Zwykle zanim dziecko usiądzie samodzielnie, przyjmuje szereg pozycji, które rodzice wprawdzie są w stanie zaobserwować, jednak rzadko łączą je z konkretnymi umiejętnościami.
Pozycja amfibii określana też pozycją niskiego krasnala ogrodowego to jedna z tych, które dziecko przyjmuje jeszcze zanim usiądzie.
Może być też pozycją wyjściową do czworaków. Część dzieci samodzielnie siada po kilku dniach przyjmowania pozycji amfibii, inne potrzebują kilku tygodni. Warto wiedzieć, że nie każde dziecko przyjmuje pozycję niskiego krasnala ogrodowego, choć warto je do niej zachęcać.

Jak wygląda pozycja niskiego krasnala ogrodowego?
Pozycja amfibii brzmi dość enigmatycznie, pozycja krasnala ogrodowego – jeszcze bardziej tajemniczo. W końcu mówimy o niej w kontekście kilkumiesięcznego dziecka, zatem nie jest to pozycja szczególnie skomplikowana. Dla malucha jest to jednak pierwszy moment, w którym obciąża stopę.
Aktywna pozycja boczna czy pozycja aktywnego podporu bokiem jest pozycją, z której dziecku łatwo przejść do siadu.
Dziecko do pozycji przechodzi z leżenia na brzuchu. Zazwyczaj robi to już po opanowaniu pivotów (pełzania na brzuszku dookoła własnej osi) po ukończeniu 7. miesiąca życia.
Dziecko w pozycji amfibii leży bokiem z podparciem na przedramieniu jednej rączki i na boku wyprostowanej nogi (po tej samej stronie). Bok obciążony jest wydłużony, za to druga górna nóżka jest podparta stopą mniej więcej na wysokości kolanka leżącej nóżki. Wygląda to tak:
Czy dziecko usiądzie z pozycji amfibii?
To bardzo prawdopodobne, bo to jeden z wygodniejszych sposobów, choć nie jedyny. Często dzieci wykorzystują pozycję amfibii do tego, by przejść do czworakowania, a dopiero z czworaków siadają.
Polecany artykuł:
Jednak pozycja niskiego krasnala ogrodowego jest pozycją dosyć wymagającą, nie wszystkie dzieci z niej korzystają. Warto jednak zachęcać maluszka do tego, by ją przyjmował, bo jest ona dobrym treningiem stabilności ciała, wzmacnia mięśnie głębokie, które pozwalają na utrzymanie pozycji.
Jak zachęcać dziecko do przyjmowania pozycji amfibii?
Jeśli chcesz ułatwić maluszkowi przyjmowanie tej pozycji, od 4-5. miesiąca życia noś go na brzuszku (twarzą do podłogi) na swoim przedramieniu.
Kładąc dziecko na brzuszku odsuwając delikatnie zabawki zachęcaj je do tego, by kręciło się to w lewą, to w prawą stronę.
Gdy leży na brzuszku, możesz też przykładać swoją dłoń do jednej ze stóp dziecka tak, by maluszek zechciał się nią odepchnąć.
By zachęcić dziecko do tego, aby samodzielnie przyjęło pozycję niskiego krasnala ogrodowego najlepiej robić to wtedy, gdy maluszek już pivotuje (obraca się na brzuszku wokół własnej osi). Wtedy podaj mu zabawkę w okolice pępka. By po nią sięgnąć, podparte dziecko będzie musiało ją przyjąć. Warto podawać zabawki raz z jednej, raz z drugiej strony.