Pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka - jaką wybrać? Która szczoteczka jest najlepsza?

2021-06-11 9:08

Pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka powinna się pojawić w jego życiu zanim jeszcze wyrośnie pierwszy ząbek. Higiena jamy ustnej u malucha jest podstawą profilaktyki przeciwpróchnicowej. Podpowiadamy, jaka szczoteczka do zębów dla dziecka będzie najlepsza.

Pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka

i

Autor: Getty images Pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka

Pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka to obowiązkowe akcesorium niemowlęcia. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest codzienne szczotkowanie zębów, dlatego nawyk ten rodzice i opiekunowie powinni wprowadzić w codzienność dzieci jak najszybciej. Nie da się ukryć, że to zaprocentuje w przyszłości zdrowymi zębami i zmniejszonym ryzykiem rozwoju chorób zębów oraz dziąseł. Która szczoteczka dla dziecka jest najlepsza?

Spis treści

  1. Higiena jamy ustnej niemowlaka
  2. Kiedy należy zacząć używać szczoteczkę do zębów u dziecka?
  3. Jaką szczoteczkę do zębów dziecka wybrać?
  4. Jaka szczoteczka jest najlepsza - manualna, elektryczna czy soniczna?
  5. Jak myć zęby dziecku?
  6. Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Higiena jamy ustnej niemowlaka

Z dbaniem o higienę jamy ustnej dziecka zdecydowanie nie można czekać do momentu, w którym wyrosną mu pierwsze ząbki. Od pierwszych dni życia należy uczyć dziecko, że zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej są codziennością. Tylko dzięki temu dziecko będzie przyzwyczajone i oswojone z tą czynnością, a późniejsze mycie zębów przy pomocy pasty i szczoteczki stanie się rutynową i w pełni akceptowaną czynnością.

Od czego więc zacząć? Przede wszystkim od codziennej pielęgnacji dziąseł niemowlaka. Trzeba mieć świadomość, że dziecko rodzi się już z pełnym uzębieniem, ale dopiero po czasie zęby zaczynają się rozwijać i wyrastać z dziąseł. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie już o same dziąsła.

Mycie jamy ustnej niemowlaka trzeba wykonywać dwa razy dziennie, nawet jeśli żaden ząb jeszcze nie jest widoczny. Czynność ta nie jest skomplikowana - wystarczy używać silikonowej nakładki lub gazika nasączonego przegotowaną wodą i nawiniętego na palec. To będą pierwsze "szczoteczki" w życiu dziecka.

Nie należy pomijać tej czynności z dwóch ważnych powodów. Przede wszystkim zaniedbanie higieny jamy ustnej niemowlaka może prowadzić do powstawania pleśniawki, a poza tym codzienne czyszczenie dziąseł będzie pierwszym krokiem do oswojenia dziecka z myciem zębów. Niemowlak powinien kojarzyć tę czynność jako przyjemność.

Kiedy należy zacząć używać szczoteczkę do zębów u dziecka?

Gdy już pierwszy mleczak przebije się przez dziąsło, należy wprowadzić do codziennego użycia pierwszą szczoteczkę. Nie czekamy z tym do momentu, aż pojawi się więcej ząbków albo wręcz pełne uzębienie. Pierwsza jedynka zazwyczaj wyrzyna się około szóstego miesiąca życia i w tym momencie należy codziennie ją szczotkować.

To znów nie tylko pozwoli zachować higienę jamy ustnej dziecka oraz będzie profilaktyką przeciwpróchnicową, ale także pomoże nabrać dziecku ważnego nawyku codziennego szczotkowania. Absolutnie nie można zaniedbać tego etapu i liczyć na to, że po kilku latach dziecko będzie regularnie bez problemu samo myło zęby stałe.

Nie można również ignorować faktu, że o zęby mleczne należy tak samo dbać jak później o stałe. Przede wszystkim regularnie czyszcząc pierwsze mleczaki pozbywamy się płytki nazębnej, która jest pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.

Dopuszczając natomiast do rozwoju próchnicy w mleczkach z myślą, że przecież i tak wypadną, fundujemy dziecku problemy z zębami stałymi. Trzeba mieć na uwadze fakt, że próchnicą można się także zarazić, a więc nie wolno oblizywać smoczka dziecka czy jego sztućców. Właśnie dlatego niemowlak powinien mieć również własną szczoteczkę do zębów.

Czytaj: Dziecko z próchnicą to bezzębny dorosły. Jak dbać o mleczaki?

Jaką szczoteczkę do zębów dziecka wybrać?

