To wymowne zdjęcie, które prezentujemy poniżej, ukazało się w mediach społecznościowych jednej z klinik. Pokazuje nóżki dwojga niemowląt w tym samym wieku. Różnica w ich wyglądzie może szokować, ale - jak zapewniają lekarze -oba maluchy są zdrowe i oba mieszczą się w siatkach centylowych, choć w innych przedziałach.
"Nie porównuj swojego dziecka do innych dzieci. Każde dziecko rozwija się na swój własny sposób w swoim indywidualnym tempie" - czytamy w komentarzu pod zdjęciem.
Nie przekonaliśmy cię? Dowiedz się, dlaczego niektóre dzieci są chude, a inne mają tłuste fałdki.
Spis treści
- Fałdki lub ich brak nie świadczy o prawidłowym rozwoju
- Dlaczego niektóre dzieci są tak pulchne?
- Dlaczego niektóre dzieci są szczupłe i nie mają fałdek?
Fałdki lub ich brak nie świadczy o prawidłowym rozwoju
Podobnie jak dorośli, dzieci mają różną wagę i wzrost. Różnią się też wyglądem - są niemowlęta pulchne, ze słodkimi tłustymi fałdkami, a są też takie, które wyglądają, jakby dbały o dietę od urodzenia.
Ale ani te pierwsze, ani drugie nie są "chore". Ich rozwój w obu przypadkach jest prawidłowy, a różnice w ich wyglądzie wynikają prawdopodobnie z genów i innych czynników, o których za chwilę. Porównywanie dzieci w tym samym wieku, nie ma więc sensu. Podobnie, jak przejmowanie się uwagami innych, którzy twierdzą, że nasze dziecko je za dużo lub za mało, że jest za duże, jak swój wiek, lub za małe...
Lekarze podkreślają, że jeśli niemowlę mieści się w siatkach centylowych i osiąga kolejne etapy rozwoju w określonym (choć szerokim) czasie, nie ma się czym przejmować. A to, czy mają fałdki czy nie, lub czy są większe niż rówieśnik czy mniejsze, nie ma żadnego znaczenia.
Czytaj również: Niemowlę nie przybiera na wadze? Oto najczęstsze przyczyny zahamowania przyrostu masy ciała
Czy trzeba mieć w domu wagę dla niemowląt? Zobacz, kiedy się przyda i wybierz najlepszą
Dlaczego niektóre dzieci są tak pulchne?
Lekarze są przekonani, że większość pulchnych maluchów z nóżkami jak serdelki jest zdrowa. Podobnie, jak te, które ich nie mają. Sposób, w jaki niemowlęta przybierają na wadze zależy od wielu czynników.
Po urodzeniu średnia waga dziecka płci męskiej wynosi 3400 g, a żeńskiej - 3200 g. Ale wiele zdrowych dzieci rodzi się lżejszych lub cięższych. Część z nich ma też tzw. tłuszcz niemowlęcy, który nie zawsze ma związek z prawidłową wagą dziecka.
Mleko mamy i mleko modyfikowane to pokarmy wysokotłuszczowe - takich właśnie potrzebują niemowlęta, ponieważ tłuszcz jest im niezbędny do szybkiego wzrostu i rozwoju. Niemowlęta przechowują go pod skórą, aby mieć cały czas zapas energii potrzebnej do rozwoju.
Ten rodzaj tłustych fałdek nie jest objawem nadwagi, dlatego zdania typu: "Ono chyba za dużo je" jest pozbawiona sensu. Jeśli dziecko przybiera na wadze równomiernie i mieści się w siatkach centylowych zawsze mniej więcej w tym samym przedziale - nie ma powodu do niepokoju czy odchudzania dziecka.
Istotne jest również porównanie wagi do wzrostu dziecka: jeśli obie wartości są proporcjonalne i "pasują" do siebie według ustalonych norm, oznacza to, że dziecko ma prawidłowa wagę, bez względu na to, jak „grubo” wygląda.
Czytaj również: Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia
Spadek wagi noworodka - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?
Dlaczego niektóre dzieci są szczupłe i nie mają fałdek?
Są jednak niemowlęta, które nie mają zapasu tłuszczu, o którym pisaliśmy przed chwilą. Czy to źle? Podobnie jak w przypadku pulchnych dzieci, ważne są siatki centylowe. Jeśli dziecko przyszło na świat małe, od urodzenia mieściło się w dolnych granicach normy, oznacza to, że takie po prostu i że jest to jest w porządku.
Warto również pamiętać, że o ile dla dorosłych ważną informacją jest wskaźnik BMI, o tyle nie zaleca się stosowania go w przypadku niemowląt. Dla nich przeznaczone są siatki centylowe, o których wspominaliśmy.
A co z tłuszczem niemowlęcym? Prawdopodobnie malec genetycznie jest osobą szczupłą. Patrząc na dzieci zapominamy często, jak wielki wpływ na ich wygląd i rozwój ma kwestia dziedziczenia po rodzicach. Ty sama jesteś szczupła i nawet w ciąży nie przybrałaś na wadze zbyt wiele? Nie dziw się, że takie samo jest twoje dziecko. A tata dziecka? Może jest bardzo wysoki szczupły? Długi i chudy jest więc również jego potomek.
Trzeba też pamiętać, że w pierwszym roku lub dwóch waga dziecka jest silnie związana z masą urodzeniową. Jeśli dziecko z jakiś powodów urodziło się lekkie i małe, może nadal takie być przez pierwsze miesiące życia.
Lekarze przyznają również, że na wagę dziecka może mieć wpływ sposób karmienia. Może to zabrzmieć jak stereotyp, ale dzieci karmione piersią w pierwszym roku życia przybierają na wadze wolniej niż te karmione butelką. Nie oznacza to jednak, że musisz odstawić malca od piersi i podać mu mieszanką - o ile mieści się w siatkach centylowych i osiąga kolejne kroki mikowe, nie ma takiej potrzeby!