Spis treści
- Jak wspierać rozwój intelektualny ośmiomiesięcznego niemowlęcia
- Rozwój społeczny ośmiomiesięcznego dziecka
- Jak stymulować rozwój ośmiomiesięcznego dziecka?
- Polecamy wideo: Jak dbać o zęby dziecka?
Ośmiomiesięczne niemowlę niczym zacinająca się płyta potrafi godzinami powtarzać jedną sylabę albo ten sam dźwięk. Z tej zbitki dźwięków można czasem wychwycić upragnione słowa: „ma-ma”, „ba-ba”, „ta-ta”. Sama też możesz prowokować wypowiadanie przez dziecko tych słów. Ośmiomiesięczne niemowlę stara się bowiem naśladować dźwięki, które wydajesz.
>> Kiedy dziecko zaczyna mówić?
Jak wspierać rozwój intelektualny ośmiomiesięcznego niemowlęcia
8 miesiąc życia dziecka to doskonały moment na naukę przy prostych książeczkach z obrazkami, np. nazw zwierząt. Pokazuj ilustrację i mów: „pies: hau-hau”, „sowa: hu-hu”. Pewnego dnia dziecko podczas spaceru może cię zaskoczyć i krzyknąć np. „ko-ko”, gdy zobaczy ptaszka. Z każdym dniem dziecko coraz bardziej panuje nad wydawanymi przez siebie dźwiękami, ty zaś uczysz się je rozumieć. Krzykiem zwraca na siebie uwagę i przywołuje cię do siebie. Ale niemowlę naśladuje nie tylko dźwięki, jakie wydajesz, lecz również mimikę twojej twarzy. Najzabawniej jest, gdy przygląda ci się, kiedy jesz – otwiera buzię i żuje tak jak ty. Możesz te chwile wykorzystać na karmienie dziecka, zwłaszcza małego niejadka. Usiądźcie naprzeciwko siebie ze swoimi talerzami – na każdym niech będą np. marchewki – chwytaj jedną i teatralnie jedz – maluszek będzie starał się ciebie naśladować.
>> Jak wprowadzać nowe produkty do diety dziecka?
Zapracowane mamy mogą w 8 miesiącu życia dziecka nieco odetchnąć, gdy smyk, zamiast pełzać po całym mieszkaniu, usiądzie na dywanie i zacznie się bawić. Tak, tak, malec potrafi już zainteresować się zabawką na dłużej. Co więcej, umie rozpoznać rzeczy, których nie widział jakiś czas i okaże radość, że ją znowu widzi. Pozwól więc dziecku bawić się samemu – niech bada i odkrywa nowe właściwości zabawek, np. że samochodzik nie tylko wydaje dźwięki po naciśnięciu przycisku na dachu, ale i jeździ, gdy się go popchnie. Możesz nawet podpatrzeć, jak malec bawi się dwiema zabawkami jednocześnie.
>> Jak stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy?
Rozwój społeczny ośmiomiesięcznego dziecka
Dziecko interesuje się nie tylko nowymi przedmiotami, ale i ludźmi, zwłaszcza dziećmi. Dąży do kontaktu z innymi maluchami, ale nie potrafi się z nimi bawić. Wystarcza mu samo towarzystwo rówieśników. Zaczepia więc inne dzieci, jak również dorosłych. Ale o ile inicjuje kontakt z dorosłymi, gdy są w pojedynkę, o tyle w miejscach, gdzie jest tłoczno, czuje się zagrożone i gdy mama weźmie je na ręce, mocno wtula się w jej ramiona. Niektóre 8-miesięczne dzieci obawiają się obcych (reagują na nich płaczem), inne wstydzą się (chowają twarz w ramionach rodzica). Teraz już możesz wiele wyczytać z mimiki dziecka – czy dobrze czuje się w towarzystwie innych ludzi, czy też potrzebuje odosobnienia. Oprócz mimiki dziecko daje ci sygnały całym ciałem, więc możesz zacząć zadawać mu proste pytania (np. „Idziemy na spacer?”) i oczekiwać odpowiedzi. A z kim najlepiej czuje się ośmiomiesięczny malec? Oczywiście z tobą i ze swoim tatą. Ale również ze sobą samym. Godzinami niemowlę mogłoby bawić się przy lustrze.
>> Jak zachęcić partnera do opieki nad dzieckiem?
Jak stymulować rozwój ośmiomiesięcznego dziecka?
Coraz wyraźniej widać temperament dziecka. Nie zmuszaj go na siłę do zdobywania innych umiejętności – podsuwaj mu je sprytnie. Małemu wędrowniczkowi podaruj atrakcyjną zabawkę ze sznurkiem – będzie próbował ją ciągnąć, a przy okazji zainteresuje się jej „ozdobami” – światełkami i melodyjkami uruchamianymi po wciśnięciu kolorowych guziczków. Natomiast przed intelektualistą postaw ulubione zabawki, ale w takiej odległości, by musiał je zdobyć, np. podpełzając do nich. Poza tym w 8 miesiącu życia warto zaproponować dziecku: - wspólne gotowanie, tzn. obserwowanie z własnego krzesełka, jak mama przygotowuje posiłki, oraz zabawę miskami, garnkami i drewnianymi łopatkami; - samodzielne mycie ząbków jego pierwszą szczoteczką dla niemowląt – dziecko ma już bardzo dobrą koordynację ruchu ręka-oko i bez problemu trafi szczoteczką do buzi.
>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!