Spis treści
- Kanguromania - ogólnopolska kampania poświęcona idei noszenia dzieci w chustach
- Doświadczeni praktycy
- Eksperci
- Światowi eksperci o chustonoszeniu
Kanguromania - ogólnopolska kampania poświęcona idei noszenia dzieci w chustach
Noszenie dziecka w chuście wciąż w Polsce jest mało popularne. Wprawdzie istnieje wiele miejsc, w których można zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju chusty, jednak ich używanie nadal spotyka się z podejrzliwością.
Matki noszące swoje dzieci w chustach często napotykają dziwne spojrzenia przechodniów, podnoszone są także pytania o aspekty zdrowotne chustonoszenia. Kanguromania rozwiewa wszelkie wątpliwości, odpowiada rzeczowo i merytorycznie na pytania rodziców.
Badania dowodzą, iż dzieci noszone w chustach mniej płaczą, są spokojniejsze, lepiej się rozwijają. Chustonoszenie w radykalny sposób zmienia jakość reakcji dziecko – opiekun.Chusty polecane są także dla wcześniaków, dla których noszenie w chustach jest swego rodzaju przedłużeniem zbyt wcześnie skończonego życia płodowego.
Chusty to także wybawienie dla zaganianych rodziców, którzy teraz, nosząc dziecko w chuście, mogą sprawniej uporać się z innymi obowiązkami, jak sprzątanie czy gotowanie.
Doświadczeni praktycy
Inicjatorami akcji i jej pomysłodawcami są znani miłośnikom chustonoszenia w kraju doświadczeni trenerzy Kasia Dudo-Zakrzewski i Marcin Zakrzewski, którzy w zakresie noszenia dziecka w chuście przeszkolili już ponad tysiąc osób. Kasia i Marcin to rodzice dwóch synów z powodzeniem noszonych w chustach. Czteroipółletni Felix oraz ośmiomiesięczny Bruno to piękny przykład tego, jak wiele korzyści przynosi chustonoszenie.
Kasia i Marcin od prawie 5 lat zajmują się propagowaniem idei chust wiązanych na terenie całej Europy. Prowadzą warsztaty z chustonoszenia dla rodziców, szkolą personel medyczny, występują w mediach. Są autorami serwisu Chustomania.pl, pierwszego w Polsce portalu o chustonoszeniu.
Należą do trójki trenerów Die Trageschule z pełnymi uprawnieniami. Wciąż otwarci na nową wiedzę z dziedziny chustowej i chętni do dzielenia się nią z rodzicami. To właśnie oni są odpowiedzialni za merytorykę warsztatową oraz część praktyczną szkoleń Kanguromanii.
Na stronie www.kanguromania.pl - wszyscy zainteresowani odnajdą materiały dydaktyczne i porady ekspertów.
Eksperci
Jednym z ekspertów medycznych kampanii jest lek. Kinga Guszkiewicz–Fras , rezydent w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Akademii Medycznej we Wrocławiu im. Piastów Śląskich. Prywatnie mama dwudziestomiesięcznej Marty. Z chustami zetknęła się po raz pierwszy w szkole rodzenia, tuż po urodzeniu własnego dziecka, które z powodzeniem noszone w chuście wyrosło na silną i zdrową dziewczynkę. Propagatorka chustonoszenia wśród rodziny, przyjaciół i swoich pacjentów. Organizatorzy zadbali szczegółowo o aspekt medyczny kampanii. Na stronie powstaje specjalny dział dla służby zdrowia. Do kampanii wdrażane jest całe grono ekspertów: pediatrów, lekarzy rodzinnych, ginekologów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz trenerów chustonoszenia.
Światowi eksperci o chustonoszeniu
- Dr William Sears
Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Profesorów Pediatrii, związany z Klinkami na całym świecie: Uniwersytet w Kalifornii, Uniwersytet Harvard, Uniwersytet w Toronto, członek AAP- American Academy of Pediatrics, oraz RCP – Royal College of Pediatrics, znany i ceniony pediatra, prowadzący słynny amerykański program „Ask dr Sears”, autor ponad 30 publikacji nt. chustonoszenia.„Noszenie wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicami i wzmacnia ich poczucie kompetencji. Częste karmienie i dotyk stymulują produkcję „hormonów macierzyństwa”
- Dr Benjamin Spock
Amerykański pediatra, autor jednego z najpopularniejszych podręczników wychowania dzieci „Dziecko, pielęgnacja i wychowanie” Wydawnictwo Rebis 2006.„Przed narodzeniem ciało mamy nie tylko chroni, ogrzewa i odżywia dziecko - uczestniczy ono w każdym jego ruchu. W wielu częściach świata noworodek po narodzeniu przebywa przytulony do mamy, a w nocy śpi razem z nią. Podczas gdy mama wykonuje codzienne czynności - zbiera i przygotowuje pożywienie, pracuje na roli, tka, zajmuje się domem - dziecko nadal uczestniczy we wszystkich jej ruchach. Jest przystawiane do piersi, gdy tylko zakwili. Nie tylko słyszy, ale również czuje wibracje mowy i śpiewu mamy.(...) Dzieci wychowywane w taki sposób mniej płaczą, a ulewanie i marudzenie są niemal nieznane.”
materiały prasowe kampanii edukacyjnej Kanguromania