Duże niemowlę to „leniuszek”? Fizjoterapeutka rozprawia się z popularnym mitem

2025-04-06 8:22

Większe niemowlę później siada, opanowuje wysoki podpór i później obraca się z pleców na brzuszek i odwrotnie? Okazuje się, że wielu rodziców błędnie zakłada, że dziecko, które tego nie robi to typowy „leniuszek”.

Duże niemowlę to „leniuszek”? Fizjoterapeutka rozprawia się z popularnym mitem

i

Autor: Getty images Duże niemowlę to „leniuszek”? Fizjoterapeutka rozprawia się z popularnym mitem

Czekasz, aż twoje dziecko zrobi pierwszy obrót z plecków na brzuszek, ale najwyraźniej mu się nie spieszy, bo należy do nieco większych maluchów? Rodzice często tłumaczą sobie, że dziecko nie jest zainteresowane obrotami ani wysokim podporem właśnie dlatego, że więcej waży i przez to musi włożyć w te czynności więcej wysiłku.

A że jest tzw. leniuszkiem, ma prawo pewne umiejętności opanować później. Czy na pewno tak właśnie jest? Fizjoterapeutka rozprawia się z popularnym mitem.

Kiedy dziecko obraca się, siada, stawia pierwsze kroki?

Zgodnie z nową listą kamieni milowych to, kiedy dziecko zaczyna raczkować nie ma większego znaczenia, bo raczkowanie wypadło z listy (uznano, że nie każde dziecko raczkuje). Warto jednak wiedzieć, że to nie tylko efektywny sposób przemieszczania się, bo raczkowanie wspiera rozwój intelektualny dziecka.

Przyjmuje się, że dziecko:

  • obraca się z plecków na brzuszek i na odwrót: 2 - 5 miesiąc,
  • utrzymuje pozycję siedzącą: 4 - 8 miesiąc,
  • siada samodzielnie: 6 - 11 miesięcy,
  • stoi samodzielnie: 10 - 14 miesiąc,
  • chodzi samodzielnie: 12 - 18 miesiąc.

Wciąż jednak rodzice z uwagą obserwują kiedy ich pociecha zaczyna pierwsze obroty, zaczyna siadać i chodzić. Gdy dziecko nie chce leżeć na brzuszku i niechętnie podnosi główkę tłumaczą to tym, że jest „leniuszkiem”.

Czy duże dziecko rozwija się wolniej?

Fizjoterapeutka Magdalena Adaś, która otrzymała wiadomość od mamy 10-miesięcznego dziecka postanowiła wyjaśnić czy to prawda, że większe dzieci później osiągają opanowują różne umiejętności.

− Piszę do Pani w sprawie mojej córeczki. W kwietniu kończy 10 miesięcy a jeszcze nie siada, nie raczkuje. Z obracaniem problemów nie ma bo obraca się z plecków na brzuszek i odwrotnie. Był czas, że bardzo płakała jak leżała na brzuszku. Dosyć późno też zrobiła wysoki podpór (na 8 miesięcy). Podejrzewałam, że może mieć coś z napięciem mięśniowym ale osteopata stwierdził, że jest prawidłowe. Czy możliwe, że to przez wagę jest jej ciężko (waży 11 kg)?

- napisała jedna z mam.

Jak w odpowiedzi wyjaśnia ekspertka, która pracuje również z niemowlętami, waga to popularny mit, bo jest zupełnie na odwrót.

− To że jest duża to nie znaczy, że może rozwijać się wolniej. Zazwyczaj duże dzieci rozwijają się szybciej niż standardowo

- wyjaśnia fizjoterapeutka Magdalena Adaś. Jak dodaje, nazywanie dużych dzieci „leniuszkami” nie ma uzasadnienia. Najczęściej to, że czegoś nie robią lub robią coś później wynika z obniżonego napięcia mięśniowego.

M jak Mama Google News