Twoje dziecko nie ząbkuje? Może mieć niedobór jednej z ważnych witamin

2023-03-20 10:29

Opóźnione ząbkowanie może mieć różne przyczyny, m.in. predyspozycje genetyczne czy niską masę urodzeniową dziecka. Czasem jednak jest skutkiem niedoboru substancji odżywczych.

Żele na ząbkowanie

i

Autor: Getty images Żele na ząbkowanie - czy warto je stosować?

Późne ząbkowanie najczęściej niepokoi rodziców. Warto jednak pamiętać, że nie powinni oni się martwić, jeśli maluszek zaczyna ząbkować w 10. czy 11. miesiącu życia. Przyjmuje się, że jeśli pierwszy ząbek wyrżnie się przed 1. urodzinami dziecka, to nie ma powodu do niepokoju. Sytuacja jednak się zmienia, jeśli roczek minął, a zębów ani śladu. W takiej sytuacji mówimy o opóźnionym ząbkowaniu, które może mieć różne przyczyny.

Ząbkowanie

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko nie ząbkuje?
  2. Przyczyny opóźnionego ząbkowania
  3. Późne ząbkowanie a niedobór witaminy D
  4. Dlaczego witamina D wpływa na ząbkowanie?
  5. Jak sprawdzić, czy dziecko ma niedobór witaminy D?

Dlaczego dziecko nie ząbkuje?

Istnieje kilka przyczyn późnego ząbkowania. Czasem odpowiadają za nie geny — dziecko po prostu ma predyspozycje do tego, by ząbki wyrżnęły się później. Czasem mówi się, że jeśli ząbki pojawiają się później, to są mocniejsze i mniej się psują, ale nie ma naukowych dowodów na potwierdzenie tej teorii.

Późne ząbkowanie może również wynikać z różnych schorzeń lub niedoborów, dlatego, jeśli po ukończeniu przez malucha 12. miesięcy nie widać ząbków, należy skonsultować się z pediatrą i stomatologiem.

Przyczyny opóźnionego ząbkowania

Maluch karmiony piersią lub mlekiem modyfikowanym zawierającym wapń, kwasy DHA i witaminę D otrzymuje wszystkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jeśli pomimo tego nie ząbkuje, przyczyny należy szukać gdzie indziej. Brak ząbków może wynikać z:

  • zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforowej
  • niskiej wagi urodzeniowej
  • wcześniactwa
  • chorób w pierwszych miesiącach życia dziecka
  • chorób autoimmunologicznych.

Późne ząbkowanie a niedobór witaminy D

Do opóźnionego ząbkowania może przyczynić się niedobór witaminy D. Jeśli maluch nie otrzymuje odpowiedniej jej ilości w pierwszych miesiącach życia, może nie tylko być bardziej narażony na wystąpienie krzywicy, ale również na zahamowanie wzrostu czy opóźnione ząbkowanie.

Dawkowanie witaminy D jest uzależnione od wieku dziecka. Pediatrzy zalecają, by każde niemowlę otrzymywało 400 j. witaminy D na dobę w pierwszych 6 miesiącach życia i 600 jednostek w drugim półroczu życia. Od 1. roku życia zapotrzebowanie na witaminę wzrasta i wynosi 1000 jednostek. 

Dlaczego witamina D wpływa na ząbkowanie?

Witamina D wpływa na prawidłowy rozwój gospodarki kostnej. Dzięki temu nie tylko buduje kości, ale także zęby, wpływa również na ich gęstość i mineralizację. Dzieci, które stale przyjmują witaminę D, mogą być o 40 procent mniej narażone na złamania niż te, które nie suplementują dodatkowo tej witaminy. Co więcej, wskazuje się, że witamina D może również zmniejszać ryzyko rozwoju alergii, anemii czy cukrzycy.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma niedobór witaminy D?

Jeśli maluch nie ząbkuje, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do pediatry, który zbada dziecko i zaleci dalsze postępowanie. Lekarz wystawi także skierowanie na badanie krwi, które pozwoli ocenić, jaki jest poziom witaminy D w organizmie. Jeśli będzie jej zbyt mało, zaleci suplementację większymi dawkami. W takiej sytuacji pediatrzy najczęściej przepisują witaminę D w formie leku, a nie suplementu, która lepiej się przyswaja.