Tablica manipulacyjna – kreatywna zabawa wspierająca rozwój dziecka

2020-01-27 12:12

Tablica manipulacyjna jest zabawką, umożliwiającą maluszkom swobodne korzystanie z przedmiotów, które zwykle są poza ich zasięgiem. Dzieci uwielbiają wszystko to, co da się przesunąć, wyciągnąć, odkręcić, włączyć i wyłączyć…

Tablica manipulacyjna

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Tablica manipulacyjna – zrób to sam
  2. Tablica manipulacyjna wspiera rozwój dziecka

Małe dzieci uczą się nowych doświadczeń i poznają świat przez manipulowanie i eksperymentowanie. Każdy rodzic wie, że najatrakcyjniejsze dla dzieci są przedmioty codziennego użytku. Cudownym rozwiązaniem, które w jednym miejscu pomieści kilkanaście obiektów fascynujących dla dziecka jest tablica manipulacyjna.

Tablica manipulacyjna – zrób to sam

Tablica manipulacyjna, jak sama nazwa wskazuje jest tablicą, która gromadzi przedmioty codziennego użytku, by poprzez zabawę dziecko mogło rozwijać umiejętności manipulacyjne (ale nie tylko!). Tablice manipulacyjne często są nazywane także sensorycznymi lub tablicami aktywności. Obecnie na rynku dostępne są tablice, które zawierają różne przedmioty, są wykonane w różnych formach i wielkościach, są także bardzo kolorowe, a pomysł i estetyka ich wykonania będzie ciekawym uzupełnieniem pokoju dziecka.

Czytaj: Integracja sensoryczna: jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej i na czym polega terapia?

Jest też możliwość spersonalizowania tablicy oraz zamówienia wykonania według własnych potrzeb i zainteresowań dziecka. Jeśli jednak są rodzice, którzy posiadają umiejętności pozwalające wykonać taką tablicę samodzielnie – nic nie stoi na przeszkodzie. W intrenecie można znaleźć wiele inspiracji i zdjęć z gotowymi tablicami. Co umieścić na takiej tablicy? Wszystko to, co jest dostępne w domu, a zarazem interesujące i bezpieczne dla dziecka. Wiele ciekawych rzeczy możemy znaleźć w pasmanterii i sklepie budowlanym. Poniżej zamieszczam zdjęcia ręcznie wykonanej tablicy:

Tablica manipulacyjna fot. 1

i

Autor: Agnieszka Jaszczuk

Oto kilka propozycji przedmiotów, które możemy wykorzystać przy tworzeniu tablicy manipulacyjnej:

  • Lusterka
  • Przełączniki do światła, kolorowe przełączniki, światełka, latarkę
  • Pilot do tv, kalkulator, telefon
  • Klamka od drzwi, zasuwka, haczyk do zamykania, kłódka z kluczykami
  • Suwaki, kieszonki z guzikiem, but do wiązania, taśmy, rzepy
  • Dzwonek rowerowy, trąbka rowerowa
  • Zegar ze wskazówkami, minutnik
  • Miejsce z tablicą kredową, ścieralną, magnetyczne literki lub figury
  • Instrumenty-cymbałki, bębenki, dzwonki
  • Kawałek rury do której można wrzucić małe piłki
  • Kawałki materiału, gąbki o różnych kształtach, delikatny papier ścierny
  • Sznurek ze spinaczami lub koralikami.
Tablica manipulacyjna fot. 2

i

Autor: Agnieszka Jaszczuk

Tablica manipulacyjna wspiera rozwój dziecka

Zabawa przedmiotami znajdującymi się na tablicy manipulacyjnej daje niezwykłą radość dziecku, umożliwia poznanie przedmiotów codziennego użytku, a także rozwija sprawność ręki, dłoni i palców dziecka. Poprzez ciągłe nawlekanie, przesuwanie, przełączanie i dotykanie wzrasta precyzja ruchu małej rączki dziecka, rozwija się koordynacja wzrokowo- ruchowa, a dotykanie różnych faktur i kształtów wzbogaca doznania sensoryczne – czuciowe, wzrokowe i słuchowe. Rozwija także koncentrację dziecka – by dojść do perfekcji w działaniu potrzebuje czasu i cierpliwości. Dziecko nabywa wprawy oraz doskonali wykonanie danej umiejętność poprzez systematyczne powtarzanie czynności.

Czytaj: Sprawność manualna dziecka. Zabawy i ćwiczenia manualne dla niemowlakówPrzedmioty znajdujące się na tablicy manipulacyjnej są świetną alternatywą dla zabawek interaktywnych, które nie dają tylu możliwości działania i uczenia się. Nie zawsze to co modne, kolorowe, jednocześnie świecące i grające jest korzystne dla rozwoju dziecka. Tablica manipulacyjna natomiast daje dziecku swobodę działania i odkrywania. Dziecko samodzielnie uczy się wykorzystywania i działania mechanizmów na tablicy, rozwija przy tym logiczne myślenie. Naturalnie większość z tych przedmiotów jest z wiadomych przyczyn ukryta przed dziećmi, a część niedostępna dla dziecka na co dzień (np. przełączniki do świateł). Rodzice nie zawsze mają świadomość, że to co proste i na ogół obecne w domu, może sprawić tyle radości i wpływać na rozwój ich maluszka.

Czytaj: Zagadki logiczne dla dzieci. Sprawdź, czy uda Ci się je rozwiązać! [PDF]

Tablica manipulacyjna fot. 3

i

Autor: Agnieszka Jaszczuk
Agnieszka Jaszczuk
Agnieszka Jaszczuk
Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta Integracji Senosorycznej. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, także z wyzwaniami rozwojowymi. Ukończyła wiele kursów i szkoleń, które umożliwiają jej całościowo spojrzeć na rozwój dziecka.