Pływanie dla dzieci - jak wyglądają zajęcia w wodzie dla niemowląt?

2017-01-16 12:07

Pływanie dla dzieci - kiedy warto zapisać dziecko na zajęcia na basenie? Czy niemowlęta są gotowe do zajęć w wodzie? Podobne pytania zadaje sobie wielu rodzicow.  Tymczasem, nie ma się czego obawiać. Zajęcia w wodzie przynoszą niemowlakowi wiele wymiernych korzyści,  stymulując jego prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Zajęcia w wodzie dla niemowląt

i

Autor: thinkstockphotos.com Kiedy można zacząć uczęśzczać na zajęcia w wodzie dla niemowląt?

Spis treści

  1. Zajęcia w wodzie dla niemowląt - korzyści
  2. Zajęcia w wodzie dla niemowląt - od kiedy?

Warto wiedzieć, że na świecie zajęcia w wodzie dla niemowląt prowadzi się już od kilkudziesięciu lat. Stanowią one pole do badań poświęconych ogólnemu rozwojowi dzieci, a ich wyniki przynoszą bardzo interesujące wnioski. Jedno z większych opracowań naukowych na temat wpływu zajęć na basenie na rozwój dzieci stanowi opublikowany w 2012 r. raport naukowców z Griffith Institute for Educational Research. Badacze przez trzy lata ankietowali rodziców 7 tysięcy dzieci (w wieku do 5 lat) z Australii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że maluchy, które wcześnie zaczynały przygodę z basenem, wyprzedzały swoich niepływających rówieśników w rozwoju umiejętności przydatnych później w przedszkolu i szkole! Pływające dzieci wypadały lepiej m.in. w zadaniach wymagających koordynacji ruchowo-wzrokowej (np. kolorowaniu obrazków, przerysowywaniu kształtów), ale też w zadaniach wymagających zdolności matematycznych. Sprawniej posługiwały się również językiem.

Zajęcia w wodzie dla niemowląt - korzyści

Systematyczne zajęcia w wodzie w bezpośredni sposób przekładają się też na zdrowie dziecka. Już sam pobyt na basenie, a więc w warunkach zmiennej temperatury, sprzyja hartowaniu dziecka. Ponadto zanurzając maluszka w wodzie o kilka stopni chłodniejszej od temperatury ciała, pobudzamy jego układ krążenia. Ćwiczenia w wodzie przynoszą również wymierne korzyści dla układu oddechowego. Ciśnienie hydrostatyczne powiększa zakres ruchomości klatki piersiowej i poprawia pracę mięśni międzyżebrowych. W efekcie takie głębokie oddychanie przyczynia się do profilaktyki chorób górnych dróg oddechowych. Środowisko wodne to wreszcie idealne warunki do rozwoju aparatu ruchu małego człowieka.

Podczas zajęć w wodzie z niemowlętami wykorzystywane są atrakcyjne dla dzieci zabawki i sprzęty (pływające maty, przyrządy wypornościowe itp.). Warto podkreślić, że w ramach ćwiczeń wzmacniane są wszystkie grupy mięśniowe i stawy, co przekłada się na stymulację koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zdaniem eksperta
Norbert Lewandowski
Norbert Lewandowski, instruktor pływania, pedagog od wielu lat prowadzi naukę pływania dla maluchów, prezes Szkoły Pływania Fregata Swimming

Dla rodziców istotny powinien też być fakt, że dziecko po pobycie na basenie ma przeważnie lepszy apetyt i lepiej śpi. Nie mówiąc już o tym, że wspólne przebywanie w wodzie rodzica i dziecka sprzyja budowaniu więzi i relacji emocjonalnych. Niemowlaki uczestniczące w zajęciach w wodzie są również bardziej otwarte na otoczenie i szybciej nawiązują kontakty w grupie. Oswajanie z wodą to wreszcie także świetna lekcja zabawy, której elementy można wykorzystywać choćby podczas codziennej pielęgnacji dziecka w wodzie, już w domowych warunkach.

Zajęcia w wodzie dla niemowląt - od kiedy?

Kiedy zatem zabrać niemowlę na basen, aby czerpać z tego wszystkie wymienione korzyści? Większość szkół pływania przyjmuje, że dziecko powinno już samodzielnie trzymać głowę w pozycji pionowej. Zwykle przypada to na około 3. miesiąc życia. Przed podjęciem decyzji o wybraniu się na basen warto jednak zasięgnąć opinii pediatry, ponieważ istnieją określone przeciwwskazania, takie jak zapalenie uszu, oczu, nosa, ostre infekcje dróg oddechowych i pokarmowych, nawracające choroby układu moczowego czy uczulenie na środki dezynfekujące wodę (np. chlor).