Spis treści
- Jak wybrać oliwkę dla dzieci: skład
- Jak wybrać oliwkę dla dzieci: konsystencja
- Jak wybrać oliwkę dla dzieci: zapach
- Jak wybrać oliwkę dla dzieci: wygodne opakowanie
- Jak wybrać oliwkę dla dzieci: rekomendacja
Ilością zastosowań oliwka dla niemowląt zdecydowanie bije na głowę resztę kosmetyków. Bo choć jej podstawowym zadaniem jest natłuszczenie suchej skóry, można ją używać również do oczyszczenia skóry dziecka z resztek pudru albo kremu, zmiękczenia wody podczas kąpieli, do codziennego masażu dziecka, wreszcie – do zlikwidowania dokuczliwej ciemieniuchy. Oliwka dla niemowląt przyda się również mamie – podczas ciąży może zastąpić krem przeciw rozstępom, można jej również używać na co dzień do natłuszczania skóry po kąpieli.
Jak wybrać oliwkę dla dzieci: skład
Podstawą są olejki – z jojoby, słonecznikowy, migdałowy, z soi bądź płynna parafina, należąca do grupy olejów mineralnych. Oprócz nich do oliwek dla niemowląt mogą być dodawane różne składniki. W zależności od producenta może to być aloes (ma właściwości bakteriobójcze i wspomaga nawilżanie skóry), witamina E, chroniąca przed wolnymi rodnikami, łagodzący podrażnienia wyciąg z rumianku, nawilżający ekstrakt z nagietka lekarskiego, czy masło shea wspierające odnowę naskórka.
Jak wybrać oliwkę dla dzieci: konsystencja
Większość z dostępnych w sklepach i aptekach preparatów jest półpłynna, „lejąca się”. Niektóre jednak mają konsystencję żelu, dzięki czemu łatwiej je nałożyć. Oba rodzaje oliwki pozostawiają na skórze niemowlaka tłusty film, który jednak szybko paruje i zwykle nie zostawia śladu na ubraniu. Ta „tłustość” powoduje jednak, że kosmetyk łatwo się rozsmarowuje, jest więc bardzo wydajny.
Jak wybrać oliwkę dla dzieci: zapach
Niektóre oliwki dla niemowląt delikatnie pachną, w innych zapach jest niemal niewyczuwalny. Jeśli jednak oliwka zawiera kompozycję zapachową, jest ona skomponowana bezpiecznych składników, które zazwyczaj nie powodują uczuleń.
Jak wybrać oliwkę dla dzieci: wygodne opakowanie
Powinno być wyprofilowane tak, by łatwo było je utrzymać nawet śliskimi dłońmi (to bardzo ułatwia nabranie kolejnej porcji oliwki w trakcie masażu, bez konieczności jego przerywania). Zamknięcie musi być szczelne, by preparat nie wylał się nawet, jeśli niechcący przewrócisz opakowanie.
Jak wybrać oliwkę dla dzieci: rekomendacja
Dobrze, jeśli oliwka dla niemowląt ma atest albo pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka, rekomendację któregoś z towarzystw naukowych (np. Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego), bo dodatkowo potwierdzają one jej bezpieczeństwo.