Ten gadżet z lat 60. jest gorszy od chodzików. Ekspertów szokuje lekkomyślność rodziców

2024-01-24 12:26

Kupując liczne akcesoria dla niemowląt rodzice liczą na dwie rzeczy. Wsparcie ich rozwoju i odrobinę wolnego czasu podczas świetnej zabawy dziecka. To kuszące, ale choć mamy robią tak od pokoleń, to eksperci biją na alarm bojkotując już nie tylko chodziki, które zdążyły się okryć złą sławą.

Chodziki i skoczki. Jak wypływają na rozwój dzieci?

i

Autor: Getty Images Chodziki i skoczki. Jak wypływają na rozwój dzieci?

Nie pierwszy raz już piszemy o tym, że zdaniem fizjoterapeutów chodziki wcale nie wspirają szybszego chodzenia niemowląt. Co więcej, mogą opóźniać rozpoczęcie samodzielnego chodzenia, a nawet wyrządzić sporo krzywd dla aparatu ruchu. 

Podobne, jeśli nawet nie gorsze zdanie mają o skoczkach, których sprzedaż i popularność mimo wszystko mają się dobrze. Dlaczego warto przemyśleć ich kupno?

Dowiedz się: Agnieszka Włodarczyk poprosiła fanki o polecenie chodzika dla syna. Rozpętała się burza

Spis treści

  1. Dlaczego rodzice kupują skoczki dla niemowląt?
  2. Dlaczego skoczki nie są bezpieczne dla dzieci?
  3. Dlaczego skoczki i chodziki opóźniają chodzenie?
Zdrowo Odpytani: Fizjoterapeuta rozprawia się z uporczywym bólem. Na "białej liście" tylko 4 punkty

Dowiedz się: 10 rzeczy, które teraz uważane są za szkodliwe, a stosowała je każda matka

Dlaczego rodzice kupują skoczki dla niemowląt?

Dla dzieci tego typu gadżety to świetna zabawa, dla rodziców możliwość spędzenia odrobiny czasu wolnego. Skoczki są przeróżne. W swojej pierwotnej wersji skoczki zawierające materiałowe siedzisko w stylu nosidła montuje się w drzwiach.

Producenci zabawek wymyślili też jeszcze atrakcyjniejsze alternatywy dla gadżetu, który znany był mamom już w latach 60.. Współczesne skoczki często mają własny stelaż i blacik z mnóstwem zabawek niemowlęcych. W jednych dziecko ma odbijać się od podłogi, w innych - domontowane jest specjalne podłoże w rodzaju trampoliny. Nic dziwnego, że dzieci uwielbiają spędzać w nich czas od pokoleń, co widać doskonale na viralowym już filmiku z archiwów z lat 60..

Dlaczego skoczki nie są bezpieczne dla dzieci?

Fizjoterapeuci po głośnym bojkotowaniu chodzików, zabrali się za temat skoczków dla niemowląt. Ich zdaniem, są one równie niebezpieczne dla najmłodszych. Jakie jest ryzyko korzystania z nich?

  • Skoczki zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych stawu biodrowego, takich jak dysplazja czy zwichnięcie stawu biodrowego. Materiałowe siedzisko skoczka może ustawić biodra dziecka w niewygodnej pozycji, potencjalnie obciążając staw biodrowy.
  • Urazy głowy to najczęstsze urazy, które mogą wystąpić w wyniku zabawy w skoczkach. Do urazów tych zwykle dochodzi, gdy dziecko zbyt mocno podskakuje lub pochyla się do przodu. Skoczki przeznaczone są dla dzieci od 6.m.ż., a w tym wieku maluch nie jest w stanie kontrolować ruchów swojej głowy podczas podskakiwania.
  • Nadmierne przebywanie w skoczkach powoduje, że dziecko staje bardziej na palcach, co prowadzi do napięcia mięśni łydek i nawyku stawiania stóp na palcach.

Dlaczego skoczki i chodziki opóźniają chodzenie?

To nie tylko gołosłowne teorie fizjoterapeutów. Liczne badania wykazały opóźnione chodzenie u dzieci, które regularnie spędzają w chodzikach i skoczkach 15 minut dziennie lub dłużej.

Choć były także badania, które nie wykazywały ani negatywnego, ani pozytywnego wpływu na rozwój niemowląt, to wielu ekspertów jest zdania, że im mniej czasu dziecko spędza na raczkowaniu i próbach stawania przy meblach, tym później zacznie chodzić. 

Z tego też powodu, fizjoterapeuci znacznie bardziej polecają dla dzieci chodziki typu pchacz, o które dziecko może się oprzeć, stawiając swoje własne pierwsze kroki.