Pieluszki wielorazowe. Modne, ale czy wygodne? Rodzaje i typy wielorazówek

2021-06-09 14:23

Pieluszki wielorazowe są ekologiczne, nie uczulają i są przewiewne, co zmniejsza ryzyko odparzeń. Generują też mniej kosztów niż jednorazówki – i to nawet kilkakrotnie. Czy mają w ogóle jakieś wady? Jedną, ale zasadniczą – trzeba je prać.

Pieluszki WIELORAZOWE. Modne, ale czy wygodne? [Rodzaje i typy wielorazówek]

i

Autor: thinkstockphotos.com

Pieluchy wielorazowe są coraz popularniejsze. Wybierają je rodzice, którzy stawiają na naturalne materiały i surowce i dbający o środowisko. Pieluchy wielorazowe oznaczają bowiem mniej sztucznych surowców, z którymi ma kontakt niemowlę i które po użyciu trafiają na wysypiska. Są też dużo tańsze od jednorazówek. Jakie są rodzaje pieluch wielorazowych i czy rzeczywiście są nie tylko modne, ale i wygodne w stosowaniu?  

Przeczytaj również: Przewijanie dziecka - 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Spis treści

  1. Pieluchy wielorazowe to oszczędność pieniędzy
  2. Pieluchy wielorazowe są zdrowsze dla dziecka i planety
  3. Jak wybrać pieluszkę wielorazową? 
  4. Rodzaje pieluszek wielorazowych
  5. Rodzaje materiału pieluszek wielorazowych

Pieluchy wielorazowe to oszczędność pieniędzy

Decyzja o wychowywaniu dziecka na pieluchach wielorazowych zapewnia oszczędność pieniędzy. Za pieluchy jednorazowe stosowane przez cały okres pieluchowania zapłacimy w sumie nawet 3-4 tys. zł.

Całkowity koszt pieluszek wielorazowych nie przekroczy 600–800 zł, a gdy dziecko z nich wyrośnie, można zachować je dla kolejnego malucha albo sprzedać.

Ile pieluch wielorazowych trzeba mieć w domu? To zależy od wieku dziecka, częściowo też od sposobu karmienia. Generalna zasada jest taka, by kupić więcej wkładów niż pieluszek – bo sama pielucha schnie szybciej niż wkład, można więc używać jej z zamiennym wkładem.

Warto też kierować się wiekiem dziecka, bo im starsze, tym rzadziej brudzi pieluchę:

  • malec do czwartego miesiąca zużywa średnio 10–12 pieluch na dobę,
  • niemowlę powyżej 4. miesiąca – od 8 do 10,
  • dziecko, które skończyło rok, potrzebuje ich zwykle około 6 dziennie.

Pieluchy wielorazowe są zdrowsze dla dziecka i planety

Ekorodzicielstwo staje się coraz bardziej modne wśród współczesnych rodziców. W trosce o środowisko wielu z nich wybiera dla swoich dzieci pieluszki wielorazowe. Chodzi o to, że jednorazówki wykonane są z materiałów sztucznych, które są bardzo chłonne i wykonane w nowoczesnej technologii, jednak są bombą z opóźnionym zapłonem dla naszej planety - czas ich rozkładu w środowisku to kilkaset lat. 

Nawet najlepszej jakości materiały wykorzystywane w produkcji pieluch jednorazowych mogą uczulać część dzieci. Coraz więcej mówi się też o tym, że pieluszki jednorazowe mogą być przyczyną niepłodności w dorosłym życiu chłopców. Zdania są podzielone, nawet wśród ekspertów. 

Kąpiel niemowlęcia

miesięcznik "M jak mama"

Jak wybrać pieluszkę wielorazową? 

Większość pieluszek wielorazowych dostępna jest w rozmiarze uniwersalnym, odpowiednim dla dzieci o wadze od 4 do 18 kg. Pieluszkę dopasowuje się do ciała, regulując rozmiar zatrzaskami.

