Skóra atopowa. Jak myć skórę atopową u dziecka?

2016-11-19 8:29

Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji, którą zaczynamy już od kąpieli. Malucha z atopowym zapaleniem skóry trzeba kąpać inaczej niż dziecko ze zdrową skórą. Zobaczcie, jak myć skórę atopową u dziecka, jak ją osuszać i jakich preparatów używać!

Kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak często kąpać dziecko z atopowym zapaleniem skóry?
  2. Temperatura wody i maksymalny czas kąpieli dziecka z ASZ
  3. Czym myć skórę atopową u dziecka?
  4. Czy do kąpieli dziecka z AZS można używać gąbki?
  5. Kiedy wlać do wody kosmetyk do mycia?
  6. Czy skórę atopową można wycierać ręcznikiem?
  7. Po kąpieli skórę atopową trzeba szybko natłuścić!
  8. Polecamy wideo: Alergie pokarmowe u dzieci

Dla malucha ze zdrową skórą kąpiel to mniej lub bardziej przyjemny zabieg higieniczny. Inaczej  jest w przypadku dziecka z AZS – wtedy może być ona dodatkowo ważnym zabiegiem leczniczym, pozwalającym poprawić stan chorej skóry. Ponieważ nieumiejętna kąpiel może skórze atopowej bardzo zaszkodzić, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. 

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak często kąpać dziecko z atopowym zapaleniem skóry?

O tym, jak często kąpać dziecko, decyduje lekarz. Ocenia to na podstawie stanu skóry dziecka z AZS i tego, jak reaguje ona na wodę oraz środki myjące. Zazwyczaj zaleca się kąpiel nie częściej niż raz dziennie. Lepsza jest woda bez chloru. Choć chlor zabija bakterie, szkodzi skórze atopowej, a w fazie zaostrzenia choroby nasila zmiany zapalne. Na kran lub rury w łazience można założyć specjalne filtry oczyszczające wodę (np. węglowe) albo gotować ją przed kąpielą. 

Temperatura wody i maksymalny czas kąpieli dziecka z ASZ

Woda musi mieć właściwą temperaturę. Powinna być to woda letnia o temperaturze 32–35°C. Zbyt ciepła może wywoływać lub nasilać świąd. Kąpiel dziecka ze skórą atopową nie może trwać za długo. Zaleca się, by dziecko kąpane było przez pięć, dziesięć minut. Zbyt długi kontakt z wodą może nasilać objawy AZS.

Jak sobie radzić z odparzeniami pieluszkowymi? >>

Czym myć skórę atopową u dziecka?

Skórę myjemy delikatnym kosmetykiem myjącym. Zalecane są syndety, które zawierają substancje powierzchniowo czynne (surfaktanty). Syndety, dzięki zastosowaniu detergentów syntetycznych, mają bardziej kwaśny odczyn, przez co są lepiej tolerowane przez wrażliwą skórę. Można je kupić w aptece. W składzie nie mają mydła, dzięki czemu nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry i łatwo się zmywają. Do mycia można stosować również emolienty.  

Czy do kąpieli dziecka z AZS można używać gąbki?

Kąpiąc atopika, nie używamy gąbki ani myjki. Mogą się w nich mnożyć bakterie i grzyby, które – gdy trafią na podrażnioną, chorą skórę – są przyczyną silnego stanu zapalnego. Skórę dziecka trzeba myć bardzo delikatnie, bez pocierania, które może dodatkowo podrażnić i zaostrzyć zmiany zapalne.  

Jak szybko pozbyć się ciemieniuchy? >>

Kiedy wlać do wody kosmetyk do mycia?

Dopiero po umyciu ciała do wody można dolać preparat natłuszczający. Płynów tego typu nie powinno się wlewać do wanny na początku kąpieli, przed umyciem ciała, bo kosmetyki myjące zwykle osłabiają ich działanie – nie powlekają one wtedy skóry tak dobrze jak w przypadku, gdy są stosowane oddzielnie.

Czy skórę atopową można wycierać ręcznikiem?

Malca trzeba osuszyć natychmiast po wyjęciu z wody. Robimy to delikatnie, nie pocierając skóry, ale ostrożnie przykładając ręcznik. Zostawienie okrytego ręcznikiem dziecka, aby wyschło, to zły pomysł, bo wtedy parująca woda „wyciąga” wilgoć ze skóry

Zdaniem eksperta
lek. med. Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra

Po kąpieli skórę atopową trzeba szybko natłuścić!

Smarowanie ciała powinno odbywać się po niezbyt dokładnym osuszeniu skóry – kiedy jest ona jeszcze trochę wilgotna. Wycierając malca, nie wolno pocierać jego skóry – pocieranie rozszerza naczynia krwionośne, pobudzając świąd. Ilość emolientu nakładanego na skórę powinna być obfita: im więcej, tym lepiej. Zawsze powtarzam rodzicom, że dziecko po nasmarowaniu musi być śliskie i błyszczące. Takie postępowanie daje efekt szybkiego wychłodzenia skóry po ciepłej kąpieli, co redukuje uczucie świądu. Chwilę czekamy, aż wszystko nieco wchłonie się w skórę, i zakładamy piżamę.

Polecamy wideo: Alergie pokarmowe u dzieci

Jakie są objawy alergii pokarmowej u dzieci? Jak odróżnić alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej? Posłuchaj naszego eksperta, dietetyka Agnieszki Piskały.