Masaż Shantala - jak wykonać masaż niemowlaka?

2013-03-27 15:32

Masaż Shantala jest polecany prawie wszystkim niemowlakom. Można go wykonywać już od pierwszych dni życia dziecka. Masaż Shantala dobrze wpływa na rozwój niemowlaka, pomaga na kolkę, wspomaga rozwój mowy, ułatwia karmienie.

Masaz Shantala

i

Autor: _photos.com|photos.com Masaż Shantala - jak wykonać masaż niemowlaka?

Spis treści

  1. Masaż Shantala: masaż nóżek
  2. Masaż Shantala: masaż rączek
  3. Masaż Shantala: masaż całego ciała

Przygotowanie: oliwka lub olej (np. migdałowy) do smarowania dłoni, miseczka, duży ręcznik.

Zasady: masaż Shantala wykonujemy na naszych kolanach, w pozycji siedzącej. Masując plecy, należy wykonywać ruch od karku w stronę nóżek. Zmieniamy ręce. Warto rozmawiać z dzieckiem podczas masażu lub włączyć relaksacyjną muzykę. Każdy ruch należy powtarzać 3–9 razy. Ręcznik kładziemy na swoje kolana. Olej warto przelać w miseczkę. Napięcie mięśniowe w nóżkach i rączkach dziecka jest przez pierwsze miesiące jego życia zwiększone, dlatego nie wolno na siłę prostować nóżek czy rączek. Masaż Shantala z założenia ma być przyjemny, więc jeśli dziecko nie będzie zadowolone, radzę danego dnia zrezygnować z ćwiczenia.

Masaż Shantala: masaż nóżek

1. Obejmij dłońmi nogę dziecka na wysokości uda. Prowadź ruch wzdłuż kończyny, jakbyś chciała ją lekko „wyżymać”.

2. Jedną rękę prowadź przez stopę, zaczynając od pięty, kończąc na paluszkach. Drugą ręką w tym czasie trzymaj stopę dziecka w stawie skokowym. W kolejnym ćwiczeniu można ułożyć dłoń na pięcie dziecka i lekko ją szczypać.

3. Wykonuj ruch „dojenia”. Lewą ręką przytrzymuj staw skokowy, prawą obejmuj udo dziecka, prowadząc ruch w stronę stopy. Masuj z delikatnym uciskiem całej nóżki dziecka, rytmicznie.

4. Trzymaj jedną ręką staw skokowy, drugą masuj paluszki – jeden po drugim. Używaj tylko palca wskazującego i kciuka.

Nie masujemy stóp dłużej niż 10 minut.

Masaż Shantala: masaż rączek

1. Lewą ręką trzymaj nadgarstek, prawą obejmuj ramię malucha, prowadząc ruch w stronę nadgarstka. Podobnie jak w przypadku masażu nóżek ruch powinien przypominać „dojenie”, z delikatnym uciskiem całej rączki.

2. Na wysokości ramienia obejmuj rączkę niemowlaka swoimi dłońmi. Prowadź ruch wzdłuż całej kończyny – ruch ma przypominać lekkie „wyżymanie”.

3. Jedna ręka trzyma nadgarstek dziecka, druga delikatnie masuje jego paluszki – kciukiem i palcem wskazującym.

4. Masuj ręką dłoń dziecka od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Drugą ręką chwyć dziecko w nadgarstku.

Masaż Shantala: masaż całego ciała

1. Połóż dziecko w poprzek swoich ud. Jedną dłoń połóż mu na karku i to nią masuj, drugą – na pupie; ręka odgrywa rolę stabilizatora. Wykonuj ruchy od karku do pośladków.

2. Pozycja jw. Jedną rękę połóż na stopach dziecka, na wysokości stawów skokowych – przytrzymując nóżki, drugą na karku. Rękę od karku prowadź przez plecy, pupę i nóżki.

3.  Pozycja jw. Jedną rękę połóż na pośladkach, palcem wskazującym drugiej rób kółka wzdłuż kręgosłupa, zawsze w stronę pupy.

4. Ułóż dziecko na swoich kolanach w pozycji podstawowej. Opuszkami palców „spaceruj” w poprzek brzuszka niemowlaka, tylko od lewej do prawej strony.

5. Jedną dłonią przytrzymaj dziecko w okolicy bioder. Przedramię swojej drugiej ręki posmaruj oliwką i masuj dziecko miękką częścią przedramienia. Ruch zaczynaj od przyłożenia przedramienia w poprzek ciała dziecka, na wysokości końca mostka. Delikatnym ruchem przesuwaj swoje przedramię aż do spojenia łonowego dziecka.

miesięcznik "M jak mama"