Dwumiesięczne dziecko zaaklimatyzowało się na świecie, a ty coraz pewniej się nim zajmujesz. Dzięki temu już bez stresu możesz cieszyć się macierzyństwem i obserwować rozwój dziecka.
Spis treści:
- Rozwój fizyczny dwumiesięcznego dziecka
- Rozwój zmysłów u dwumiesięcznego dziecka
- Rozwój intelektualny i emocjonalny dwumiesięcznego dziecka
- Rozwój społeczny dwumiesięcznego dziecka
- Jak wspierać rozwój dwumiesięcznego dziecka?
Rozwój fizyczny dwumiesięcznego dziecka
Rozwój dwumiesięcznego dziecka postępuje bardzo szybko. pewnością zauważysz, że znacznie wydłużył się okres czuwania. W ciągu dnia dziecko jest coraz bardziej ożywione.
- Kiedy niemowlę nie śpi, potrafi już samodzielnie się czymś zająć
- Już wkrótce będzie sypiało mniej więcej o stałych porach
- Również w odczuwaniu głodu pojawia się pewien rytm – dziecko dopomina się o jedzenie najczęściej co trzy godziny.
Jednak w drugim miesiącu życia rośnie apetyt niemowlaka. Lekarze nazywają to skokiem rozwojowym. Wówczas dziecko może domagać się jedzenia nawet częściej niż co godzinę. Jego ciało nabiera zaokrągleń, pojawiają się fałdki, wygładza się skóra.
- Piąstki dwumiesięcznego dziecka nie są już tak mocno zaciśnięte oraz prostuje ono paluszki
- Dziecko zaczyna też powoli prostować zgięte nóżki
- Słabną wrodzone odruchy. Szczególnie zanika odruch chwytania, które teraz dłużej pozostają otwarte. Zanika odruch kroczenia, a trzymane pod paszkami niemowlę przestaje mocno odpychać się od podłoża.
- Zmienia się typowe dla noworodka ułożenie ciała: kończyny nie są już tak podkurczone, a mięśnie stają się coraz silniejsze. Ruchy szyi, tułowia i barków, chociaż jeszcze chaotyczne, są pewniejsze i bardziej skoordynowane.
- Niemowlę położone na brzuszku lekko unosi głowę i trzyma ją uniesioną na wysokość 3–4 cm. Czasami samo przewraca się z boku na plecy. Leżąc na pleckach, niemowlak trąca zawieszone w zasięgu rąk zabawki i niekiedy udaje mu się utrzymać przedmiot włożony mu do ręki.
Polecany artykuł:
Rozwój zmysłów u dwumiesięcznego dziecka
Zmysł wzroku i słuchu zaczynają ze sobą współpracować. Widać to gołym okiem!
- Kiedy dziecko usłyszy jakiś interesujący dźwięk, może spojrzeć w kierunku jego źródła.
- Wodzi wzrokiem za przesuwaną przed oczyma kolorową zabawką.
- Wkłada do buzi rączki i nie jest to tylko przypadkowy odruch – w ten sposób poznaje świat. Wkrótce zacznie wkładać do buzi niemal wszystko, co wpadnie mu w rączki.
Pamiętaj! Dwumiesięczne dziecko opanowuje umiejętność trzymania główki w pozycji pionowej. Nosząc je w chuście lub nosidełku, asekuruj jego głowę. Podtrzymuj ją także podczas podnoszenia dziecka.
Rozwój intelektualny i emocjonalny dwumiesięcznego dziecka
Twoje dziecko z dnia na dzień staje się uważnym obserwatorem. Podpatruje i chętnie naśladuje mimikę, gesty, ruchy i dźwięki otaczających je osób.
- W 5. tygodniu życia u krzyczącego niemowlęcia mogą pojawić się też pierwsze łzy – tak pojawia się nowa, bardziej „dorosła” forma wyrażania emocji, a jednocześnie… sposób na przyciągnięcie uwagi dorosłych.
- W tym czasie dziecko zaczyna wydawać też krótkie gardłowe dźwięki: „agu”, „ga”, „kha”, „ehe”, „he” – jest to tzw. głużenie. Z czasem niemowlak będzie wzbogacał swoje „słownictwo” i powtarzał więcej dźwięków wydawanych przez ciebie oraz naśladował głosy domowników. W pierwszych sześciu tygodniach życia repertuar dźwięków wydawanych przez niemowlę wzbogaca się aż czterokrotnie! Kiedy przysłuchuje się sobie i tobie, wykorzystuj jego zapał i staraj się nawiązać z nim kontakt, powtarzając wypowiedziane głoski, a także podsuwając mu kolejne, podobnie brzmiące dźwięki.
- Na tym etapie dziecko już zauważa także, że osoby i przedmioty mogą znikać z pola widzenia, co czasem wzbudza jego niepokój. Już niedługo zacznie reagować płaczem na twoją nieobecność.
W 2. miesiącu życia u wielu niemowląt pojawia się kolka, a towarzyszy jej napadowy płacz, który trudno ukoić. Ataki zdarzają się z reguły po południu i wieczorem.
Ulgę może przynieść ziołowa herbatka i preparaty przeciwkolkowe, a także ciepłe okłady na brzuszek i delikatny masaż ciepłymi dłońmi.
Rozwój społeczny dwumiesięcznego dziecka
Coraz wyraźniej rysuje się temperament i osobowość małego człowieka.
- Zapewne zauważasz, że dziecko pociągają nowe sytuacje albo stara się ich uniknąć. Niektóre niemowlęta cieszą się z nowych doświadczeń, zabawek, twarzy, inne natomiast są ostrożniejsze i nawet niewielka zmiana wywołuje u nich niepokój i płacz.
- Dziecko uśmiecha się w reakcji na uśmiech innej osoby lub na coś, co mu się szczególnie spodoba. Już wkrótce pojmie, że konkretne zachowanie wywołuje u ciebie pewną reakcję (np. bierzesz je na ręce, gdy płacze) i zacznie to wykorzystywać, by osiągnąć cel.
- Pod koniec 2 miesiąca może pojawić się głośny śmiech, któremu towarzyszą gwałtowne ruchy kończyn – można wtedy odnieść wrażenie, że dziecko śmieje się całym ciałem! Bywa, że taki śmiech kończy się napadem czkawki, ale wbrew pozorom nie jest ona męcząca dla niemowlęcia.
- Wraz z rozwojem układu nerwowego oraz narządów zmysłu dziecko zaczyna aktywnie nawiązywać kontakt ze światem zewnętrznym. Zaczyna reagować mimiką na widok twarzy i tonu głosu ludzkiego.
- Pod koniec tego miesiąca życia zauważysz również, że niemowlę już oczekuje na pewne rutynowe czynności – radośnie wymachuje rączkami i kopie, kiedy widzi, jak np. zbliżasz się z butelką mleka.
Jak wspierać rozwój dwumiesięcznego dziecka?
- Codzienne zmienianie pieluszek, kąpanie czy ubieranie są najlepszą okazją do wspomagania rozwoju. Znajdź też czas przeznaczony tylko na zabawę.
- Stwarzaj okazje do trenowania mięśni odpowiedzialnych za podnoszenie główki (dziecko leży na brzuszku, na twardszym podłożu, z rączkami pod klatką piersiową) – połóż się naprzeciwko, rób miny, pokazuj zabawki. Kiedy się znudzi, zakończ zabawę.
- Stwarzaj okazje do obserwowania świata nie tylko z perspektywy łóżeczka – noś malca, opierając jego główkę o swoje ramię. Nazywaj świat: lampę, drzewa za oknem. W wózku jak najrzadziej używaj budki.
- Weź kolorowy przedmiot i zataczaj nim kręgi w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka – w ten sposób doskonali się jego koordynacja wzrokowa.
- Zadbaj, by w otoczeniu maluszka nie zabrakło wyrazistych barw. Niech nad łóżkiem wiszą kolorowe zabawki – wystarczy kilka, ale co pewien czas je zmieniaj.
- Pomóż trenować chwytanie, umieszczając zabawkę blisko jego dłoni, a gdy maluch próbuje sięgać, włóż ją w małą piąstkę.
- Nie krępuj ruchów dziecka – używaj kocyka zamiast ciężkiej kołderki, ubieraj w luźne koszulki i śpioszki. Pozwól poleżeć chwilę nago, np. przed kąpielą. Podczas przewijania delikatnie obracaj z boku na bok, masuj dłonie i stópki.
- Dbaj o spokojną atmosferę w domu, bo dziecko chłonie stresy jak gąbka i może ci się wydawać, że jest niespokojne bez powodu.
- Wprowadzaj nowe dźwięki: korzystaj z pozytywek, grzechotek, płyt.
Zobacz, jak rozwija się trzymiesięczne dziecko
Zobacz wideo o kolce u dziecka
miesięcznik "M jak mama"