Jedne są obecne od narodzin, inne pojawiają się kilka tygodni później. Czerwone, różowe, brązowe plamki i znamiona zwykle wywołują obawy rodziców. Niesłusznie, bo większość zmian skórnych u niemowląt jest niegroźna, a wiele z nich znika sama.
Spis treści
- Niegroźne naczyniaki u niemowląt
- Naczyniaki u niemowląt zazwyczaj znikają same
- Inne zmiany skórne u niemowląt
Niegroźne naczyniaki u niemowląt
Przykładem mogą być znamiona naczyniowe, popularnie zwane naczyniakami. To nieprawidłowo rozszerzone naczynia krwionośne. Dziecko może się z nimi urodzić lub pojawiają się po kilku tygodniach. Zwykle występują na twarzy i na tułowiu, rzadziej na nóżkach lub ramionach.
Budzą niepokój rodziców, którym niejednokrotnie wydaje się, że jedyną droga leczenia jest operacja naczyniaka. Tymczasem najczęściej naczyniaki nie stanowią żadnego zagrożenia i nie wymagają leczenia, bo są jedynie defektem kosmetycznym. Wyróżniamy dwie ich odmiany.
- Naczyniak płaski to - jak sama nazwa wskazuje - płaska, czerwona lub różowo-czerwona plama o wyraźnie odgraniczonych brzegach. naczyniak może mieć bardziej intensywny odcień podczas ogrzania (upał, gorączka) lub wysiłku dziecka (płacz, krzyk). Zwykle występuje na czole, powiece lub karku. Z czasem nieco blednie, ale nie ustępuje samoistnie.
- Naczyniak jamisty przypomina truskawkę. jest zdecydowanie bardziej czerwony lub sinoczerwony, miękki i wypukły. Zwykle w pierwszym roku malca rośnie szybciej niż dziecko (powiększa się), a po tym czasie jego wzrost zatrzymuje się, by w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym zacząć stopniowo zanikać. Może także pojawić się na błonie śluzowej wewnątrz buzi dziecka.
Zobacz również: Znamiona u dzieci. Galeria najczęściej występujących znamion niemowlęcych
Pieprzyki u dziecka latem – czy znamiona barwnikowe trzeba chronić przed słońcem?
Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, jeżeli zmiana na skórze dziecka:
- szybko się powiększa
- krwawi bądź sączy się z niej inna wydzielina
- tworzy się na niej ranka
- boli
- zmienia kolor
- znajduje się w okolicy ciała narażonej na nieustanne drażnienie np. przez pieluchę
- występuje w miejscu trudnym do pielęgnacji
- pojawia się nagle i towarzyszą jej inne dolegliwości, np. gorączka, wymioty
Naczyniaki u niemowląt zazwyczaj znikają same
Dziecko może mieć jednego lub kilka naczyniaków różnej wielkości: rozmiaru pestki wiśni, guzika, mandarynki lub nawet talerza. W skrajnych przypadkach naczyniak może zajmować np. całe plecy, ale zdarza się to bardzo rzadko.
Naczyniaki nie sprawiają bólu dziecku i nie swędzą. Nie może się nimi zarazić nikt z otoczenia dziecka, nie ma więc powodu, by zabraniać starszemu rodzeństwu zabawy z maluszkiem. Nie złapie ich także ani ciężarna ani jej nienarodzone dziecko. Ryzyko pojawienia się tych znamion u następnego dziecka jest takie samo jak u pozostałych.
Większość znamion naczyniowych znika sama w dzieciństwie, bez żadnych maści, leków czy innego leczenia. Dziecko powinno być pod opieką onkologa. To normalna procedura, bo właśnie ci specjaliści zajmują się naczyniakami.
Naczyniaki trzeba tylko obserwować, chronić przed urazami, zerwaniem a także opalaniem. Można je myć mydłem i smarować balsamem dla dzieci lub oliwką. gdy znamię staje się bardziej miękkie, blednie od środka, matowieje, to prawdopodobnie znak, że zaczyna znikać. Pozostaje po nim niewielkie przebarwienie lub skupisko drobnych naczynek.
W pewnych sytuacjach trzeba jednak postępować z naczyniakiem bardziej radykalnie. Operacja jest niezbędna, jeśli umiejscowienie znamienia jest zagrożeniem dla zdrowia, np. występuje na powiece i zaburza widzenie.
Znamiona u dzieci - zobacz, jak wyglądają w GALERII
Inne zmiany skórne u niemowląt
Malec może urodzić się także z innymi skórnymi zmianami. Oto niektóre z nich.
- Plamy łososiowe
Malec ma bladoróżową plamę na karku, czole lub na powiekach? Dawniej mawiano, że ślad na karku zostawił bocian, który niósł dziecko - stąd potoczna nazwa "uszczypnięcie bociana". Plamki na czole nazywa się "odbiciem bocianiego dzioba" (mają zwykle kształt trójkąta lub litery V), a na powiekach "pocałunkiem anioła".
Mogą być także w okolicy krzyżowej. te tzw. plamy łososiowe są efektem zaburzeń rozwojowych drobnych naczyń krwionośnych skóry. Nie można się nimi zarazić. Pojawiają się u 60-70 proc. noworodków. Znikają zwykle w pierwszym roku życia, ale niektóre, zwłaszcza te z okolicy krzyżowej i na szyi, mogą pozostać na zawsze, tylko bledsze.
- Plama mongolska
To sinoniebieska zmiana najczęściej występująca na plecach, nad pupą, rzadziej na klatce piersiowej. Ma ją co dziesiąty noworodek. Trudno jej nie zauważyć, bo jest zwykle dość duża. Ma kilka centymetrów średnicy i wyraźnie różniący się od reszty skóry szaroniebieski odcień. Nie jest zaraźliwa. Zwykle pozostaje do końca życia, ale nie jest groźna i nie wymaga leczenia.
- Plamy wybroczynowe
Plamy, które pojawiły się nagle i mają postać ognisk krwotocznych lub wybroczyn mogą oznaczać zakażenie meningokokowe. To groźna infekcja, która może prowadzić do zapalenia opon mózgowych lub sepsy, której przyczyną jest właśnie krwotoczna wysypka. Czerwone plamki mogą być pojedyncze lub zlewać się.
Wysypce towarzyszy zawsze gorączka i bardzo złe samopoczucie dziecka. Aby potwierdzić podejrzenie o infekcji meningokokowej warto wykonać tzw. test szklanki. Po przyłożeniu denka do skóry ze zmianami plamy wywołane meningokokami nie bledną, w przeciwieństwie do wysypki o innym pochodzeniu
- Piegi
To rozmieszczone punktowo skupiska barwnika skóry - melaniny. Pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i utrzymują się przez całe życie. Najwięcej jest ich w miejscach wystawionych na działanie słońca, np. twarzy, szyi, przedramionach, górnej części klatki piersiowej. Piegi najbardziej widoczne są latem. Podobne, choć ciemniejsze (brązowe lub wręcz czarne), bardziej jednolite, w mniejszej ilości i nieblednące zimą są plamy soczewicowate. Mają wielkość 2-5 mm.
Czytaj również: Wrażliwa czy atopowa? Jak pielęgnować dziecko z wiecznie podrażnioną skórą?
Zwykłe potówki, alergia, a może groźny wirus? Rozpoznaj rodzaje wysypki u dziecka
- Plama koloru kawy z mlekiem
Jest płaska, może mieć dowolną wielkość i występuje w różnych miejscach ciała. Wyglądem przypomina kawę mocno zabieloną mlekiem. Ma wyraźne, ale dość nieregularne granice. raczej nie jest okrągła ani owalna. Przybiera różne kształty, przypominające np. kontynenty lub chmury. Może być różnej wielkości ale najczęściej mierzy od 50 mm do 1 cm. Pojedyncze plamy występują nawet u co piątego dziecka. Nie można się nimi zarazić. Nie wymagają leczenia. Choć plamy nie są groźne, zawsze powinien je obejrzeć lekarz, zwłaszcza jeśli malec ma ich kilka. Może to bowiem świadczyć o chorobie genetycznej.
- Odbarwiona plama
To pojawiające się zwykle przy urodzeniu zmiany o różnych przyczynach. Są płaskie i jaśniejsze od otaczającej je, niezmienionej skóry. Mogą różnić się wielkością: od łebka szpilki do rozmiaru mandarynki. Zwykle mają od 2 mm do 3 cm średnicy. Mogą być okrągłe, owalne lub nieregularnego kształtu. Pojawiają się w dowolnym miejscu, najczęściej jednak na tułowiu. W większości przypadków nie stanowią problemu, niektóre mogą jednak towarzyszyć różnym nieprawidłowościom, np. układu nerwowego. dlatego, choć są niegroźne, zawsze warto pokazać je dermatologowi.
miesięcznik "M jak mama"