Kosmetyki dla niemowlaka: mycie włosów i pielęgnacja ciała niemowlaka

2012-09-27 14:26

Kąpiel niemowlęcia: włosy niemowlaka wystarczy myć raz, dwa razy w tygodniu. Nie możesz tego robić szamponem, którego sama używasz. Również nie każdy szampon dla dzieci nadaje się do tego, by myć nim włoski niemowlęcia. Preparat do mycia włosów niemowlaka musi być bowiem na tyle delikatny, by nie powodował podrażnień ani pieczenia oczu, gdyby przypadkowo się do nich dostał.

Kapiel niemowlecia mycie wlosow niemowlaka

i

Autor: _photos.com|photos.com Kąpiel niemowlęcia: mycie włosów niemowlaka

Spis treści

  1. Mycie włosów niemowlaka
  2. Kąpiel niemowlaka
  3. Polecamy wideo: Kąpiel niemowlaka

Mycie włosów niemowlaka

  • Szampon dla niemowląt. W sklepach i aptekach są różne rodzaje szamponów do włosów niemowlaka. Niektóre z nich mają tradycyjną formę płynu, inne dostępne są w opakowaniu z aplikatorem, który po naciśnięciu zmienia płyn w delikatną piankę. Preparaty w piance są o tyle wygodne, że po nałożeniu na główkę nie spływają z niej. Kupując szampon, przeczytaj etykietę, bo niektóre z nich tylko myją włoski, inne zaś zapobiegają rozwojowi ciemieniuchy.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

  • Płyn do mycia ciała i włosków. Można go używać zamiast szamponu i do kąpieli niemowlęcia. Jeśli malec nie ma żadnych problemów ze skórą głowy, jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Najwygodniejsze są preparaty w opakowaniu z pompką. Uwaga! Nie myj główki płynem do kąpieli, jeśli producent wyraźnie nie zaznaczył, że można to robić – po takim zabiegu włoski mogą być posklejane, bo niektóre kosmetyki do kąpieli zostawiają na skórze malca tłusty film. Takie płyny zawierają również silniej działające składniki, które, jeśli dostaną się do oczu, mogą je podrażnić.
  • Preparat na ciemieniuchę. Z obserwacji pediatrów wynika, że tłuste, żółte łuski na skórze głowy ma nawet co drugie niemowlę. Można się ich pozbyć, smarując skórę oliwką dla niemowląt albo specjalnym kremem, w którego składzie są substancje ułatwiające odwarstwianie się łusek i regpujące pracę gruczołów łojowych. Zazwyczaj taki preparat nakłada się rano, a wieczorem trzeba umyć maluszkowi główkę.
  • Kąpiel niemowlaka

    • Preparat do mycia i kąpieli niemowlęcia – możesz kupić mydełko (ale tylko takie dla niemowlaka) albo preparat w płynie – płyn, żel, emulsję. Kosmetyki dla dzieci do mycia różnią się od siebie nie tylko nazwą, mają także różną gęstość, co wynika z nieco innych formuł kosmetycznych. Każdy z nich odpowiednio spełni swoje zadanie, to znaczy – usunie ze skóry zanieczyszczenia. Ważne, by kosmetyk dla niemowlaka był hipoalergiczny, delikatnie pachniał lub był bezzapachowy. Kupując preparat w płynie, wybierz rozwiązanie wygodniejsze, tzn. opakowanie z pompką.
    • Kosmetyk nawilżający – do wyboru masz balsam, krem, mleczko, emulsję – preparaty te różnią się od siebie działaniem (zawsze jest opisane na opakowaniu, niektóre nawilżają, inne natłuszczają) oraz konsystencją. Mleczko i emulsja zazwyczaj są półpłynne, łatwo je wylać z opakowania. Za to najłatwiej się rozsmarowują i przeważnie nie zostawiają na skórze tłustego filmu. Balsam ma konsystencję śmietany kremówki, ale nie jest tłusty. Najbardziej gęsty jest krem. Dobieraj je w zależności od problemu – inne stosuje się do pielęgnacji mocno wysuszonej skóry dziecka, inne do codziennego nawilżania.

    Polecamy wideo: Kąpiel niemowlaka

    Rodzice często martwią się, że kąpiel niemowlaka okaże się dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Boją się, że mogą zrobić maluchowi krzywdę, że dziecko będzie niespokojne i nie uda się go dokładnie umyć. Tymczasem kąpiel dziecka to łatwa czynność. Przekonuje o tym Katarzyna Gontarek, położna, pracująca od ponad 20 lat na oddziale ginekologiczno-położniczym. Zapraszamy do zapoznania się z jej radami o tym, jak powinna przebiegać kąpiel niemowlaka.

    miesięcznik "M jak mama"