Wczuj się w sytuację dwulatka. Zakład, że niejeden dorosły wpadłby czasem w histerię?

2022-05-31 18:01

...a przynajmniej poczułby sporą frustrację. Bunt dwulatka. Ten etap nie ominie żadnego rodzica. Dziecięce histerie zaczynają się koło 18 miesiąca życia i trwają co najmniej do ukończenia przez dziecko 3 lat. To, jak długo będziecie się z tym stanem męczyć, zależy w dużej mierze od reakcji na ataki złości dziecka. By były odpowiednie, kluczowe jest zrozumienie - co czuje dziecko, gdy wpada w histerię?

bunt dwulatka

i

Autor: Getty Images Co czuje małe dziecko, gdy wpada w histerię?

Okres buntu dwulatka zaczyna się sporo przed 2. urodzinami i potrafi trwać nawet po ukończeniu przez dziecko 3 lat. Jest zdecydowanie jednym z najtrudniejszych okresów w rodzicielstwie. Ciężko zachować zimną krew, gdy dziecko zdaje się badać nasze granice.

Warto jednak skupić się lepiej na jego emocjach, by bunty nie trwały w nieskończoność i by nie zafundować sobie problemów wychowawczych na długie lata. A więc co czuje dziecko, gdy wpada w histerię?

Spis treści

  1. Wczuj się w sytuację dziecka
  2. Histerie dziecięce i bunty dwulatka - skąd się biorą?
  3. Co czuje dziecko, gdy wpada w histerię?
  4. Czy histerie mogą być rodzajem manipulacji?
Jak sobie radzić z High Need Baby?

Wczuj się w sytuację dziecka

Wyobraź sobie hipotetyczną i bardzo abstrakcyjną sytuację.

Poleciałaś samolotem na jakąś wyspę - dotąd nieodkrytą. Widzisz z okna piękną roślinność, błękitne morze, uśmiechniętych ludzi. Rozpiera cię pragnienie wyjścia z samolotu i wzięcia udziału w tej istej idylli.

Jednak obsługa lotu mówi, że trzeba już odlatywać, bo tak na prawdę to ci uśmiechnięci ludzie są niebezpieczni, a woda zakażona i nie wolno do niej wchodzić. Ty jednak widzisz za oknami coś zupełnie innego.

Czy ta obsługa do której miałaś zaufanie, nie próbuje cię wrobić? O co chodzi... Czujesz rozczarowanie. Po co cię tu przywieźli? Nie zaczniesz jednak płakać i bić obsługi lotu, bo jesteś dorosła i wiesz, że nie wypada. 

Przeczytaj też: Genialna zabawa, która uspokoi nerwowe dziecko

Przejdźmy teraz do nieco bardziej realistycznej wizji, którą większość mam przeżyła.

Ciąża i wieczne zakazy lub straszenia i dobre rady ze strony życzliwych. Czy nie budziły twojego sprzeciwu? Pewnie niejedna z nas popłakała się ze złości, gdy miała ochotę na coś do jedzenia, a ktoś zabierał jej to sprzed nosa, bo niby nie służy dziecku. Ty przecież wiesz, co masz robić! Targana hormonami wybuchasz w gniewie. 

Histerie dziecięce i bunty dwulatka - skąd się biorą?

W tych wyżej wymienionych sytuacjach, każdy dorosły czułby frustrację. I właśnie ona jest podłożem histerii malucha. Dziecko czuje się już samodzielne, czuje się autonomiczną jednostką, a jednocześnie nie może o niczym decydować.

Zobacz też: "Moje dziecko urządza publiczne histerie, a ja nie wiem, jak się zachować."

Gdy bardzo czegoś pragnie, a jego ukochana mama, czy tata tego zabraniają, to jest rozczarowane. Te wszystkie emocje mieszają się ze sobą i wystarczy chwila, by wybuchły. 

Co czuje dziecko, gdy wpada w histerię?

Ze złości, krew zaczyna krążyć coraz mocniej, serce bije coraz szybciej, co jeszcze bardziej pobudza niewyćwiczony jeszcze system nerwowy dziecka. Gdy dojdzie do wybuchu złości, dziecko, które dopiero uczy się emocji, nie umie samodzielnie nad nimi zapanować. Dochodzi do płaczu, kładzenia się na ziemii, bicia siebie i innych w rozpaczy.

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że nasz 2 latek, jest na świecie dopiero od niedawna i to co dla nas jest tylko "lodami", na które upiera się dziecko, dla niego jest czymś niezwykłym jak ta piękna wyspa wspomniana na początku. Do niego nie docierają logiczne, jak nam się wydaje argumenty. Nie ma póki co kompetencji, by je zrozumieć. Co to znaczy, że niedawno miało chore gardło i nie może jeść lodów? Przecież dobrze się czuje i wie, że z jego gardłem jest wszystko ok.

Dowiedz się: Histeria u dziecka: jak reagować? [5 sprawdzonych sposobów]

Te "lody" to dla dziecka nie tylko ochota, to wręcz desperackie pragnienie. 2 - latek nie ma poczucia czasu i nie do końca ogarnia świat. Jeśli teraz nie zje tych lodów, to nie wytłumaczy sobie, że zje je za kilka dni. Ile to jest kilka dni? Czy ta budka z lodami będzie tam stała nadal?

Dziecko nie zna zasad panującego świata. Wszystko jest dla niego nowe. Działa więc instynktownie. Jego poczucie bezpieczeństwa i stablizacji w chwili konfliktu z rodzicem upada, więc reaguje znanymi sobie zachowaniami - płaczem. 

Czy histerie mogą być rodzajem manipulacji?

Na początku bunty dziecięce, histerie i napady złości są naturalnym etapem rozwoju.

Gdy jednak dziecko wyczuje, że z takimi zachowaniami wiąże się jakaś korzyść - np. kilkakrotnie rodzic ustąpił mu dla "świętego spokoju", to nauczy się manipulować. Dzieci działają na zasadzie bodziec - reakcja, więc gdy pokażemy im, że histerie czasami przynoszą zamierzony cel, zaczną je podświadomie wykorzystywać. 

Taka sytuacja, w wieku około 4-5 lat może się przerodzić w świadomą manipulację. To jest właśnie sytuacja, o której mówią niektórzy rodzice twierdząc, że bunt dwulatka nigdy się nie kończy. 

Zobacz także: Dziecko manipuluje rodzicami: jak to rozpoznać i jak je tego oduczyć?

Histeria u dziecka – jak na nią reagować?

Pytanie 1 z 5
Dwulatek rzuca się na ziemię w sklepie, bo nie pozwoliłaś mu zdjąć z półki słoika z dżemem. Co robisz?