Jak często kąpać niemowlę?
Kiedyś uważano, że niemowlę musi być kąpane codziennie. Chodziło nie tylko o kwestię czystości, ale i o to, że wieczorne mycie dziecka było jednym z ważniejszych rytuałów przygotowujących je do snu. Dziś zalecenia zmieniły się dzięki większej wiedzy na temat skóry dziecka. Obecnie lekarze zalecają, aby kąpiel noworodka i niemowlęcia była rzadsza: wystarczy kąpać dziecko kilka razy w tygodniu. Dlaczego?
Spis treści
- Jak często kąpać niemowlę?
- Codzienna kąpiel niedobra dla skóry
- Kąpiel w wodzie na zmianę z kąpielą na sucho
- O jakie porze kąpać noworodka?
- Jak myć dziecko na sucho?
- Jak myć dziecko w wanience?
Codzienna kąpiel niedobra dla skóry
Chociaż może wydawać się to dziwne, ale codzienne kąpanie dziecka w wanience nie jest potrzebne ani zalecane. Tak malutkie dzieci nie wymagają codziennej kąpieli ponieważ woda wysusza bardzo ich skórę, która w tym wieku jest delikatna i pozbawiona barier ochronnych.
Oczywiście, wszystko wymaga równowagi. Nadmierny kontakt skóry niemowlęcia z wodą może pozbawić skórę właściwego nawilżenia i pogorszyć np. AZS, jeśli dziecko na nie cierpi. Z drugiej jednak strony, zbyt rzadkie kąpanie dziecka również może pogorszyć ewentualne zmiany na skórze i prowadzić do innych infekcji.
Dlatego lekarze zalecają, aby unikać codziennie kąpieli, ale wkładać je do wanienki przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Częstotliwość kąpieli powinna być również uzależniona od potrzeb – pory roku, temperatury powietrza, od tego, czy dziecko ulewa pokarm itd. W upalne miesiące warto kąpać malca częściej, żeby po prostu poprawić mu samopoczucie, zimą rzadziej - by zmniejszyć ryzyko przeziębienia na skutek zamiany temperatur.
Można kąpać dziecko częściej, jeśli jest to dla niego przyjemne doświadczenie, lub rzadziej - gdy nie znosi kąpieli i płacze przy kontakcie z wodą.
Kąpiel w wodzie na zmianę z kąpielą na sucho
Nie ma obowiązku kąpania noworodka codziennie, ale nie znaczy to, że codziennie nie trzeba go obmyć. To tzw. kąpiel na sucho, czyli wycieranie ciała dziecka mokrą myjką lub ręczniczkiem na przewijaku.
Najważniejsza jest higiena miejsc intymnych, czyli obmywanie wodą lub myjką miejsc, które mają kontakt z moczem i kałem (w tym uda, pachwiny). Warto też każdego dnia przemywać w ten sposób fałdki skóry, w których gromadzi się brud, zwłaszcza fałdki na szyi i za uszami malca - tam często spływa ulany pokarm, który może być pożywką dla bakterii. Codziennie trzeba też przemywać buzię.
Gdy dziecko podrośnie i zacznie chwytać przedmioty, konieczne jest regularne przemywanie jego dłoni.
Warto wiedzieć, że Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby kąpać noworodka na sucho do momentu odpadnięcia pępowiny – czyli nawet przez tydzień lub dwa. Chodzi o zabezpieczenie kikuta przed wilgocią, ale również o to, że maź płodowa, pozostała z okresu życia płodowego, doskonale chroni skórę dziecka, nie warto więc zmywać jej zbyt wcześnie (dlatego większość szpitali odchodzi od kąpieli noworodków po porodzie).
O jakie porze kąpać noworodka?
Przyjęło się, że dziecko kąpie się wieczorem, aby ten miły rytuał ułatwił mu zasypianie. Ale oczywiście nie musisz tak postępować. Pora kąpieli dziecka jest całkowicie dowolna: wybierz moment, w którym dziecko jest najedzone, wypoczęte, zrelaksowane i spokojne. Głodny czy zmęczony malec będzie płakał, a kąpiel nie będzie dla niego miłym doświadczeniem.
Lepiej też kąpać dziecko wtedy, gdy masz czas, nie musisz się spieszyć ani nie nie masz obowiązków np. przy starszych dzieciach.
Jak myć dziecko na sucho?
Wybierz ciepłe miejsce, najlepiej przewijak w sypialni malca. Przygotuj sobie miseczkę z ciepłą wodą z mydłem dla niemowląt, myjkę lub ręczniczek. Połóż dziecko na ręczniku i wodą z mydłem przemywaj najważniejsze miejsca na ciele malca - najpierw buzię, szyję, paszki, potem okolice intymne.
Jak myć dziecko w wanience?
Zanim włożysz malca do wanienki, przygotuj sobie wszystko - wlej wodę, przygotuj mydło, ręcznik, czyste ubranka, pieluszkę itd. Woda powinna być ciepła - ok. 38 st. c, a jej poziom w wanience powinien mieć ok. 5-10 cm. Trzymaj mocno noworodka, bo jego ciałko będzie śliskie: jedną rękę włóż mu pod plecki i złap nią malca pod paszką. Drugą, wolną ręką obmywaj ciało dziecka wodą.
Najpierw umyj głowę i twarz dziecka, potem niższe partie jego ciała w tym okolice podpieluszkowe. Dzięki temu spłukane już obszary ciałka nie będą ponownie mydlone.