Posłanie dziecka do żłobka ma wiele plusów i minusów. Maluchy wymagają od opiekunów nieustannej obsługi oraz pełnego zaangażowania, co dla większości dorosłych jest wyczerpujące. Mimo to wielu rodziców ma obawy przed pozostawieniem swojej małej pociechy nawet pod opieką najbliższych, a co dopiero w żłobku.
Czy jednak na pewno jest to takie złe miejsce dla dziecka? Gdy nadchodzi czas powrotu do pracy trzeba zastanowić się nad zastępstwem przy maluchu, a żłobek nie jest złym rozwiązaniem. Oto korzyści jakie daje posłanie dziecka do żłobka.
Spis treści
- Dlaczego warto wysłać dziecko do żłobka?
- Żłobek uczy funkcjonowania w grupie
- Żłobek rozwija poprzez zabawę z rówieśnikami
- Uczy samodzielności i systematyczności
- Daje rodzicowi szansę na powrót do pracy
Dlaczego warto wysłać dziecko do żłobka?
Każdy troskliwy rodzic obawia się przede wszystkim o bezpieczeństwo swojej pociechy. W związku z tym, licznymi obawami napawa fakt, że w żłobku opiekunka dziecka będzie musiała swoją uwagę skupić na kilku maluchach, a nie tylko na jednym.
Jednak ta sytuacja nie jest wcale tak groźna jak wielu osobom się wydaje. Sale w żłobku są przystosowane dla dzieci, więc nie ma obawy, że pod nieuwagę dorosłego maluch znajdzie jakiś niebezpieczny przedmiot i zrobi sobie krzywdę.
Poza tym grupy w placówce nie są zbyt duże i kilka pań opiekunek zazwyczaj świetnie daje sobie radę ze wszystkimi podopiecznymi.
Żłobek uczy funkcjonowania w grupie
Pociecha od małego przyzwyczaja się do funkcjonowania w grupie i później nie boi się iść do przedszkola czy szkoły. Dzieci w takiej grupie uczą się dzielić z innymi, ale też walczyć o swoje.
Jeśli w domu nie mają rodzeństwa to ciężko tam o sytuację, której będą musiały konkurować o zabawki z kimś innym, więc jedyną szansą na oswojenie się z tym jest właśnie żłobek.
Czytaj również: Rekrutacja do żłobka - kiedy i jakie dokumenty trzeba złożyć w żłobku?
Adaptacja dziecka w przedszkolu: jak pomóc mu się przystosować do nowych warunków?
Babcia czy żłobek: pod czyją opieką pozostawić dziecko?
Żłobek rozwija poprzez zabawę z rówieśnikami
Kolejną zaletą takich placówek, która dotyczy już odrobinę większych dzieci jest możliwość zabawy z innymi. Dziecko wśród rówieśników i poprzez zabawę bardzo szybko się rozwija. Przynosi do domu nowe umiejętności jak malowanie, śpiewanie wyuczonych prostych piosenek czy tańczenie.
Opiekunki w żłobku organizują podopiecznym czas poprzez różne gry i zabawy, na które przepracowani rodzice często nie mają pomysłów. Poza tym, w żłobku często zawiązują się pierwsze przyjaźnie i dziecko z poznanymi koleżankami i kolegami chętnie bawi się także poza placówką.
Uczy samodzielności i systematyczności
Brak ciągłej obecności rodzica, który jest na każde zawołanie dziecka sprawia, że maluszki w żłobkach uczą się też samodzielności. Nie raz w domu opiekunowie łatwo ulegają dziecku, gdy nie chce samo jeść, ubrać się czy samo się chwilę pobawić. W grupie dzieci uczą się takich rzeczy dużo szybciej, zwłaszcza obserwując jak radzą sobie rówieśnicy.
Dodatkowo harmonogram dnia w placówce każdego dnia jest stały. Wyznaczone są konkretne godziny na jedzenie, spanie czy zabawę, co uczy dziecko systematyczności. Dzięki temu dużo łatwiej jest w weekendy położyć malucha na drzemkę i nakarmić o stałej porze.
Daje rodzicowi szansę na powrót do pracy
Rodzice, którzy decydują się wysłać pociechę do żłobka mogą wrócić do pracy lub po prostu odpocząć od ciągłej opieki nad maluchem. Dzięki temu, po odebraniu go z placówki, zajmują się nim mniej przemęczeni, co z pewnością dla obu stron jest korzystne.
Maluch zmieniając środowisko nie nudzi się tak prędko zabawą z opiekunem i jest mniej marudny. Często wręcz sam proponuje rodzicom rozrywki, które poznał już w placówce. Nawet najbardziej kreatywni rodzice mogą być zaskoczeni pomysłowością innych dzieci czy opiekunów.
Dodatkowo kilkugodzinna rozłąka z maluchem często pokazuje rodzicom jak szybko się on rozwija i staje samodzielny, co często jest trudne do wychwycenia, gdy spędza się ze sobą całe dnie.
Czytaj również: Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką? O co pytać przed jej zatrudnieniem? 10 porad
Wyprawka dla dziecka. Jak wygląda wyprawka dla przedszkolaka?