Ile warstw ubrań zakładać dziecku w zmienną pogodę? Sekrety ubierania „na cebulkę”

2024-10-31 14:46

Z pewnością słyszałaś o sposobie ubierania dziecka na cebulkę. Tylko co to właściwie znaczy? Czy wystarczy, że założysz dziecku więcej warstw niż jedną i jakiej grubości powinny być te warstwy? Wyjaśniamy.

Ile warstw ubrań zakładać dziecku w zmienną pogodę? Sekrety ubierania „na cebulkę”

i

Autor: Getty Images Ile warstw ubrań zakładać dziecku w zmienną pogodę? Sekrety ubierania „na cebulkę”

Czy wiesz, że niemowlętom (na zewnątrz) zakładamy o jedną warstwę ubrań więcej niż sobie, za to starszym, intensywnie biegającym dzieciom, nawet o jedną mniej? Warto o tym pamiętać, bo przegrzewanie dzieci to jeden z najczęstszych błędów, który zamiast chronić przed infekcjami może sprawić, że dziecko będzie chorować jeszcze częściej. 

Z pewnością nieraz słyszałaś o tym, by ubierać dziecko na cebulkę. To sposób szczególnie polecany zwłaszcza w okresach zmiennej pogody, gdy rano jest blisko zera, za to po południu termometr pokazuje już kilkanaście stopni.

Wybierając się z dzieckiem na dwór, bazując wyłącznie na prognozach i na tym, co widzimy przez okno niełatwo przewidzieć, czy dziecku będzie ciepło czy zimno.

Ubieranie na cebulkę: lepiej kilka warstw, za to cienkich

W ubieraniu na cebulkę chodzi o zakładanie kilku cieńszych warstw zamiast np. dwóch grubszych. Dzięki temu, gdy dziecku będzie zbyt ciepło, wystarczy zdjąć jedną warstwę. Gdyby było mu za zimno - dokładamy kolejną cienką warstwę.

Ile warstw odzieży założyć dziecku? W zimniejsze dni ubieranie na cebulkę powinno oznaczać minimum 3 warstwy:

  • spodnią (podstawową) pozwalającą skórze oddychać,
  • środkową (zapewniającą utrzymanie ciepła),
  • wierzchnią (chroniącą przed chłodem i wiatrem).

Co założyć dziecku ubierając je na cebulkę?

Ostatnia warstwa powinna być najluźniejsza (by nie krępowała ruchów), za to spodnia i środkowa - wykonane z materiałów naturalnych. W cieplejsze dni postaw na bawełnę, za to w chłodniejsze świetnie sprawdzi się wełna, która odprowadza wilgoć, a jednocześnie grzeje. 

Jako środkową warstwę możesz założyć dziecku cienki polar lub pikowaną kamizelkę. Możesz też zmienić kolejność - kamizelki świetnie sprawdzają się także jako ostatnia warstwa.

W ramach zewnętrznej warstwy wierzchniej możesz wybrać wiatrówkę lub kurtkę przeciwdeszczową. Dobrze, by była wykonana z materiału wodoodpornego.

Ubieranie dziecka na cebulkę czyli zakładanie kilku warstw odzieży sprawia, że powietrze znajdujące się między poszczególnymi warstwami chroni organizm dziecka przed wychłodzeniem i przegrzaniem.

Oprócz ochrony tułowia, dziecku warto założyć także czapkę i komin - to także sposób na to, by w razie potrzeby dziecko rozebrać.

Gdzie kupić dziecku ciepłą piżamę? Zobacz nasze propozycje: