Współcześni rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest czytanie i śpiewanie niemowlętom dla ich rozwoju. Maluchy, których rodzice to robią już od pierwszych dni życia, uzyskują wyższe wyniki w testach językowych w późniejszym wieku.
Równie istotne, jak czytanie i śpiewanie piosenek jest... rozmawianie z niemowlakiem. Na początku może wydawać się to trochę głupie i mało komfortowe, ale rozmawianie z bobasem i opowiadanie mu o tym, co robisz, pomaga przyspieszyć rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, nawet poza tymi językowymi.
Dowiedz się: Język niemowlaka istnieje? Co chce powiedzieć niemowlę przez "ne", "ou", "erch"?
Dowiedz się: Najedzone czy głodne? Zwróć uwagę na rączki niemowlaka
Jak mówić do niemowlaka?
Nie chodzi o to, by rozmawiać z niemowlakiem o polityce czy zmianach klimatu. To mogłoby rzeczywiście wyglądać dziwnie. Wystarczy jednak, że nabierzesz nawyku rozmawiania o tym, co robisz, myślisz lub planujesz zrobić z dzieckiem. To dużo bardziej naturalne niż się wydaje:
- Dzień dobry kochanie, wyspaliśmy się?
- Uuu, chyba czas na zmianę pieluszki.
- Jak sobie podjesz, pójdziemy po twojego brata do przedszkola.
- Zaraz ruszamy w drogę, tylko muszę zapiąć ci pasy w foteliku, żebyś była bezpieczna.
- A co to za zły humorek? Może przyda ci się smoczek. Każdy czasami ma gorszy dzień.
Większość z tych rzeczy to naturalne opisy czynności, czy kwestie, o których myślimy podczas opieki nad maluchem. Wystarczy je wypowiedzieć na głos.
Dlaczego warto rozmawiać z niemowlakiem?
- Rozmowa, podobnie jak czytanie książeczek rozwija u malucha umiejętności językowe. Dzieci, których rodzice mówią do nich od maleńkości, znacznie szybciej wypowiadają pierwsze słowa. To cenne także dla rodzica, bo znacznie ułatwia komunikację i opiekę nad maluchami.
- Rozmawianie z dzieckiem pobudza synapsy w mózgu malucha, przyspieszając jego ogólny rozwój na różnych płaszczyznach.
- Dzieci, których rodzice z nimi rozmawiają są spokojniejsze. Słuchanie głosu opiekuna jest kojące, a do tego nawyk rozmawiania z dzieckiem pobudza opiekunów do reagowania na różne rodzaje dźwięków, które wydaje dziecko. Taka podstawowa komunikacja, daje maluchowi poczucie zrozumienia.
- Wraz z wiekiem, dziecko zaczyna rozumieć coraz więcej, a wiedza o tym, co go czeka, np. gdy słyszy "a teraz pójdziemy na spacerek", daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Rozmawianie z dziećmi w nieco późniejszym wieku, daje im też poczucie sprawczości, co znacznie łagodzi np. bunt dwulatka.
- Dziecko uczy się sztuki konwersacji. To może się wydawać niebywałe, ale rozmawiając z niemowlęciem już kształtujemy jego umiejętności społeczne.
Przeczytaj też: Od krzyku, przez gaworzenie, po zdania typu "nie ciem". 7 etapów rozwoju mowy u dzieci