Jak zauważają psychologowie, niewielu rodziców zdaje sobie sprawę ze skali i powagi problemu, jakim jest korzystanie ze smartfonów przez dzieci.
O tym niebezpieczeństwie, podczas konferencji "Uwaga! Smartfon" mówiła psycholog Bogna Białecka, autorka poradników o wychowywaniu dzieci i prezeska Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.
Dziecko, które wiele godzin przesiaduje przed ekranem, może trwale uszkodzić sobie mózg. Dlatego, że zmiany zachodzą na poziomie organicznym i o tym mówią specjaliści. To znany problem. Alarmuje się o skutkach "przebodźcowienia". - wyjaśnia psycholog.
Spis treści
- Smartfony uszkadzają dziecięce mózgi
- Ile czasu przed ekranem jest dozwolone?
- Nastolatkowie także z dala od smartfonów?
Smartfony uszkadzają dziecięce mózgi
Naukowcy mówią o współczesnej epidemii zespołu stresu elektronicznego. To wynik upowszechnienia smartfonów w naszym życiu. Oglądanie krótkich filmików, które pobudzają, w efekcie długofalowym może powodować między innymi problemy ze skupieniem uwagi i nerwowość u dziecka.
Zobacz też: Dałabyś dziecku gram kokainy? To dlaczego dajesz mu TO?
To tylko początek, bo głównym problemem spowodowanym przez smartfony jest zwiększona liczba diagnozowanego ADHD i zaburzeń rozwojowych u dzieci. Do takich komplikacji może dojść nie tylko, jeśli dziecko uzależni się od korzystania z elektroniki. Wystarczy, że będzie korzystać z telefonu za dużo, jak na swój wiek.
Ile czasu przed ekranem jest dozwolone?
Jak twierdzą specjaliści, dzieci do 2. roku życia nie powinny mieć "żadnego czasu ekranowego". Starsze dzieci powinny korzystać ze smartfonów maksymalnie 2 godziny dziennie, przy założeniu, że oglądają tam bajki, słuchają piosenek, a nie grają w gry. Do tego ważne jest, by godzina przed snem była już z dala od takich urządzeń.
Przeczytaj też: Dzieci a internet - rodzice nie znają skali problemu BADANIE
Jak zaznacza Białecka, uspokajanie dziecka smartfonem to złudzenie, na które dają się nabrać rodzice. Dziecko po wyłączeniu go, będzie jeszcze bardziej nadpobudliwe.
Dziecko, oglądając bajkę w smartfonie, wydaje się skupione, ale rodzice nie wiedzą, jakie mechanizmy neurobiologiczne zachodzą w tym momencie, a te procesy zwiększają problem - komentuje psycholog.
Nastolatkowie także z dala od smartfonów?
Co więcej, eksperci twierdzą, że dla prawidłowego rozwoju, nastolatkowie do 18. roku życia nie powinni spędzać przed ekranem więcej niż 3 godziny dziennie. To znacznie mniej, niż w rzeczywistości spędzają. Jak pokazują badania z lat 2021/22 przeprowadzone na 5 tys. polskich nastolatków przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, dzieci nastoletnie spędzają średnio 9 godzin dziennie przed ekranem w dni powszednie i po około 6 godzin w weekendy.
Dowiedz się: Jak urządzenia elektroniczne wpływają na rozwój mowy małego dziecka?