Spis treści
- Badanie uszu niemowlęcia
- Niemowlę: czy woskowina uszna jest pożyteczna?
- Jak prawidłowo oczyścić uszy niemowlęcia?
- Ochrona uszu niemowlęcia
Jak prawidłowo pielęgnować delikatne uszy niemowlęcia? Obawa przed czyszczeniem uszu noworodka jest zrozumiała: malutka małżowina uszna, ruchliwość dziecka i lęk przed włożeniem tradycyjnych patyczków czyszczących, to powody, które powstrzymują rodziców. Ale nie możesz pominąć pielęgnacji uszu, jeśli wiesz jak to robić, to nie jest wcale tak skomplikowane.
Badanie uszu niemowlęcia
Uszy niemowlęcia są szczegółowo kontrolowane przez specjalistów zaraz po narodzinach. Gdy dziecko śpi, audiolog sprawdza, czy dobrze słyszy. Badanie jest bezbolesne, przeprowadzane metodą otoemisji akustycznej lub słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu i przeprowadzane jest w ramach tzw. testów przesiewowych. Zdecydowana większość dzieci pozytywnie przechodzi te badania – poważne zaburzenia słuchu występują tylko u 2–4 na 1000 noworodków. Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń do tego, jak słyszy maluszek, poinformuje cię o tym; stosowny zapis znajdzie się również w książeczce zdrowia dziecka. Tu kończy się rola lekarzy, a zaczyna twoja. Po to, by słuch niemowlęcia nadal był w dobrej formie, uszka dziecka trzeba starannie pielęgnować.
Niemowlę: czy woskowina uszna jest pożyteczna?
Wbrew pozorom pielęgnacja uszu niemowlęcia nie jest skomplikowana – najtrudniejsze dla młodych rodziców jest zazwyczaj pamiętanie, że trzeba to robić regularnie. Uszka nie wymagają skomplikowanych zabiegów, trzeba oczyszczać je z woskowiny. Zatrzymajmy się przy niej na chwilę, bo jej rola w ochronie przewodu słuchowego jest nie do przecenienia. Woskowina to mieszanka złuszczonego naskórka i wydzielin gruczołów łojowych oraz potowych znajdujących się w przewodzie słuchowym. I wbrew temu, co się o niej sądzi, jest niezbędna do tego, by uszy malca były zdrowe. Substancje, z jakich się składa, to głównie skwalen, cholesterol i lanosterol. zapobiegają one rozwojowi bakterii i grzybów, chroniąc uszy przed zbyt częstymi infekcjami. Ale to nie koniec. Woskowina natłuszcza również przewód słuchowy, i w ten sposób zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza ucha. Pełni również rolę swoistego „miniodkurzacza”, bo wychwytuje z powietrza drobne cząsteczki kurzu i zanieczyszczeń, zapobiegając ich osadzaniu się na błonie bębenkowej. Ale co za dużo, to niezdrowo. Nadmiar woskowiny, która wypływa z przewodu słuchowego i osadza się na małżowinie usznej, trzeba usuwać nie tylko ze względów higienicznych, lecz także dla komfortu malca – jej zaschnięte resztki mogą bowiem stworzyć skorupę blokującą wejście do kanału słuchowego i utrudniającą słyszenie. Bardzo ważne jest, by u niemowląt usuwać tylko tę woskowinę, która wypłynęła z przewodu słuchowego, i zostawić tę, która jeszcze się w nim znajduje. Jeśli woskowiny jest dużo, można oczyszczać uszka codziennie. Jeśli nie, wystarczy robić to co trzy, cztery dni, używając gazika zmoczonego w ciepłej wodzie albo patyczka higienicznego przeznaczonego do stosowania u niemowląt (takiego z szeroką końcówką). Ale uwaga: stosowanie patyczków wymaga szczególnej ostrożności, bo używając ich nieumiejętnie, można niechcący wepchnąć woskowinę w głąb ucha, zatykając nią przewód słuchowy, a w ekstremalnych przypadkach nawet uszkodzić błonę bębenkową. Oczyszczanie krok po kroku
Jak prawidłowo oczyścić uszy niemowlęcia?
Ten zabieg powinien mieć dwa etapy. Kąpiąc dziecko, delikatnie zmocz palcem małżowinę uszną, namydl ją, a potem spłucz wodą. Jej zakamarki oczyść już po osuszeniu dziecka, układając malca na przewijaku na boku w taki sposób,by mieć swobodny dostęp do jego uszka, a następnie:
1. Gazikiem, namoczonym w ciepłej przegotowanej wodzie owiń swój palec wskazujący.
2. Delikatnie oczyść z woskowiny małżowinę. Drugim, świeżym wacikiem umyj płatek uszny i miejsce za uchem. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca.
3. Obróć malca na drugi bok i powtórz te czynności z drugim uszkiem. Jeśli do oczyszczania uszu niemowlęcia używasz patyczków, rób to wyjątkowo ostrożnie. Malca należy przytrzymać, tak by uniknąć sytuacji, w której zacznie on ruszać główką, a ty niechcący wsuniesz patyczek za głęboko.
Pamiętaj również o miejscach za uszami. Ich pielęgnacja jest ważna zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko często ulewa. Za uszami niemowlaka mogą gromadzić się wtedy resztki mleka, które po zaschnięciu utworzą skorupę. By tego uniknąć, po umyciu małżowiny warto przetrzeć wacikiem również płatki uszu i skórę za nimi.
Ochrona uszu niemowlęcia
Oprócz pielęgnacji uszu niemowlęcia ważna jest również ich ochrona. W domu nie musisz nakładać maluchowi czapeczki – chyba że tuż po kąpieli, i to tylko wtedy, gdy w waszym mieszkaniu jest chłodno (nie więcej niż 19–20˚C).W takim przypadku trzeba to robić przez pierwszy miesiąc życia dziecka. Bardzo ważne jest natomiast, żeby uszka były szczelnie osłonięte podczas spaceru. W zależności od pory roku na główkę malca trzeba nałożyć czapeczkę albo przykryć ją kapelusikiem. Dobrze, jeśli nakrycie głowy ma doszyte nauszniki z materiału. Dlaczego? Bo ta część ciała szybko traci ciepło zimą, a latem bardzo szybko się nagrzewa. W ciepłe, słoneczne dni uszka warto też dodatkowo chronić przed silnym słońcem, nakładając na nie krem przeciwsłoneczny z wysokim faktorem (najlepiej SPF 50 lub 50+) – to pozwoli uniknąć bolesnych oparzeń słonecznych, na jakie narażone są wszystkie „odstające” części ciała. Niewielką ilość kremu wklepujemy dokładnie w skórę ucha, omijając wewnętrzną część ucha. Krem najlepiej nakładać na kwadrans, pół godziny przed spacerem, by zdążył się wchłonąć.
miesięcznik "M jak mama"