Odruch Babińskiego - na czym polega objaw Babińskiego

2021-11-02 15:59

Odruch Babińskiego jest jednym z doruchów noworodkowych. Jak się objawia odruch Babińskiego? Połaskotany w stopę dorosły instynktownie podkurcza palce, niemowlę w takiej sytuacji napręży i wyprostuje palce, jednocześnie wykrzywiając stópkę do środka.

Odruch Babińskiego

i

Autor: thinkstockphotos.com Jak pozostałe odruchy niemowlęce, odruch Babińskiego jest przejściowy.

Charakterystyczną reakcję niemowlęcia na delikatne pociągnięcie palcem po podeszwie jego stopy od pięty do palców jako pierwszy opisał w 1896r. francuski neurolog polskiego pochodzenia, naukowiec Józef Babiński, dlatego odruch ten dziś nazywany jest odruchem Babińskiego lub objawem Babińskiego.

Spis treści

  1. Pierwotne odruchy niemowlęce
  2. Na czym polega odruch Babińskiego?
  3. Kiedy odruch Babińskiego zanika?
Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Pierwotne odruchy niemowlęce

Podobnie jak odruch Moro, czy odruch ssania, zaliczany jest on do pierwotnych odruchów niemowlęcia. U zdrowych, donoszonych noworodków może pojawić się tuż po porodzie, albo dopiero w 2-3 tygodniu życia. Nie występuje natomiast u dzieci z uszkodzeniami dolnej części rdzenia kręgowego.

Na czym polega odruch Babińskiego?

Jak pozostałe odruchy niemowlęce, odruch Babińskiego jest przejściowy, a jego główną przyczyną jest naturalna u maluszków niedojrzałość układu nerwowego. Konkretnie – niedojrzałość tych fragmentów układu nerwowego, które przewodzą bodźce ruchowe.

Dowiedz się: Wystawianie języka przez niemowlę - czy to powód do niepokoju?

W miarę, gdy układ ten dojrzewa, a proces mielinizacji osłonek nerwowych zostaje zakończony, odruch Babińskiego zanika – zostaje zastąpiony przez tzw. odruch podeszwowy (gdy podeszwa stopy jest drażniona, palce instynktownie się zwijają).

Kiedy odruch Babińskiego zanika?

U niektórych niemowląt dzieje się tak już około 7 miesiąca życia, u innych trwa nawet do drugich urodzin. Jeśli jednak odruch Babińskiego utrzymuje się w trzecim roku życia dziecka i później,  konieczna jest konsultacja pediatry i skierowanie do neurologa, może to bowiem świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju maluszka, a nawet o problemach neurologicznych.

Przeczytaj: Przestymulowanie - jak nadmiar bodźców wpływa na zachowanie niemowląt?