Jak ubrać niemowlaka, by nie zrobić mu krzywdy? Spokojnie, założenie dziecku śpioszków czy body to rzeczywiście trudna sztuka, ale z pewnością nie przerasta twoich możliwości! Ciało niemowlęcia jest niezwykle delikatne, choć wcale nie jest "ze szkła" - jak wydaje się wielu początkującym rodzicom.
Jednak jego mięśnie i stawy rzeczywiście są jeszcze niedojrzałe, dlatego trzeba uważać podczas ubierania, a także mycia czy brania na ręce noworodka.
Spis treści
- Sprytne sposoby na ubieranie niemowlaka
- Jak ubrać niemowlaka, by nie płakał?
- Jak ubrać niemowlaka wygodnie i bezpiecznie?
Sprytne sposoby na ubieranie niemowlaka
Dziecko nie pomoże ci podczas ubierania, prostując lub zginając rączkę na zawołanie, dlatego trzeba czasem uciec się do sposobów. Poznaj sprytne sposoby, jak ubrać niemowlaka!
- Zakładanie ubranek przez główkę. Zwiń bluzeczkę w dłoniach, zaczynając od dołu w stronę dekoltu. Włóż zrolowane ubranko pod główkę dziecka, tak aby tył otworu znajdował się na wysokości potylicy, a jego przód opierał się o czoło dziecka. Teraz zdecydowanym ruchem przełóż bluzeczkę nad twarzyczką dziecka, naciągając materiał w swoją stronę, aby nie obtarł buzi. I gotowe!
- Wciąganie rękawków. Zwiń rękawek od jego końca (tak jak zwijasz swoje rajstopy przed włożeniem) i włóż palce w otwór. Chwyć nimi za piąstkę noworodka i naciągnij rękaw na rączkę. Podobnie postępuj z nogawkami spodenek. Jeśli nakładasz sweterek, a dziecko ma już na sobie kaftanik lub koszulkę, chwytając dłoń dziecka, złap również materiał kaftanika, by się nie zrolował podczas naciągania swetra.
- Wkładanie rozpinanych śpiochów. Ubranka, które są rozpinane z przodu na całej długości, to jedno z wygodniejszych rozwiązań. Obróć dziecko na boczek i podłóż pod jego plecki rozpięte śpiochy. Następnie przekręć go w drugą stronę, wyciągnij spod plecków ubranko i wyrównaj materiał (dziecko powinno teraz leżeć na plecach, na rozpiętych śpiochach). Teraz kolej na rękawy i nogawki. Włóż do nich rączki i nóżki dziecka, zgodnie z instrukcją powyżej, następnie zapnij wszystkie zatrzaski. W podobny sposób możesz zakładać zimowy kombinezon – najpierw go rozepnij, rozłóż na przewijaku, a potem umieść w nim dziecko i zajmij się rękawami.
- Skarpetki. Dłuższe łatwiej włożysz na stópkę, jeśli je najpierw zwiniesz. Także gdy chcesz ubrać dziecko w rajstopki, najpierw je dobrze zroluj.
- Czapeczka. Metoda jej zakładania jest zbliżona do wkładania ubranek przez główkę: wsuń czapeczkę od tyłu, a następnie naciągnij jej przód na włoski dziecka.
Czytaj również: Rozmiar ubranek dla noworodka - jaką wielkość wybrać na pierwsze tygodnie?
Koniecznie je upierz przed założeniem. Na
Ważne zasady ubierania niemowlaka
- Nigdy nie ciągnij dziecka za rączki i nóżki. Jak ubrać niemowlaka, kiedy masz problem z nałożeniem ubrania? Ciągnij za materiał, a nie za kończynę. Dotyczy to zwłaszcza bioderek, których nieprawidłowe odwodzenie czy unoszenie może skończyć się ich uszkodzeniem. Jeśli musisz założyć dziecku spodenki, chwyć je pod pośladki, nigdy nie unoś pupy do góry, ciągnąc za nóżki. Nie wolno ci też używać siły – wpychać ramionka w rękawek czy szarpać za stópkę, by wysunęła się z nogawki.
