Twoje dziecko często płacze? Pediatra: może przechodzić okres PURPLE

2024-10-31 13:23

Płacz to dla najmłodszych dzieci częsty sposób komunikacji: maluszek informuje swoich opiekunach o swoich potrzebach, nie tylko tych dotyczących głodu czy mokrej pieluszki, lecz także bliskości. Pediatra tłumaczy, że jeśli płacze często, może przechodzić okres PURPLE.

Twoje dziecko często płacze? Pediatra: może przechodzić okres PURPLE

i

Autor: Getty Images Twoje dziecko często płacze? Pediatra: może przechodzić okres PURPLE

Wielu młodych rodziców szuka porad jak uspokoić płaczące niemowlę oraz próbuje zgadnąć, dlaczego dziecko płacze. W przypadku niemowląt często powodem jest głód, mokra pieluszka, ból brzuszka (np. kolka niemowlęca). Najczęściej przyczyna jest dość łatwa do rozpoznania, choć zdarza się, że rodzice mają wątpliwości, czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego.

Zdarza się, że maluszek płacze ze zmęczenia i choć bardzo potrzebuje snu, ma problem z zaśnięciem. Niektóre dzieci są wręcz nieodkładalne, śpią, gdy czują ciepło rodzica. 

Jedne dzieci płaczą częściej, inne rzadziej. Są wprawdzie rodzice, którzy twierdzą, że ich dziecko w ogóle nie płacze, jednak zdecydowana większość dzieci płacze wiele razy w ciągu dnia i nocy. Czy kilkugodzinny płacz wciąż jest czymś normalnym? Czy ten etap minie? Pediatra uspokaja: bardzo możliwe, że twoje maleństwo po prostu przechodzi tzw. okres PURPLE.

Czym jest PURPLE w kontekście płaczu dziecka?

Termin PURPLE  jest skrótem, który powstał od pierwszych liter charakterystycznych cech płaczu.

„Purpurowy płacz” (purple crying) to niedające się ukoić napady płaczu, które pojawiają się między 2. tygodniem życia dziecka a 4. miesiącem życia. Trudno wyjaśnić, jaka jest przyczyna „purpurowego płaczu”, dlatego przyjmuje się, że jest niejasna. Kiedy można o nim mówić? Gdy wyeliminujesz wszystkie pozostałe, które przychodzą ci do głowy (głód, mokra pieluszka, ból, choroba, dyskomfort, zmęczenie), możesz przyjąć, że twoje dziecko właśnie przechodzi tzw. okres PURPLE.

  • • P: peak of crying – płacz dziecka nasila się w określonych momentach: ma swój początek i koniec
  • • U: unexpected – oznacza, że płacz niemowlaka następuje zupełnie niespodziewanie, bez oczywistej przyczyny i samoistnie ustępuje
  • • R: resists soothing – nie daje się ukoić mimo wszelkich technik stosowanych przez rodzica
  • • P: pain like face – podczas napadu płaczu na twarzy dziecka może pojawiać się grymas świadczący o bólu, choć w gruncie rzeczy nie dzieje sie nic niepokojącego
  • • L: long lasting – niemowlę nie przestaje płakać naprawdę długo (nawet przez 3 godziny dziennie przez okres 4 tygodni)
  • • E: evening – dotyczy pory dnia, w której pojawia się histeryczny płacz niemowlęcia: purple crying przeważnie następuje w godzinach wieczornych.

Jak zaznacza pediatra Wojciech Feleszko, który temat purpurowego płaczu poruszył na swoim profilu na Instagramie, płacz niemowlęcia jest naturalny i w większości przypadków zdrowy. 

Pamiętajcie – zmiana mleka, dieta mamy czy suplementy z apteki nie pomogą. Jeśli czujecie się przytłoczeni, to naturalne – PURPLE może być trudny, ale jest tymczasowy 🌈 Warto zadbać o własny spokój, znaleźć wsparcie i pamiętać, że to minie!

- pisze na Instagramie dr Wojciech Feleszko.

Jak uspokoić dziecko, które ma napad płaczu?

Lekarz poleca 5 sposobów na to, by uspokoić dziecko. Określa je terminem 5S (od pierwszych liter pomocnych metod):

  1. Swaddling (otulanie): otul dziecko kocykiem lub użyj otulacza.
  2. Side / Stomach position (pozycja na boku): ułóż maluszka na boku (możesz ułożyć go na łóżku lub  na swoim przedramieniu).
  3. Shushing (szumienie): biały szum lub ciche dźwięki.
  4. Swinging (kołysanie): delikatnie kołysz dziecko w ramionach.
  5. Sucking (ssanie): pomocne może okazać się przystawienie dziecka do piersi lub podanie smoczka czy czystego palca.

Pamiętaj jednak, że w przypadku napadów, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny może to być trudne. Zawsze jednak warto wziąć dziecko na ręce, tulić, nosić, delikatnie kołysać.

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką