W naszej kulturze i kulturze masowej istnieje głębokie przekonanie, że róż to kolor stworzony dla dziewczynek, natomiast niebieski to kolor idealny dla chłopców. Przyjęło się bowiem, że po kolorze ubranek i niemowlęcych dodatków jesteśmy w stanie rozróżnić płeć dziecka.
Młodzi rodzice chętnie wybierają kolorystycznie dopasowane stroje oraz akcesoria do niemowląt, by nikt nie miał żadnej wątpliwości, że w niebieskim wózku leży na niebiesko odziany synek, natomiast w różowym córeczka w sukience o tym samym odcieniu.
Co jednak ciekawe, obecny podział kolorystyczny funkcjonuje dopiero od lat 50. ubiegłego wieku. Wcześniej to chłopcom przypisywano różowy kolor, dziewczynkom natomiast niebieski.
Spis treści
- Jakie kolory dawniej wybierano dla dzieci?
- Niebieski dla... dziewczynek a różowy dla chłopców
- Dlaczego jednak różowy dla dziewczynek a niebieski dla chłopców?
- Znaczenie kolorów
- Moda na neutralne kolory dla dzieci
Jakie kolory dawniej wybierano dla dzieci?
O ile podział na różowe i niebieskie ubrania oraz akcesoria należy do historii współczesnej, o tyle do XIX wieku nie było mody na wyróżnianie chłopców i dziewczynek za pomocą ubrań.
Wcześniej ubierano dzieci w identyczne jasne ubranka, a do tego chłopcy nosili długie włosy. Wszystkie dzieci wyglądały tak samo bez względu na ich płeć, czego dowodem są zdjęcia sprzed lat.
Jasne ubrania dla dzieci bez względu na płeć były wyborem dyktowanym przez praktyczność oraz ekonomiczność. Po prostu można było je w prosty sposób czyścić i wybielać, nie obawiając się o utratę barwy.
W końcu dzieci często się brudzą, jedzą nieuważnie i nie zwracają uwagi na błoto, kałuże czy inne nieczystości, które szybko mogą znaleźć się na ich strojach.
To jednak nie wszystko. Dobór jednolitych, neutralnych kolorystycznie i niezwiązanych z płcią kolorów pozwalał na ubieranie młodszych dzieci w stroje po starszych, co dawało sporą oszczędność.
Jo Paoletti, historyczka Uniwersytetu Maryland i autorka książki „Pink and Blue: Telling the Girls From the Boys in America”, zwraca uwagę, że dopiero od połowy XIX wieku wybierano dla dzieci ubrania w pastelowych kolorach. Znalazło się tu więc miejsce dla różu i dla niebieskiego, ale nie w tej konfiguracji, którą znamy obecnie.
Niebieski dla... dziewczynek a różowy dla chłopców
W dzisiejszych czasach trudno to sobie wyobrazić, ale kilkadziesiąt lat temu, gdy już przestano wybierać dla dzieci tylko białe ubrania, to właśnie róż nosili chłopcy, a w niebieskie ubranka strojono dziewczynki.
W 1918 roku ukazała się informacja handlowa Earnshaw’s Infants’ Department, w której doradza się ubierać dzieci właśnie w takie kolory. Wynikało to z faktu, że róż jest bardziej wyrazisty i odważny, a więc - jak wtedy sądzono - stworzony dla chłopców. Do tego jest kolorem królewskim i wywodzącym się z czerwieni, która kojarzyła się szatami władców.
Niebieski natomiast był kolorem dziewczynek, ponieważ jest delikatny i pełen gracji. Do tego w kulturze chrześcijańskiej był związany z szatami Matki Boskiej Maryi, a jeżeli zwrócicie uwagę na prezentacje Jezusa - to on jest w różowych i wiśniowych strojach.
Dlaczego jednak różowy dla dziewczynek a niebieski dla chłopców?
Okazuje się, że ten podział kolorystyczny pojawił się dopiero po II wojnie światowej, a ugruntował swoją pozycję w latach 50.
Jo Paoletti, autorka książki „Pink and Blue: Telling the Girls From the Boys in America”, zwraca uwagę, że przyczyniły się do tego dwie rzeczy. Przede wszystkim odkryto metodę rozpoznawania płci płodów, dzięki czemu przyszli rodzice nie tylko już wiedzieli, czy czekają na narodziny chłopca, czy dziewczynki, ale przede wszystkim mogli się do tego faktu przygotować, kupując ubranka, akcesoria, a także przygotowując pokój dla niemowlaka w odpowiednich barwach.
Czytaj: Psychologia kolorów – wybierz idealny kolor do pokoju dziecka
To jednak nie wszystko. Wzrosła też produkcja akcesoriów dziecięcych, co przyczyniło się także do popytu na nie.
Kolorystyczny podział na płcie szybko więc przyjął się na całym świecie, ale zdecydowano się zamienić kolory. Dziewczynkom zaczęto przypisywać róż, chłopcom natomiast kolor niebieski.
Dlaczego? Okazuje się, że to wynik działania czołowych projektantów odzieży dla dorosłych, którzy róż zaczęli przypisywać kobiecości, słodyczy, delikatności. Kolor niebieski zyskał więc domenę powagi i chłopięcego chłodu. Ten podział, jak już doskonale wiemy, przyjął się na stałe i funkcjonuje do dziś.
Znaczenie kolorów
Wybierając jednak zarówno popularną kolorystykę dziecięcych ubranek i akcesoriów, jak i dodatków do wnętrz pokoju dziecięcego warto znać znaczenie kolorów. To, jakimi barwami otaczamy siebie i dzieci, ma spore znaczenie dla nastroju czy rozwoju. Nie musimy więc kierować się modą czy podziałem na płcie, ale znaczeniem barw, którymi chcemy otoczyć nasze dzieci.
Niebieski - jest kolorem związanym tworzeniem, kreatywnością, innowacyjnością. Wyzwala więc wyobraźnię i pomysłowość, ale także uspokaja, pozwala poczuć się bezpiecznie. Kolor niebieski jest utożsamiany ze stabilizacją, wiedzą, mądrością oraz zrozumieniem. Oprócz tego kolor niebieski to również harmonia i duchowość.
Różowy - symbolizuje miłość, ciepło, namiętność, ale także wdzięk, urok i pogodę ducha. Róż pobudza organizm do działania, ożywia, dodaje energii. Róż łączony jest również z pozytywnym nastawieniem do życia, ma poprawiać nastrój. Jest barwą ciepłą, więc takie emocje również wywołuje.
Moda na neutralne kolory dla dzieci
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że moda dziecięca zaczyna zataczać koło. W tym momencie znów wracamy powoli do punktu wyjścia sprzed tysięcy lat, kiedy dzieci ubierano w neutralne kolorystycznie ubranka. Obecnie coraz popularniejsze są jasne barwy ubrań dla dzieci, które nie kojarzą się z żadną płcią. Wynika to z faktu, że podział na różowe rzeczy dla dziewczynek i niebieskie dla chłopców zaczyna być uznawany za dyskryminację płciową.
To jednak nie wszystko, bo w grę wchodzi także po prostu moda. Coraz chętniej wybierane są jasne i kremowe barwy, które uchodzą za bardziej stylowe, ponadczasowe i klasyczne.
Do tego są również zdecydowanie bardziej uniwersalne. W takie stroje możemy ubierać rodzeństwo różnej płci, więc ubranka czy akcesoria mogą nam posłużyć przez lata. Wybór tych kolorów tyczy się także dziecięcych pokoi.