Niemowlę ma ważne powody, by wkładać rączki do buzi. I nie zawsze to znaczy, że chce jeść

2025-02-10 15:46

Niemowlę dość często wkłada rączki do buzi. Często wydaje nam się, że daje w ten sposób znak, że jest głodne. A to wcale nie zawsze jest prawda. Tak zwany mouthing ma również inne ważne znaczenie. Dlatego warto maluszkowi na to pozwolić, nie obawiając się, że nabywa brzydkiego nawyku.

Niemowlę ma ważne powody, by wkładać rączki do buzi. I nie zawsze to znaczy, że chce jeść

i

Autor: Getty Images

Niemowlę, choć jak sama nazwa wskazuje - nie mówi, daje nam mniej lub bardziej czytelne znaki. W określony sposób potrafi sygnalizować swoje potrzeby oraz „opowiadać” nam o tym, czego właśnie się uczy. Wkładanie rączek do buzi to jeden z takich ważnych sygnałów.

Niemowlę „mówi” nam bardzo dużo

Choć niemowlę nie umie jeszcze porozumiewać się za pomocą słów, posługuje się mową ciała. Na przykład gdy odwraca główkę - sygnalizuje, że nie ma ochoty na kontakt wzrokowy.

Tak samo, gdy zamiast patrzeć na osobę, która coś do niego mówi - bawi się swoimi paluszkami. W ten sposób chce przekazać, że jest zmęczone, znudzone lub woli inne zajęcie.Z kolei pocieranie oczu lub twarzy często oznacza, że niemowlę jest zmęczone. W przypadku pocierania uszu - może oznaczać ból ucha (gdy współwystępuje z gorączką i rozdrażnieniem) lub kojącą zabawę.

W pierwszych miesiącach niemowlę uczy się od najbliższych mimiki, jako reakcji towarzyszącej określonym emocjom. Między 3. a 6. miesiącem życia, na twarzy maluszka możemy dostrzegać już miny wyrażające smutek, strach czy zaskoczenie.

Wkładanie piąstek do buzi, czyli mouthing

Ostatnio Marlena Ochnio zajmująca się na co dzień rehabilitacją niemowląt i małych dzieci, poruszyła temat wkładania rączek do buzi.

Mouthing to „najogólniej rzecz ujmując, pomaga niemowlętom poznawać świat z punktu widzenia sensorycznego i oralno-motorycznego”.

- wyjaśniła cytując książkę M. Baj-Lieder i R. Ulman-Bogusławskiej pod tytułem: O rozwoju mounthing, czyli polskie dzieci mogą wkładać rączki do buzi.

Autorki książki nie mają wątpliwości, że maluszkom należy pozwalać wkładać rączki do buzi. W ten sposób pozwalamy niemowlętom doświadczać i poznawać świat.

Rączki w buzi to dla bobasa ogrom nowych doświadczeń sensorycznych związanych z m.in. kształtem czy fakturą. Usta to pierwsza strefa ciała, którą samodzielnie poznaje maluszek bo już w 17 tygodniu życia płodowego. To właśnie w ustach i rękach znajduje się najwięcej receptorów czuciowych

- pisze Marlena Ochnio

M jak Mama Google News
Czy potrafisz ochronić dziecko przed zatruciem?
Pytanie 1 z 8
Co najczęściej jest źródłem zatrucia u dzieci?