Raczkowanie i naśladowanie pieska. To już potrafi 10-miesięczne dziecko

2022-03-24 14:43

Zastanawiasz się, co powinno umieć twoje 10-miesięczne dziecko? To indywidualna kwestia, ale zawsze warto stymulować jego rozwój. Pamiętaj tylko, by nie porównywać umiejętności twojego dziecka z innymi dziećmi.

Raczkowanie i naśladowanie pieska. To już potrafi 10-miesięczne dziecko

i

Autor: Getty images Raczkowanie i naśladowanie pieska. To już potrafi 10-miesięczne dziecko

Co nowego potrafi 10-miesięczne dziecko? i jak wspierać jego rozwój? Zobacz, co radzi pediatra.

Spis treści

  1. Nauka samodzielnego jedzenia
  2. W co się bawić z 10-miesięcznym dzieckiem? 
  3. Nauka raczkowania i chodzenie
  4. Pierwsze słowa malucha
W co się bawić z niemowlęciem?

Nauka samodzielnego jedzenia

W okolicach 10-12 miesiąca życia, dziecko jest gotowe, aby próbować jeść samodzielnie rączką. Możesz w ten sposób rozwijać jego zmysł smaku, precyzję ruchów i koordynację ruchowo-wzrokową, podając mu chrupki kukurydziane, ugotowaną do miękkości marchewkę, różyczkę brokułu, miękkiego banana lub gruszkę.

To nic, że część menu wyląduje na podłodze. Ujmując żartobliwie: nauka wymaga poświęceń.

Nie denerwuj się też, że podaną do rączki zabawkę dziecko raz po raz upuszcza na podłogę. To kolejny etap rozwoju, sposób na poznawanie świata, a nie złośliwość. Poddaj się tej zabawie, a rozbudzisz w dziecku zapał badacza.

W co się bawić z 10-miesięcznym dzieckiem? 

Doskonale w stymulującej rozwój zabawie sprawdza się miękka materiałowa piłeczka. Tocz ją po podłodze do malca. Możesz też porozrzucać wokół dziecka niezbyt mocno nadmuchane baloniki (gdy wrzucisz w nie przed nadmuchaniem trochę grochu, zabawa będzie jeszcze lepsza).

Gdy piłeczka się poturla lub ucieknie balonik, siedzący malec może zechce za nimi podążać i zacznie pełzać lub raczkować. Układaj zabawki w niewielkiej odległości od maluszka. To go zachęci do prób przemieszczania się.

Narzędzia do zabawy stymulującej słuch i koordynację ruchowo-wzrokową dziecka znajdziesz w swojej kuchni. To oczywiście garnki, pokrywki i drewniane łyżki. Pozwól 10-miesięcznemu dziecku się nimi pobawić, uderzać łyżką o garnek, pokrywką o pokrywkę, a zobaczysz, ile frajdy mu to sprawia.

Zbuduj wieżę z klocków sześcianów lub ułóż wieżę z plastikowych dziecięcych garnuszków i pozwól maluchowi ją burzyć. Zobaczy wtedy, że jego działania przynoszą pewne skutki. Mów przy tym: „była wieża, nie ma wieży”.

Weź grzechotkę lub małą piłeczkę, pokaż ją dziecku i schowaj pod kocyk, a następnie zapytaj: „gdzie jest piłeczka?”. Pozwól mu ją znaleźć, a gdy się to uda, bij brawo.

Czytaj równieżJak zachęcić dziecko do raczkowania i czy warto?

Jak najłatwiej nauczyć dziecko jedzenia łyżeczką?

Nauka raczkowania i chodzenie

Aby malec nauczył się raczkować, stawać, a później chodzić, potrzebuje swobody ruchów i doświadczania przeciążeń, upadków, niepowodzeń. Tylko dzięki nieustannym próbom, z których wiele kończy się porażką, zdobędzie i udoskonali swoje umiejętności.

Dlatego nie przesadzaj z pomaganiem dziecku. Zadbaj o jego bezpieczeństwo, ale nie podtrzymuj go, nie pomagaj stawać czy chodzić. Pamiętaj, że buty utrudniają chodzenie, stawanie i raczkowanie.

W butach nie jest możliwe doświadczanie naturalnych obciążeń stóp, kręgosłupa, przenoszenia ciężaru ciała; obute stópki nie będą też dobrze wyczuwały podłoża. Aby malec mógł chodzić, musi czuć pracę swoich stóp. Nic więc dziwnego, że początkowo dziwnie wykrzywia, skręca i koślawi nogi. To naturalne, pozwól mu na to.

Pierwsze słowa malucha

Ucz 10-miesięczne dziecko prostych dźwięków i zachęcaj go do ich powtarzania. Pytaj, jak robi piesek („hau-hau”), kotek („miau-miau”), auto („brum-brum”), krowa („muuuu”), kura („ko-ko-ko”), kogut („kukuryku”) i konik („ihahaa”).

Oglądajcie wspólnie książeczki dla najmłodszych – nazywaj to, co widzisz, pojedynczymi wyrazami (to dom, tam płot, to kwiatek).

Prostymi zdaniami opisuj, co się dzieje na rysunku. Pozwól dziecku wskazać elementy ilustracji i nazywaj je, chwaląc malca. Doskonale wpływają na rozwój dziecka także zabawy w kąpieli.

Pozwól dziecku chlapać, wlewać wodę do foremek, wylewać ją, zatapiać różne zabawki. W sklepach są specjalne zestawy do zabawy w kąpieli, np. wodny młyn.

Zobacz takżeDlaczego warto pozwolić dziecku na rozwój we własnym tempie?

Zabawy paluszkowe - 9 wyliczanek i wierszyków, które uwielbiają dzieci