Spis treści
- Co widzi dziecko po narodzeniu?
- Czy niemowlę w wieku 2-3 miesięcy widzi już wyraźnie?
- Kiedy dziecko widzi kolory?
- Jak urządzić pokój, by wspierać rozwój wzroku u dziecka?
- Zabawki stymulujące rozwój wzroku dziecka
Co widzi dziecko po narodzeniu?
W chwili narodzin wzrok dziecka jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów – noworodek widzi dobrze przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm od swojej twarzy. Wszystko, co znajduje się dalej, przypomina świat widziany przez średnio przezroczystą szybę.
Lepiej też widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, od tego, co ma w centrum. Badania dowodzą, że świat takiego dziecka istnieje w dwóch wymiarach – nie potrafi on bowiem jeszcze dokładnie ocenić, co jest bliżej, a co dalej. W ciągu kilku następnych miesięcy wzrok zacznie się wyostrzać.
Czy niemowlę w wieku 2-3 miesięcy widzi już wyraźnie?
Niemowlę w wieku 2–3 miesięcy zaczyna już dostrzegać rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. W tym okresie pojawia się również widzenie stereoskopowe, czyli zdolność obu oczu do równoczesnego widzenia tego samego.
Przez pierwszych osiem miesięcy życia ostrość wzroku dziecka poprawia się aż ośmiokrotnie. Nie znaczy to jednak, że jest idealna. Dopiero w wieku 6 lat dziecko będzie w stanie prawidłowo rozpoznać tak zwane optotypy, służące u okulisty do oceny ostrości widzenia.
Przeczytaj także: Sprawność manualna dziecka
Zmysły niemowlaka: jak wspierać rozwój dziecka?
Kiedy dziecko widzi kolory?
Tuż po urodzeniu niemowlę nie rozróżnia jeszcze kolorów – dziecko widzi jedynie kontrastowe zestawienia bieli i czerni, pod warunkiem jednak, że są one duże i wyraźne. Z biegiem dni to się zmienia, bo niemowlę zaczyna powoli odróżniać inne barwy.
Dziecko w wieku niespełna miesiąca umie już zatrzymać na chwilę wzrok na jaskrawoczerwonej zabawce, którą rodzic przesuwa mu przed oczami. Dwumiesięczne dziecko potrafi odróżnić czerwień i zieleń, w wieku 3 miesięcy rozpoznaje kolor żółty, miesiąc później – niebieski. Ale tylko pod warunkiem, że są one intensywne, a przedmioty w tych kolorach są duże.
Czytaj również: Pierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem
Czarno-białe zabawki dla niemowląt. Pomysły na kontrastowe zabawki dla dzieci
Jak urządzić pokój, by wspierać rozwój wzroku u dziecka?
To, co widzi niemowlę w pierwszych miesiącach życia, nie ma większego znaczenia przy urządzaniu dziecięcego pokoju. Trudno bowiem co miesiąc czy dwa zmieniać kolory ścian oraz mebli.
Warto tylko pamiętać, że niemowlęta postrzegają jako przyjemne barwy o ciepłych odcieniach – żółty, czerwony, pomarańczowy – a korzystny wpływ na ich nastrój mają harmonijnie dobrane odcienie ludzkiej skóry: beż, odcienie pastelowego różu, kolory cieliste i kremowe, które kojarzą się dziecku ze skórą matki.
Inaczej ma się jednak sprawa z zabawkami, które zawieszasz nad łóżkiem malca czy dajesz mu do rączki. By miały one pozytywny wpływ na rozwój zmysłów dziecka, warto dopasować je do tego, co aktualnie widzi dziecko.
Zabawki stymulujące rozwój wzroku dziecka
W chwilach czuwania maluszek zaciekawi się zabawkami w kontrastowych, czarno-białych barwach. By je dostrzegł, muszą być duże i wisieć nieco z boku łóżeczka. Możesz doczepić do ramy łóżeczka kilka czarnych i białych balonów albo wymalowane na zwykłej kartce czarne koła, pasy i kwadraty. Nad łóżeczkiem można też powiesić wolno obracającą się karuzelę z pozytywką (najlepiej, by miała również czarno-białe elementy).
- 2. miesiąc życia
Uwagę dziecka przykuwają już jednolite i intensywne kolory. Nad jego łóżeczkiem możesz zawiesić – kupione albo wycięte z kartonu i przyczepione żyłką – duże figury geometryczne w intensywnych, jednolitych barwach, np. zielone koło, żółty kwadrat, czerwony trójkąt.
Dopiero w tym wieku niemowlęta zwykle zaczynają zauważać wiszące nad łóżeczkami tak zwane mobile, czyli poruszające się zabawki. To również dobry czas, by podarować maluszkowi kolorową, piszczącą albo grającą grzechotkę.
Czytaj również: Rozwój płodu: co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły?
Z poradnika dowiesz się:
- co potrafi zrobić dziecko w kolejnych miesiącach życia
- kiedy zaczyna samo siadać, raczkować, chodzić
- jak rodzice mogą wspierać malucha w rozwoju
miesięcznik "M jak mama"