Po kim dziedziczymy inteligencję? Ustalenia naukowców to jedno, ale...

2024-02-23 12:39

O tym, że inteligencja jest dziedziczona, wiadomo nie od dziś. Jednak nie było jasne, czyje geny mają w tym największy udział. Naukowcy odkryli, komu powinnyśmy dziękować za to, że ludzie nazywają nas "inteligentnymi" - choć w praktyce sprawa nie jest taka prosta.

Po kim dziedziczymy inteligencję?

i

Autor: Getty Images Po kim dziedziczymy inteligencję?

Czym jest i skąd się bierze inteligencja? Definicji jest wiele, zazwyczaj kojarzymy ją z wykorzystywaniem wiedzy i umiejętności, tak aby radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Na pytanie "po kim on jest taki mądry?" rzucamy: "po rodzicach", dzięki odkryciom naukowców możemy wskazać dokładną odpowiedź.

Spis treści

  1. Kto "daje" nam inteligencję?
  2. Nie tylko geny
Geny czy środowisko? Co powinna wiedzieć kobieta w ciąży?

Kto "daje" nam inteligencję?

Według badań to geny matki decydują o tym, jak inteligentne są jej dzieci. Dzieje się tak dlatego, ponieważ geny inteligencji są przenoszone na chromosomie X, a kobiety mają dwa z nich, mężczyźni - tylko jeden. W dodatku te dziedziczone od ojca mogą zostać automatycznie dezaktywowane. Dlaczego? Uważa się, że te geny działają tylko wtedy, gdy pochodzą od matki.

Dowody? Jedno to badania przeprowadzone na genetycznie zmodyfikowanych myszach: te, które miały większe głowy i mózgi, ale mniejsze ciała. I odwrotnie - te z dodatkową dawką genów ojca miały mniejsze mózgi i większe ciała.

Wnioski potwierdzono, przeprowadzając powtarzalne wywiady z osobami w wieku 14-22 lat. Uwzględniono różne czynniki, takie tak wykształcenie czy status społeczno-ekonomiczny, jednak najlepszym predyktorem inteligencji był iloraz inteligencji matki.

Nie tylko geny

Warto zwrócić uwagę, że badania wskazują, że genetyka nie jest jedynym wyznacznikiem inteligencji. W genach zapisane jest ok. 40-60 proc. inteligencji, pozostała część zależy od cech osobniczych oraz od uwarunkowań ekonomicznych, społecznych itp.

Jednak i tu znów pojawia się moc matek. Niektóre badania sugerują, że więź między matką a dzieckiem jest ściśle powiązana z inteligencją. Bezpieczne relacje dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, które pozwala mu poznawać świat i zdobywać pewność siebie w rozwiązywaniu problemów.

Czy to oznacza, że ojcowie nie mają żadnego wpływu? Nie! Na to, co nazywamy "inteligencją" składa się wiele elementów, m.in. intuicja, emocje czy myślenie heurystyczne, a te są powiązane i z genami ojca.

Naukowe "rewelacje" traktujmy jako ciekawostkę. Najważniejsze jest to, co dajemy dzieciom na co dzień: jak spędzamy czas, jak odnosimy się do innych ludzi, jak radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. W końcu zdolności poznawcze ćwiczymy każdego dnia, na wiele różnych sposobów.

Źródło: independent.co.uk