Kąpiel niemowlaka: jak prawidłowo wykąpać niemowlę w wanience?

2014-11-12 9:52

Kąpiel niemowlaka to dla rodziców wyjątkowe wydarzenie. Jak często ją wykonywać i jak się do niej odpowiednio przygotować? Jakich środków kosmetycznych używać? Radzą pediatra Ewa Miśko-Wąsowska oraz modelka Karolina Malinowska.

Kąpiel niemowlaka

i

Autor: thinkstockphotos.com Przed kąpielą niemowlaka przygotuj sobie wszystkie akcesoria.

Spis treści

  1. Jak się przygotować do kąpieli niemowlaka?
  2. Kąpiel niemowlaka a środki kosmetyczne
  3. Kąpiel niemowlaka a... wycieranie

Kąpiel niemowlaka to niełatwa sprawa. Trzeba pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, doborze dobrych środków kosmetycznych, właściwym wyjęciu niemowlaka z wanienki. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak myć dziecku włosy, żeby nie płakało? >>

Jak się przygotować do kąpieli niemowlaka?

Małe dzieci nie lubią wody, ale to od rodziców zależy, czy maluch zaakceptuje codzienne kąpiele czy też dla całej rodziny staną się one koszmarem. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja i przygotowanie sobie wszystkich akcesoriów przed kąpielą. Pod ręką trzeba mieć oliwkę lub inny środek do kąpieli, ręcznik bądź otulacz i przewijak.

Wody w wanience powinno być tyle, żeby dziecko było w niej zanurzone do połowy ciała. Polewamy je cały czas wodą, aby nie marzło. Temperatura wody musi mieć 37 stopni. - Dzieci źle się czują nagie. Jeśli maluch nam płacze w wanience, możemy go przykryć pieluszką tetrową - mówi Karolina Malinowska.

 Jak kąpać niemowlaka, by ułatwiać mu zasypianie? >>

Kąpiel niemowlaka a środki kosmetyczne

Na rynku jest cała masa kosmetyków przeznaczonych do kąpieli niemowlaka. Emolienty do kąpieli, pianki, oliwki, kremy, pudry - jak wybrać właściwe preparaty do pielęgnacji?

W pierwszym roku życia nie powinno się stosować płynów do kąpieli. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i barwniki zawarte w płynach mogą wywołać reakcje alergiczne. Lekarze wręcz zalecają, aby w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nie stosować żadnych środków do kąpieli, a wyłącznie czystą wodę. Dopuszcza się użycie oliwki lub specjalnego delikatnego emolientu.

- Najważniejsze to zachować umiar i nie stosować wszystkiego. Emolienty mają za zadanie natłuszczać skórę dziecka. Fajnie działają, ale trzeba pamiętać, że po zastosowaniu skóra dziecka jest bardzo śliska i trzeba je ostrożnie wyjmować z wanienki - mówi modelka Karolina Malinowska.

 Kąpiel niemowlaka krok po kroku >>

Kąpiel niemowlaka a... wycieranie

Dla dziecka bardzo ważny jest moment wyjęcia go z wanienki. Najlepiej jest owinąć je w otulacz, dzięki czemu nie przeżyje szoku termicznego i nie będzie płakać. Następnie należy owinąć je całe materiałem i dokładnie wytrzeć. To bardzo ważne, aby osuszyć całą skórę dziecka, również w zagięciach, pod pachami, kolanami czy między palcami.

Dzień Dobry TVN/x-news