Są też jednak pieluchy, które dobieramy do wagi i wymiarów dziecka. Dla noworodków przeznaczone są te w rozmiarze small lub newborn, dla niemowląt powyżej 5.–6. miesiąca życia – medium, a dla dzieci powyżej roku – large.

Te oznaczenia są umowne; przed zakupem warto sprawdzić, dla dzieci o jakiej wadze przeznaczono pieluchę.

Rodzaje pieluszek wielorazowych

Pieluszki wielorazowe dzielą się kilka rodzajów. Do ciebie należy decyzja, który wybierzesz i który rodzaj lepiej sprawdzi się w przypadku twojego dziecka.  

  • Pieluszki SIO – to wkład i otulacz pieluszki wielorazowej, które są połączone za pomocą napek, dzięki czemu na pupie dziecka nic się nie przesuwa. By wyprać pieluszkę, napki trzeba rozpiąć. Pieluszki typu SIO schną szybciej niż pieluszki AIO. Podczas przewijania otulacz – jeśli nie jest mokry – można założyć dziecku ponownie z innym wkładem. Niektóre pieluszki tego typu mają możliwość wpięcia dwóch wkładów jednocześnie, co zwiększa ich chłonność.
  • Pieluszki AIO - w których wszystkie części pieluszki są zszyte ze sobą. Przypominają jednorazówki, różni je tylko to, że nadają się do prania. Schną dłużej niż zwykłe wielorazówki z wymiennymi wkładami, poniewaz nie można rozłożyć ich na części.
  • Kieszonki - składają się z dwóch warstw, które są ze sobą zszyte. Zewnętrzna jest uszyta z materiału PUL, dzięki temu jest nieprzemakalna, ale przepuszcza powietrze. Wewnętrzna uszyta jest z weluru albo cienkiego polaru, który pochłania wilgoć, utrzymując ją z dala od skóry dziecka. Pomiędzy nimi jest wolna przestrzeń, zwana „kieszonką”. Nie jest zaszyta, wkłada się w nią wkład pochłaniający wilgoć. Schnie szybko, bo osobno suszy się pieluszkę, a osobno wkład.
  • Formowane z otulaczem - rozłożone, najczęściej mają kształt przypominający literę T. Ich nazwa wzięła się stąd, że formuje się je na pupie, odpowiednio zapinając zatrzaski. Najczęściej są wykonane z bawełny, mikrofibry albo bambusa, choć spotyka się też formowanki, w których łączone są warstwy różnych tkanin. Pieluszki formowane są bardzo chłonne, dlatego świetnie sprawdzają się w sytuacjach, kiedy dziecko nie jest przewijane przez dłuższy czas, np. w nocy. Minusem jest to, że nie mają warstwy nieprzemakalnej, dlatego wymagają dodatkowo założenia specjalnego otulacza.

Przeczytaj również: Co trzeba wiedzieć o noworodkach? 10 rzeczy, których musisz dowiedzieć się przed porodem

Rodzaje materiału pieluszek wielorazowych

Pieluchy wielorazowe oraz ich wkłady mogą być wykonane z różnych materiałów naturalnych. 

  • mikrofibra – niezwykle chłonny, bardzo szybko schnie
  • węglowo-bambusowy – bardzo chłonny, czterowarstwowy: dwie zewnętrzne warstwy wykonane są z mikropolaru z włoknami węglowymi i bambusem, dwie węwnętrzne z mikrofibry
  • bawełniany – uszyty z kilku warstw bawełny, dość wolno schnie. Nie daje pełnego uczucia suchości, dlatego najlepiej stosować je podczas nauki korzystania z nocnika
  • bambusowy – trzy- albo czterowarstwowy. Ma właściwości grzybobójcze i antyseptyczne, można kupić również antyalergiczny. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a latem jest o 2-3 stopnie chłodniejszy od temperatury otoczenia. Schnie wolniej niż mikrofibra.