Wiatr i mróz, suche powietrze. Tego unikaj jesienią i zimą w pielęgnacji skóry maluszka

2024-11-15 10:26

Skóra niemowlęcia i małego dziecka jest bardziej podatna na przesuszenie i podrażnienie. Szybciej absorbuje wodę, szybciej również oddaje wilgoć. Z tego względu jesienią i zimą wymaga szczególnej pielęgnacji. Oto czego lepiej nie robić.

Wiatr i mróz, suche powietrze. Tego unikaj jesienią i zimą w pielęgnacji skóry maluszka

i

Autor: Getty Images Wiatr i mróz, suche powietrze. Tego unikaj jesienią i zimą w pielęgnacji skóry maluszka

Zimą i jesienią częściej dochodzi do odparzeń u dzieci, maluchy nierzadko mają przesuszoną, zaczerwienioną skórę, która może łuszczyć się i pękać. W sezonie grzewczym na szkodliwe działanie suchego powietrza i chłodu, najbardziej podatne są dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Jednak warto działać, zanim na skórze maluszka pojawią się pierwsze objawy problemów.

Pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci pod lupą – Plac Zabaw, odc. 5

Jak dbać o skórę niemowlęcia i małego dziecka zimą? Pediatra radzi czego unikać, by nie pogłębić problemów. Z długich i ciepłych kąpieli lepiej zrezygnować, koniecznie pamiętaj też o właściwym nawilżeniu skóry dziecka.

Dlaczego właśnie zimą u dzieci nasilają się problemy skórne?

Pediatra Małgorzata Stefańska właśnie zimą obserwuje wielu małych pacjentów, u których problemem jest sucha skóra. Temperatury na minusie a nawet te bliskie zeru zwykle oznaczają, że rozpoczął się sezon grzewczy. Suche powietrze w pomieszczeniach to problem, z którym zmagać będziemy się praktycznie do wiosny.

Nie pomaga również brak światła słonecznego, a co za tym idzie - zmniejszona produkcja witaminy D. Ekspozycja na wiatr i mróz pogłębiają problem przesuszonej skóry, zwłaszcza w miejscach nieosłoniętych. 

W skrajnych wypadkach już to wystarczy, by skóra niemowlęcia czy małego dziecka zaczęła się łuszczyć i swędzieć.

− Skóra noworodka i małego dziecka, choć przypomina skórę człowieka dorosłego nie jest w pełni dojrzała i różni się od naszej, a tym samym wymaga specjalnej pielęgnacji, szczególnie zimą

- tłumaczy dr n. med. pediatra neonatolog Małgorzata Stefańska.

Zrezygnuj z długich i częstych kąpieli

Zimą warto zrezygnować z dłuższych kąpieli, zwłaszcza gdy woda używana do mycia dziecka jest bardzo ciepła. Takie kąpiele nie tylko zwiększają ryzyko kontaktowych reakcji alergicznych, lecz także mogą powodować podrażnienia i przesuszenia. Ponadto długa ciepła kąpiel zmywa ze skóry naturalne oleje ochronne.

Zdecydowanie lepsza będzie więc krótka, maksymalnie 10-minutowa kąpiel w ciepłej (nie gorącej!) wodzie raz dziennie, najlepiej przed snem.

Po kąpieli warto pamiętać też o odpowiednim osuszeniu skóry dziecka ręcznikiem, który nie powinien być szorstki. W przeciwnym razie może dodatkowo uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry.

Zadbaj o nawilżenie

Chodzi zarówno o nawilżenie skóry dziecka jak i zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa maluszek, włącznie z tym, w którym śpi.

Jeśli skóra dziecka jest sucha, nałóż krem nawilżający. 

Nie stosuj rutynowo środków pielęgnacyjnych po kąpieli, takich jak balsamy czy olejki, jeżeli skóra dziecka jest gładka i nieprzesuszona

- przypomina dr Stefańska.

Dobrym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza jest użycie nawilżacza, ale jeśli go nie masz, wykorzystaj miseczki z wodą. Chodzi o to, by znajdująca się w nich woda parowała, nawilżając w ten sposób powietrze.

Pamiętaj też o tym, by nie przesadzać z przesadnym otulaniem malucha. Przegrzewane dziecko poci się, jego skóra staje się wilgotna, łatwiej wtedy o podrażnienia. To także prosty przepis na częste infekcje.

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie