Ten błąd popełnia wiele mam noworodków. Specjaliści radzą: odczekaj trzy tygodnie

2023-03-28 14:00

Płytka paznokcia zaczyna się rozwijać od 13 tygodnia ciąży. To dlatego po przyjściu na świat dziecko często ma dość długie paznokcie. Specjaliści odradzają jednak obcinania paznokci noworodkom do 2., a nawet 3. tygodnia życia.

Noworodkowi nie obcina się paznokci. To powinnaś wiedzieć o paznokciach dziecka

i

Autor: Getty Images Noworodkowi nie obcina się paznokci. To powinnaś wiedzieć o paznokciach dziecka

Paznokcie noworodka tuż po narodzinach są nie tylko długie, ale także dość ostre. Dlatego wiele mam zastanawia się, kiedy tak naprawdę można obciąć paznokcie noworodkowi? Inne zadają sobie pytanie, dlaczego nie można ich obciąć już w szpitalu? A co z popularnymi niegdyś "niedrapkami", czy wciąż zaleca się ich stosowanie?

Istotna jest nie tylko pielęgnacja paznokci, ale także ich stan. Barwa płytki może wiele powiedzieć o zdrowiu malucha. Dlatego to powinna wiedzieć każda mama.

Zobacz także: Wrastające paznokcie u dzieci. Jak zapobiec wrastaniu paznokci u niemowąt?

Spis treści

  1. Nie obcinaj paznokci noworodkowi zbyt wcześnie
  2. „Niedrapki” - stosować czy nie?
  3. O tym zawsze pamiętaj
  4. Paznokcie a stan zdrowia
Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka

Nie obcinaj paznokci noworodkowi zbyt wcześnie

Specjaliści nie zalecają obcinania paznokci noworodkom zbyt wcześnie z uwagi na możliwość zranienia. Płytka paznokcia może być zrośnięta jeszcze z opuszkami palców. Obcinanie ich zbyt wcześnie może powodować ból i zranienie. Ponadto, wykonując ten zabieg podczas przebywania na sali poporodowej, mogłoby dojść do zakażenia szpitalnymi bakteriami.

Lekarze zalecają zatem, aby pierwsze obcinanie paznokci noworodkowi wykonać po wyjściu ze szpitala. Najlepszą zaś opcją jest wstrzymanie się nawet do 2. – 3. tygodnia życia dziecka. Do tego czasu płytka paznokcia staje się twardsza.

Jeżeli obawiamy się, że maluszek będzie się drapał, pamiętamy, że w pierwszych tygodniach paznokcie noworodka są bardzo łamliwe. Kruszą się i same zaczynają odpadać. W takiej sytuacji wystarczy odciąć ułamaną część.

„Niedrapki” - stosować czy nie?

Tzw. niedrapki dla noworodka od lat były rozwiązaniem, aby uchronić dziecko przed podrapaniem. Szykując wyprawkę do szpitala, nie mogło ich zabraknąć. Dziś zdania te są podzielone. Dzieci poznają świat poprzez dotyk. Trzymając osłonięte dłonie dziecka, ograniczamy jego ruchy, a co za tym idzie także rozwój.

Dlatego często zaleca się, aby z niedrapek korzystać jedynie w szpitalu, a po powrocie do domu całkowicie z nich zrezygnować.

O tym zawsze pamiętaj

Podczas pierwszego obcinania paznokci noworodkowi warto pamiętać, aby utrzymać odpowiedni kształt płytki. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do wrastania się paznokci i zdeformowania opuszków palców. Paznokcie u dłoni należy obcinać na półokrągło, a u nóg na prosto.

Obcinanie paznokci dziecku, szczególnie na początku może być dużym wyzwaniem. Warto jednak zachować spokój i ostrożność. Nie powinniśmy się spieszyć i walczyć z maluchem. Jeżeli dziecko w ogóle nie współpracuje, niekiedy lepiej przeprowadzić ten zabieg, gdy spokojnie zaśnie.

Paznokcie a stan zdrowia

Stan płytki paznokcia może nam również wiele powiedzieć o zdrowiu dziecka. Wystarczy podczas pielęgnacji niemowlęcia dobrze przyjrzeć się, czy na paznokciach nie pojawiają się zmiany w zabarwieniu.

Jedną z nich mogą być białe plamy, które sugerują niedobór wapnia, żelaza, cynku, a także potasu. Czerwona płytka wskazuje na stan zapalny lub podrażnienie. Gdy zauważymy natomiast brązowy odcień na paznokciach, warto skonsultować się z lekarzem. Może być to bowiem jeden z objawów niewydolności nerek.

Czytaj także: 19 genialnych porad dla niedoświadczonej mamy noworodka. Odtąd będzie ci łatwiej

26 pytań o pielęgnację niemowlaka, które zadaje każda mama