"Kiedy moje dziecko zacznie mówić?" - czy dziewczynki mówią szybciej niż chłopcy?

2022-03-02 16:08

Kiedy dziecko zaczyna mówić i wypowiadać swoje pierwsze słowa? W jakim wieku powinno zacząć mówić? Kiedy się martwić, że dziecko nie mówi? Czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy? Co powinien mówić dwulatek, a co trzylatek? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

niemowlę mowa

i

Autor: Getty Images Kiedy dzieci zaczynają mówić?

Nie ma chyba rodzica, który nie czeka z niecierpliwością na pierwsze słowa maluszka. "Mama", "tata", a później te wszystkie zabawne rozmowy, które będziemy prowadzić z naszym brzdącem. Gdy zacznie mówić, poznamy je na nowo. Kiedy to nastąpi? Jak wygląda rozwój mowy u dzieci - jak u dziewczynek, a jak u chłopców? Przez jakie etapy musi przejść dziecko by zacząć płynnie mówić?

Spis treści

  1. Nie ma wyznaczonego terminu, kiedy dziecko zaczyna mówić
  2. Czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej od chłopców?
  3. Jak mówi niemowlę?
  4. Kiedy dziecko zwykle zaczyna mówić pierwsze słowa?
  5. Co zazwyczaj mówi dwulatek i trzylatek?
  6. Jak pomóc dziecku zacząć mówić?

Nie ma wyznaczonego terminu, kiedy dziecko zaczyna mówić

Warto pamiętać, że rozwój dziecka, a więc to, kiedy dziecko zaczyna siadać, chodzić czy kiedy dziecko zaczyna mówić, jest sprawą bardzo indywidualną. Nie ma sensu porównywać rozwoju mowy dziecka do malca koleżanki, sąsiadki. Nie ma wyznaczonego terminu, w którym dziecko musi mówić, są tylko okresy, w których dzieci zwykle osiągają kolejne etapy rozwoju mowy (głużenie, gaworzenie, wypowiadanie słów i zadań).

Przeczytaj także: O sprawności manualnej dziecka

Czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej od chłopców?

Tak, dziewczynki zaczynają zwykle mówić wcześniej niż chłopcy.

Jak mówi niemowlę?

Rozwój mowy u dziecka jest bardzo rozciągnięty w czasie. Dwumiesięczne dziecko zaczyna wydawać dźwięki przypominające gardłowe głoski, np. gg, agh, gli, tli - jest to tzw. głużenie. Kolejnym etapem w rozwoju mowy jest gaworzenie, które zwykle pojawia się u półrocznego dziecka. Są to sylaby i ciągi sylab, np. dadada, bababa.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Kiedy dziecko zwykle zaczyna mówić pierwsze słowa?

Zwykle oo skończeniu roku dziecko wypowiada pierwsze proste słowa, jak mama, baba. Dzieci tworzą też własne słowa.

Co zazwyczaj mówi dwulatek i trzylatek?

Dwulatek mówi już prostymi, dwuwyrazowymi zdaniami, często jednak przekręcając słowa lub wypowiadając tylko końcówkę lub początek wyrazu. W trzecim roku życia dziecko posługuje się 800-1500 słowami, ale zna ich wiele więcej, mówi zdaniami, zadaje pytania.

Czytaj także: Jak wygląda rozwój dwulatka

Jak rozwija się trzylatek?

Jak pomóc dziecku zacząć mówić?

Jeśli chcesz wspomagać rozwój mowy u swojego dziecka warto pamiętać o kliku zasadach. Przede wszystkim mów do dziecka już od dnia narodzin. Opowiadaj niemowlakowi co robisz, wskazuj i nazywaj czynności. Zadawaj pytania i czekaj na reakcję – niemowlę będzie próbowało ci odpowiedzieć, choćby śmiechem.

Ważne, by na początku mówić do niemowlaka prostymi, ale pełnymi zdaniami i poprawnie, bez zdrobnień i spieszczeń. Przekręcanie wyrazów i seplenienie utrudni późniejsze kontakty dziecka z innymi dziećmi i może przyczynić się do gorszych wyników w nauce. Aby stymulować rozwój mowy opowiadaj dziecku bajki, czytaj wierszyki, śpiewaj piosenki.

Podczas nauki mówienia to, że dziecko nie wymawia jeszcze niektórych słów, nie oznacza, że ich nie rozumie. Często bez problemu może wskazać rzecz, o którą pytasz, ale nie umie jeszcze samo jej nazwać.

Gdy dziecko zaczyna mówić, nie domagaj się, aby od razu mówiło poprawnie i nie poprawiaj go ciągle. Powtarzaj za dzieckiem, używając poprawnych form.

Wspomagając rozwój mowy dziecka nie używaj smoczka dłużej niż do 1. roku życia. Karm dziecko łyżeczką. Gdy pojawią się pierwsze ząbki, przestań podawać dziecku papki. W jedzeniu powinny być drobne, miękkie kawałki owoców czy warzyw.

Obserwuj, czy dziecko reaguje na dźwięki otoczenia. Bez prawidłowo działającego słuchu nie jest możliwy normalny rozwój mowy.

Polecamy: Kalendarz rozwoju dziecka do 12 roku życia

Mjakmama24.pl