda sama spłukała mydło.
Jeśli denerwujesz się, bo „brakuje” ci rąk, poproś kogoś o pomoc – męża albo swoją mamę: niech któreś z nich trzyma dziecko, gdy ty będziesz je myć lub odwrotnie.
Pamiętaj też o stworzeniu miłej atmosfery w łazience. Nie zapalaj górnej lampy, która będzie świeciła noworodkowi prosto w oczy, tylko włącz boczny kinkiet nad lustrem. Już w trakcie rozbierania przemawiaj czule do dziecka, śpiewaj mu cicho, masuj jego ciałko.
To sprawi, że się rozluźni i będzie mniej zestresowane. Niemowlę lubi, aby wszystko przebiegało spokojnie i powoli, dlatego kąp je o takiej porze, gdy nie będzie wściekle głodne lub bardzo zmęczone – nie będziesz musiała się wtedy spieszyć, by je szybko nakarmić albo uśpić.
Jak przyzwyczaić dziecko do kąpieli?
Zmiany to coś, czego niemowlę nie znosi. Choć jest małe i niewiele jeszcze rozumie, to jednak pewniej czuje się, gdy wokół niego dzieje coś, co już zna i pamięta. Jest dużo spokojniejsze, gdy codzienne czynności, takie jak karmienie, przewijanie czy kąpiel, każdego dnia powtarzają się w takim samym rytmie, o tej samej porze i przebiegają w podobny sposób. Rytuały to podstawa w życiu niemowlaka.
Dlatego stwórzcie własny rytuał wieczornej toalety malca, który będzie mu odpowiadał i który będziecie mogli codziennie powtarzać. Możliwość przewidzenia kolejności zdarzeń i oswojenie się z nimi spowoduje, że kąpiel nie będzie dla niemowlęcia czymś nowym i tym samym wywołującym lęk, lecz przeciwnie – czymś dobrze znanym, a przez to dobrze tolerowanym
Jak przygotować kąpiel dla niemowlaka, aby nie płakał?
Niemowlak powinien czuć się w kąpieli jak ryba w wodzie – przecież 9 miesięcy spędził w brzuchu mamy, pływając w płynie owodniowym. Co jednak, gdy jest inaczej i niemowlę płacze w kąpieli?
- Nie stresuj się – nerwowa atmosfera udziela się dziecku. Przed kąpielą niemowlaka przygotuj wszystko, co potrzebne – mydełko i inne kosmetyki kąpielowe, ręcznik, pieluszkę, krem, komplet ubranek. Kąp dziecko razem z jego tatą – jedno z was będzie podtrzymywać dziecko, a drugie je myć.
- Zadbaj o temperaturę – może dziecko płacze, bo jest mu zbyt zimno? W pomieszczeniu powinno być 22-25˚C, a woda musi mieć 37˚C (sprawdź łokciem, czy temperatura wody jest przyjemna). Niemowlę może mieć jednak inne upodobania i woleć cieplejszą lub chłodniejszą wodę.
- Pomyśl o oświetleniu – mocne światło sufitowej lampy świecące prosto w oczy zepsuje każdą kąpiel. Światło powinno być przytłumione, najlepiej z małej lampki umieszczonej z boku.
- Zadbaj o relaksującą atmosferę - nuć kojącą piosenkę albo spokojnym głosem mów do dziecka, co właśnie robisz. Możesz też włączyć uspokajającą muzykę lub dźwięki (szum fal, śpiew ptaków). Masuj dziecko powolnymi ruchami, nie śpiesz się. Powoli wkładaj dziecko do wody i powoli z niej wyjmuj. Po kąpieli nie ubieraj malca od razu, tylko zrób mu masaż olejkiem.
- Nie denerwuj się, gdy dziecko zachlapie sobie buzię albo kikut pępowiny – to wystraszy dziecko. Zresztą pępek noworodka powinno się myć wodą z mydłem.
- Może malec płacze, bo jest głodny? Kąpiel powinna odbywać się przed karmieniem, ale dziecko nie może być wygłodzone.
- Być może niemowlak nie czuje się pewnie, kąpiąc się w wanience. Wypróbuj wiaderko do kąpieli, w której noworodek będzie się czuł bezpiecznie, dzięki pozostawaniu w pozycji embrionalnej.
- Noworodek może poczuć się pewniej, gdy przed włożeniem do wanienki, owiniesz go pieluszką tetrową.
- Jeśli te sposoby nie pomagają, może być tak, że niemowlak nie chce się kąpać sam. W takim wypadku kąp się razem z nim – najpierw wejdź do wanny lub pod prysznic, umyj się, a potem weź dziecko i, przytulając je, umyj je. Dziecko może w tym czasie ssać pierś.
- Gdy dziecko nagle zaczęło reagować płaczem na kąpiel, może to być efekt nieprzyjemnego doświadczenia z poprzedniej kąpieli – zalania twarzy wodą, poślizgnięcia się, nerwowej atmosfery.
www.dlarodzinki.pl