- Gdy chcesz obrócić dziecko, aby podłożyć ubranko pod plecy, włóż dłoń pod górną część jego plecków i kark – pamiętaj, że nie potrafi ono jeszcze sztywno trzymać głowy, więc musisz ją podtrzymywać.
- Ubieranie czy rozbieranie noworodka powinno być czynnością przeprowadzaną bez pośpiechu i nerwów. Dziecko wyczuwa takie emocje i samo zaczyna się denerwować. Dlatego staraj się, by wszelkie zabiegi związane z niemowlęciem odbywały się bez stresu. Jeśli twoje ruchy będą spokojne i niegwałtowne, wtedy akcja zmiany ciuszków przebiegnie szybko i sprawnie.
- Wybieraj takie ciuszki, które łatwo włożyć. Chodzi tu zarówno o ich krój, jak i rodzaje zapięć, a także materiał i rozmiar. Najlepsze są ubranka dla niemowląt, które mają szerokie dekolty na zakładkę lub są zapinane na zatrzaski na ramieniu, dzięki czemu łatwiej przecisnąć przez nie stosunkowo dużą główkę dziecka. Świetnym rozwiązaniem są również pajacyki zapinane na całej długości, które w ogóle nie mają niewygodnych otworów na głowę. Sprawdzą się także ciuszki z dodatkowymi zapięciami w okolicach pupy – podczas przewijania malca nie musisz wtedy ich zdejmować, tylko rozpinasz ich dół. Lepsze są suwaki i zatrzaski niż guziczki, które trudniej zapiąć na ruszającym się nieustannie dziecku. Dużo łatwiej jest też włożyć ubranko odrobinę większe (wystarczy o jeden rozmiar) niż to, które jest już "akurat". Oczywiście najwygodniejsze są rozciągliwe materiały, np. bawełniany dżersej.
- Zanim przystąpisz do zakładania ciuszków, najpierw rozciągnij je w dłoniach – dotyczy to zwłaszcza dekoltów i ściągaczy. Gdy je w ten sposób nieco "powiększysz", łatwiej ubierzesz w nie dziecko.
Jak ubrać niemowlaka, by nie płakał?
Dzieci zwykle nie lubią ubierania, zakładania czapek, a nawet przewijania. Naruszamy wówczas ich spokój, krępujemy ruchy i ograniczamy swobodę. Dlatego zanim przystąpisz do zmiany ciuszków, najpierw pozwól maluszkowi swobodnie pomachać nóżkami i rączkami, potem zajmij go czymś, by odwrócić uwagę od tego, co będziesz robić.
Noworodek uspokoi się na dźwięk głosu mamy (możesz śpiewać lub łagodnie przemawiać do dziecka) i na widok jej uśmiechniętej twarzy.
Czytaj również: Smółka, werandowanie, rampersy... Czy wiesz, co oznaczają te i podobne pojęcia?
Jak ubierać niemowlaka na spacer latem? Czy dziecko musi nosić skarpetki i czapkę? GALERIA
Jak ubrać niemowlaka wygodnie i bezpiecznie?
Dobrze wybierz miejsce na ubieranie. Szeroki przewijak, który jest bezpieczny, ustawiony na odpowiedniej dla twojego kręgosłupa wysokości (abyś nie musiała się schylać do dziecka) wydaje się idealnym miejscem do tego typu zadań.
Zawsze też pamiętaj o tym, aby wcześniej przygotować sobie wszystkie potrzebne rzeczy, czyli czyste ubranka – nie wolno bowiem zostawiać niemowlęcia samego na przewijaku. Dotyczy to nawet noworodka, który teoretycznie jeszcze samodzielnie nie zmienia pozycji – może właśnie zrobić to po raz pierwszy i spaść na ziemię.