Obecnie drogerie czy apteki oferują bardzo szeroki wybór szczoteczek dedykowanych najmłodszym. Jako pierwsza szczoteczka najlepiej sprawdzi się ta z oznaczeniem wieku 0-2 lub 0-3. Takie szczoteczki są zaprojektowanie specjalnie z myślą o rozwoju dziecka na tym etapie.

Szczoteczki posiadają najczęściej małe główki, które swobodnie zmieszczą się w jamie ustnej niemowlaka, a także mają delikatne i miękkie włosie, co jest koniecznie. Tylko takie szczoteczki są bezpieczne i jednocześnie dokładnie wyczyszczą osad z mlecznych zębów.

Istotne jest również, by szczoteczka posiadała dużą rączkę, która będzie wygodna w trzymaniu i użytkowaniu przez rodzica czyszczącego zęby dziecka.

Jaka szczoteczka jest najlepsza - manualna, elektryczna czy soniczna?

Pierwsza szczoteczka w życiu dziecka powinna być manualna. Przede wszystkim dlatego, że dziecko może bać się dźwięków oraz wibracji, które towarzyszą używaniu szczoteczki elektrycznej czy sonicznej. Takie szczoteczki, mimo że istnieją na rynku również modele stworzone z myślą o dzieciach, są polecane od trzeciego roku życia dziecka.

Warto jednak zauważyć, że dentystka Karolina Janowska-Kroner, która prowadzi blog matkadentystka.pl, podkreśla, że można używać szczoteczki elektrycznej już od pierwszego zęba dziecka.

"Od momentu pojawienia się pierwszego zęba można używać szczoteczki elektrycznej, ale takich dedykowanych najmłodszym dzieciom w przedziale 0-3 wcale na rynku dużo nie znajdziecie. Z czego to wynika? Ano z tego, że producent którego produkt zasilany jest na baterie obawia się czy młody użytkownik przypadkiem ich nie połknie.  

Ale umówmy się – jeżeli takie mycie odbywa się pod ścisłą kontrolą rodzica to takiej szczoteczki oznaczonej 3+ można użyć nawet u młodszych. Serio, serio, wszyscy dentyści tak robią" - pisze na swoim blogu.

Jeśli jednak nie chcemy lub obawiamy się myć zęby dziecka elektryczną szczoteczką, lub ono samo nie przepada za dźwiękami czy wibracjami, to do trzeciego roku życia lepiej używać manualnej szczoteczki. Ma to również inną korzyść. Przede wszystkim uczy dziecko posługiwania się taką szczoteczką oraz odpowiedniego samodzielnego czyszczenia zębów.

Czytaj więcej: Higiena jamy ustnej u dziecka - o czym pamiętać?

Jak myć zęby dziecku?

Technika mycia zębów zależy oczywiście od wyboru szczoteczki. Te elektryczne lub soniczne wystarczy przyłożyć do zębów i przesuwać je po nich, a resztę zrobi szczoteczka, dzięki oscylacyjno-rotacyjnym, a czasem i wymiatającym ruchom. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku szczoteczki manualnej. Karolina Janowska-Kroner zwraca uwagę, że zęby mleczne należy myć metodą Fonesa, czyli "kółeczkami".

"Jest ona dedykowana do ząbków mlecznych, kółeczka wykonujemy na powierzchniach policzkowych i wargowych. Powierzchnie żujące oczyszczamy ruchem posuwistym, natomiast od strony języka i podniebienia można myć kółeczkami lub metodą wymiatania" - pisze na swoim blogu.

Dentystka przypomina również, że ważniejsza od czasu mycia zębów jest jakość tej czynności. Należy myć zęby dziecka do momentu aż będą czyste. Starsze dzieci należy także zapoznać z codziennym nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Przede wszystkim mycie dziąseł, a później pierwszych zębów powinno kojarzyć się dziecku z przyjemnością. W końcu ma być to regularnie i chętnie wykonywana czynność. Mycie zębów warto więc początkowo połączyć z zabawą. Można więc wybrać szczoteczkę z kolorowymi obrazkami czy w zabawnym kształcie, by zainteresować dziecko.

Dobrym pomysłem jest także śpiewanie ulubionej piosenki lub opowiadanie bajki trakcie mycia zębów. Istotne jest również wspólne mycie zębów, by dziecko wzorowało się na rodzicach. Starsze dzieci można zachęcić do mycia dzięki specjalnym aplikacjom na telefon.

Zbieranie drobnych i symbolicznych nagród po dokładnym szczotkowaniu zębów również może być motywujące dla wielu dzieci. W tym przypadku można wykorzystać magnesy lub naklejki.