Spis treści
Właściwa motoryka małej ręki jest niezwykle ważna - bez niej nie można mówić o tym, że rozwój ruchowy dziecka przebiega prawidłowo. Pisanie, zapinanie guzików, nawlekanie igły i szycie, rozwieszanie prania i lepienie pierożków - to dla ciebie bułka z masłem, zaś dla dziecka umiejętności, których zdobycie musi poprzedzić wytrwała praca. Na szczęście ta praca to głównie zabawa, bo właśnie dzięki zwykłym dziecięcym aktywnościom można doprowadzić sprawność ruchową dłoni, czyli motorykę małej ręki do perfekcji.
Z artykułu dowiesz się:
- Motoryka mała a rysowanie
- Motoryka mała a malowanie
- Motoryka mała a lepienie
- Motoryka mała a wycinanie
- Motoryka mała a wyklejanie
- Motoryka mała a nawlekanie koralików
Motoryka mała a rysowanie
Odpowiednie dla najmłodszych dzieci kredki lub flamastry (z atestem, nietoksyczne) możesz dać już rocznemu dziecku, które swobodnie siedzi. Pierwsze bazgroły służą temu, by dziecko nabierało wprawy w posługiwaniu się kredkami. Około 2. urodzin przyjdzie czas na pierwsze proste kolorowanki, na których dziecko będzie uczyło się precyzyjnego rysowania, nie wychodząc za kontury.
W tym czasie możesz też pokazywać, jak rysuje się koło, domek, słońce - najpierw ty rysuj te proste przedmioty, a następnie zachęcaj, by dziecko cię naśladowało. Prowadzenie linii na kropkach (pierwsze szlaczki) to zadanie dla trzylatka, który może też stopniowo kreślić także litery drukowane. Do nauki pisania w liniaturze warto zachęcić już 5-latka, ale nie oczekuj pięknej kaligrafii.
Do wyboru masz różne farby do malowania pędzelkami, ale również farby do malowania dłońmi oraz do odciskania w nim stempli. Tak jak w przypadku kredek, malowanie można zaproponować dziecku, które dobrze siedzi.
Ćwiczenia dla niemowlaka czyli trening małej motoryki od pierwszych chwil życia dziecka
- dotykanie tkanin o różnej fakturze;
- ugniatanie kartek, folii aluminiowej, kłębków waty;
- strząsanie wody z dłoni;
- zabawy miękkimi pacynkami (nakładanie ich na rączkę itp.);
- turlanie piłeczki, ugniatanie balonów.
Ciastem np. na pierogi może bawić się już niemowlak (jak spróbuje jego smaku, nic mu nie zaszkodzi), ciastoliną roczniak, a plasteliną nieco starsze dziecko (trudniej się ją lepi niż ciastolinę). Zachęcaj dziecko do ugniatania w różne formy, wałkowania dłonią np. na blacie oraz robienia precyzyjnych minikształtów samymi paluszkami.
Bezpieczne, z plastikowym ostrzem, małe nożyczki możesz dać do rączki dwuletniemu dziecku, ale zwykle pierwsze cięcia wykonuje dopiero 3-latek. Przy tej zabawie asystuj dziecku - przytrzymuj kartkę, pomagaj operować nożyczkami. I uwaga! Jak dziecko zauważy, że umie ciąć, na pewno wykorzysta tę umiejętność do wycinania wszystkiego z wszystkiego, więc daj mu spory stos gazet przeznaczonych właśnie do tego celu. Wprawnemu w wycinaniu dziecku, zaproponuj precyzyjne cięcie po liniach oraz wycinanie serwetek.
Naklejkami z radością będzie bawił się już niemowlak. Dobrym pomysłem jest kupienie na początek taśmy "naklejek do cen" (kosztuje ok. 2 zł, a są ich na taśmie setki), by dziecko uczyło się małymi paluszkami je odklejać (na początku na pewno będzie potrzebowało twojej pomocy) i przyklejać na kartce lub np. plastikowym talerzyku.
Albo od razu daj dziecku zwykłe naklejki - jeśli będzie przyklejało je na kartce, możesz zachęcić je do dorysowywania tła lub innych przedmiotów, by powstał rysunek. To zadanie raczej dla dziecka ponad 2-letniego, podobnie jak i propozycja wyrywania kawałeczków z kolorowego papieru i przyklejania ich za pomocą kleju (dla młodszych dzieci - w sztyfcie, dla przedszkolaka może być w tubie albo do rozprowadzania pędzelkiem).
Motoryka mała a nawlekanie koralików
To zadanie dla przedszkolaka. Stopniuj trudność zabawy - najpierw zaproponuj nawlekanie dużych korali na sztywny sznurek albo przewlekanie sznurowadeł przez duże otwory w kartonie. Są specjalne gry ("Sznurki i dziurki") oraz zestawy do samodzielnego wykonywania korali (i innej biżuterii).
Motoryka mała a budowanie z klocków
Codzienne zabawy, takie jak granie na pianinie, pisanie na klawiaturze oraz gra w pchełki czy bierki, wzmacniają mięśnie dłoni, uczą precyzyjnych ruchów palcami.