Prawdopodobnie to żona zmienia brudne pieluszki waszej pociechy, a ty trzymasz się od „tych spraw” z daleka. Nawet gdy zostajesz w domu sam z dzieckiem, czekasz z przewinięciem maluszka na powrót żony. To błąd – zmiany pieluchy nie powinieneś odkładać. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i jeśli zbyt długo będzie miała styczność z kałem, mogą pojawić się bolesne odparzenia. A przewijanie to naprawdę żadna sztuka, każdy tatuś może to robić tak dobrze jak mama. Tylko pierwszy raz może być stresujący. Wkrótce jednak dojdziesz do wprawy godnej profesjonalisty.
Przeczytaj: Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?
Przewijanie dziecka krok po kroku
Kiedy poczujesz, że malcowi trzeba zmienić pieluszkę, najpierw przygotuj sobie pole do działania. Sprawdź, czy na przewijaku jest dużo miejsca, czy nie leżą na nim jakieś sprzęty, np. grzechotki. Następnie skompletuj niezbędne akcesoria: czystą pieluszkę, wilgotne chusteczki, krem ochronny do pupy. Powinny być pod ręką – na przewijaku lub w jego pobliżu – bo dzięki temu, zmieniając malcowi pieluszkę, nie będziesz musiał spuszczać go z oka (nawet jeśli maluch nie próbował się jeszcze obrócić na brzuszek, może zrobić to teraz). Kiedy położysz dziecko na przewijaku, upewnij się, że leży wygodnie, czy np. pod pleckami nie zwija mu się ubranko.
Następnie:
- rozepnij pieluszkę (przylepce znajdziesz z przodu) i najlepiej ją zwiń i odłóż na bok jeśli maluch zrobił tylko siku, przetrzyj skórę wilgotną chusteczką;
- jeśli zrobił kupę, dokładnie, ale delikatnie oczyść wszystkie fałdy; pamiętaj, że inaczej czyści się pupę dziewczynki, a inaczej chłopca: dziewczynce zmyj zabrudzenia ruchem z góry na dół, w stronę odbytu; u chłopca zwróć uwagę na zakamarki wokół worka mosznowego i pod penisem, ale nie odsuwaj napletka; aby umyć pośladki, przygnij uda malca do brzuszka; nie podnoś go za nóżki, bo możesz uszkodzić bioderka;
- czystą pupę posmaruj cienką warstwą kremu (omijając śluzówki);
- teraz podłóż pieluszkę pod pupę (rysunek zawsze jest z przodu); zapnij ją tak, by przylegała do skóry, ale jej nie uciskała (elastyczne boki nie powinny być za mocno naciągnięte).
I już gotowe – wcale nie było takie trudne, prawda?
Przeczytaj także: Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych [PORADNIK]
miesięcznik "M jak mama"