Oto 6 bezpiecznych ćwiczeń dla noworodka. Tak wesprzesz rozwój maluszka

2025-02-15 7:58

Niektóre ćwiczenia możesz wykonywać już od pierwszych tygodni życia dziecka. Fizjoterapeutka poleca zabawy, które rozwiną umiejętności maluszka, dzięki czemu można uniknąć dysplazji stawów i wcześnie zadbać o właściwą postawę jego ciała.

Oto 6 bezpiecznych ćwiczeń dla noworodka. Tak wesprzesz rozwój maluszka

i

Autor: Getty images Oto 6 bezpiecznych ćwiczeń dla noworodka. Tak wesprzesz rozwój maluszka

By dziecko rozwijało się właściwie i osiągało kamienie milowe w odpowiednim czasie, ważne jest stworzenie mu odpowiednich warunków. Już od pierwszych dni życia maluszek powinien być kładziony na brzuszku, warto, by miał możliwość leżenia na twardszym podłożu niż miękki materac - np. na piankowej macie czy na podłodze.

Na podłodze jest nie tylko bezpiecznie (dziecko z niej nie spadnie jak z kanapy), lecz także rozwojowo. Dla maluszka najcenniejszym ćwiczeniem jest leżenie na brzuszku (pozycja pronacyjna). Już kilkutygodniowe dziecko, które przekłada główkę z jednej strony na drugą, intensywnie ćwiczy. To zaprocentuje na przyszłość.

Jak ćwiczyć z niemowlakiem?

Rozwój motoryczny możesz wesprzeć nie tylko dbając o to jak prawidłowo podnosić niemowlę, lecz także ćwicząc razem z nim. Nie chodzi oczywiście o skomplikowane pozycje, które wymagają instruktażu fizjoterapeuty (jeśli jest taka potrzeba), ale o formę przyjemnej dla maluszka zabawy, która jednocześnie będzie bezpieczna już od pierwszych tygodni życia.

Fizjoterapeutka Agata Ignorek poleca 6 ćwiczeń, które korzystnie wpłyną na rozwój dziecka i wypełnią czas pomiędzy drzemkami:

  1. Dotykanie stopy o stopę stroną podeszwową (wspomaga sensorykę i kształtuje staw skokowy)
  2. Zbliżanie stopek do brzuszka (kształtuje i rozwija stawy biodrowe, pomaga uniknąć dysplazji stawów biodrowych)
  3. Ćwiczenia rozciągające do boku (pomocne, gdy dziecko odgina się i pręży)
  4. Naprzemiennie rozciąganie ramion w górę (pozwala zadbać o prawidłowe napięcie w obręczy barkowej)
  5. Leżenie na brzuszku
  6. Kołysanie na boki.
M jak Mama Google News
Autor:

Ostatnim ćwiczeniem jest kołysanie na boki, które wycisza i rozluźnia. Fizjoterapeutka poleca, by ćwiczenia wykonywać jedno po drugim, cały „trening” powinien zająć zaledwie 10 minut w ciągu dnia. Przekonuje, że pierwsze pozytywne efekty ćwiczeń z maluszkiem zauważymy już po 2 tygodniach.

To ćwiczenia, które można wykonywać już od pierwszych dni życia dziecka. Oczywiście zanim zaczniesz je robić zobacz, jak to wygląda:

Po co ćwiczyć z niemowlakiem?

Być może uważasz, że dziecko ma jeszcze czas i nie ma potrzeby wprowadzania jakichkolwiek ćwiczeń, zanim faktycznie nie zacznie ich potrzebować.

Pamiętaj jednak, że tego typu ćwiczenia to forma zabawy, która ma wiele zalet, nie tylko dla rozwoju psychomotorycznego dziecka.

Masażyki i głaskanie to sposób na zaspokojenie potrzeby bliskości i wzmocnienie więzi. Pozytywnie wpływają na sen dziecka, oddychanie i tempo wzrostu.

Ćwiczenia ruchowe wspierają prawidłowy rozwój maluszka i ułatwiają dziecku nabywanie nowych umiejętności.

Co wiesz na temat rozwoju dziecka w 2. roku życia?
Pytanie 1 z 5
Przeciętny dwulatek używa: