Waga niemowlęcia: co robić gdy przyrost wagi niemowlaka jest zbyt mały?

2013-03-14 16:29

Jeśli przyrost wagi niemowlaka jest zbyt wolne, sprawdź, co może być przyczyną niskiej wagi niemowlęcia. Co robić, by niemowlę prawidłowo przybierało na wadze, gdy karmisz piersią i gdy karmisz butelką?

Karmienie butelką latem - zasady bezpiecznego karmienia

i

Autor: Getty Images Karmienie butelką latem - zasady bezpiecznego karmienia

Spis treści

  1. Co robić gdy niemowlę karmione piersią mało przybiera na wadze?
  2. Co robić gdy przyrost wagi niemowlaka karmionego butelką jest zbyt mały?

Co robić gdy niemowlę karmione piersią mało przybiera na wadze?

Co robić, gdy malec naprawdę zbyt mało przybiera na wadze? Nie wpadaj w panikę, ale najpierw sprawdź prozaiczne przyczyny małego przyrostu wagi niemowlaka. Jak długo dziecko ssie? Nie chodzi o to, jak długo jest przy piersi, ale ile czasu zajmuje mu aktywne ssanie podczas karmienia piersią. Poznasz to po odgłosie przełykania i wyraźnym wysiłku dziecka. Ssanie dla uspokojenia nie wiąże się z wysiłkiem. Natomiast ssanie, aby się najeść to ciężka praca, która wymaga uruchomienia około czterdziestu mięśni. Malec powinien ssać aktywnie przynajmniej 5–10 minut. Jeśli trwa to krócej, prawdopodobnie się nie najada. Jeśli dłużej niż  15–20 minut, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko przytula się do piersi, a nie traktuje jej jak źródła pokarmu. Gdy malec z niewystarczającym przyrostem wagi podsypia przy piersi, koniecznie musisz go budzić. Łaskocz w policzki, piętę, odstaw na chwilę  od piersi, a gdy otworzy oczy, przystaw ponownie.

Dowiedz się jak prawidłowo karmić piersią

Staraj się karmić częściej: co 2–3 godziny. Mamy często martwią się, że ich pokarm jest zbyt chudy lub jest go zbyt mało. Takie sytuacje są naprawdę wyjątkowe. Po pierwsze, mleko kobiece nie przypomina krowiego i nie musi mieć po wstawieniu do lodówki grubej warstwy tłuszczu na powierzchni. Jego skład i tak zmienia się nie tylko w ciągu doby, ale także w trakcie każdego karmienia piersią: początkowo, zaraz po przystawieniu dziecka do piersi jest bardziej wodnisty, potem zaczyna w nim przybywać tłuszczu i jest bardziej sycący. Dlatego staraj się karmić dziecko nieco dłużej, aby malec dostał bardziej kaloryczne mleko. Nie przejmuj się, że piersi są miękkie i nie masz nawału pokarmu. Po prostu laktacja dopasowała się do dziecka i nie ma nadprodukcji mleka, co miało miejsce na początku, tuż po porodzie. Jeśli zależy ci, aby mleka w piersiach było więcej, częściej i na dłużej przystawiaj dziecko. Ssanie jest bowiem najsilniejszym bodźcem do pobudzenia laktacji i nic nie działa równie skutecznie. Pamiętaj, że przerwa nocna nie może trwać dłużej niż 4–5 godzin. Jeżeli waga niemowlaka jest zbyt mała, trzeba wybudzać go w nocy na jedzenie.

Zobacz kalendarz rozwoju dziecka

Karmienie piersią bez problemu

Karmienie piersią powinno się odbywać w spokojnym  i zaciemnionym pomieszczeniu. Najlepiej, aby nikt wam nie przeszkadzał ani nie towarzyszył. Zadbaj o usunięcie rozpraszających bodźców: telewizji, zwierząt, kolorowych zabawek  w otoczeniu. Nie mów zbyt wiele do dziecka. Pozwól mu skupić się wyłącznie na jedzeniu.

Obserwuj swoją dietę. Może malec odmawia jedzenia po niektórych twoich daniach, np. ciężkostrawnych lub doprawianych czosnkiem.

Poznaj 7 najlepszych składników poprawiających laktację

Sprawdź, czy konieczne jest dokarmianie niemowlaka. Gdy nic nie przynosi efektu i dziecko słabo przybiera na wadze, na próbę podaj mu  po karmieniu piersią mleko strzykawką, łyżeczką lub kubeczkiem. Może to być twoje mleko odciągnięte z piersi lub, jeśli nie udaje ci się go odciągnąć, mleko modyfikowane. Taki test wykaże, jaką objętość mleka malec jest jeszcze w stanie zjeść po normalnym karmieniu. O wyniku testu powiedz lekarzowi, który oceni, czy objętość mleka w dokarmianiu jest znacząca. Z pewnością jednak 50–100 ml na porcję może świadczyć o tym, że dziecko nie najada się z piersi. Wówczas trzeba ocenić technikę karmienia. Fachowej porady poszukaj u doradcy laktacyjnego.

Dowiedz się jak wygląda wizyta w poradni laktacyjnej

Dieta 4-5 miesięcznego niemowlaka powinna być wzbogacana w kaszkę ryżową lub kukurydzianą. To cenne źródło węglowodanów złożonych. Poza tym, kaszki dla niemowląt są wzbogacane  w żelazo, które maluszki karmione piersią mają wyłącznie z zapasów zgromadzonych w czasie ostatnich tygodni ciąży. Mleko z piersi zawiera znikome ilości żelaza i nie można go uwzględniać w diecie dziecka.

Wyklucz z jego diety słodkie herbatki, ogranicz soki do 100–150 mililitrów dziennie. Do picia, gdy to konieczne, podawaj wyłączcie przegotowaną wodę. Dopajanie dzieci karmionych piersią rzadko jest wymagane. Taka potrzeba zdarza się, gdy jest gorąco, powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, albo gdy malec ma gorączkę lub biegunkę i traci więcej wody niż zwykle. Słodkie napoje mogą dziecku smakować, przez co pije je dla przyjemności i poprawienia sobie humoru. W efekcie może pić ich zbyt dużo, co odbywa się kosztem pożywnego mleka. Woda jest najlepszym napojem dla dziecka (po mleku, oczywiście). Jej obojętny smak sprawia, że dziecko pije wtedy, gdy jest naprawdę spragnione. Nie podawaj mu też herbatników ani chrupek. W przypadku dziecka, które zbyt mało przybiera na wadze, trzeba szczególnie dbać, aby to co zjada miało wartości odżywcze.

Nie rezygnuj zbyt łatwo z karmienia piersią, chyba, że naprawdę nie chcesz karmić naturalnie. Słuchaj porad lekarza lub doradcy laktacyjnego. Nie stosuj na własną rękę żadnych leków u siebie ani u dziecka.

Co robić gdy przyrost wagi niemowlaka karmionego butelką jest zbyt mały?

Przeanalizuj objętości mleka zjadanego przez malca. Średnią porcję mleka w pierwszym półroczu życia dziecka wyliczysz dodając 1 do wieku malca liczonego w miesiącach i mnożąc otrzymany wynik przez 10, a następnie dodając 100. Przykładowo, 3-miesięczny niemowlak powinien zjadać jednorazowo około [(3+1)x10]+100, czyli 140 ml. W drugim półroczu niemowlęta zjadają jednorazowo porcję 180–220 ml mleka. Pamiętaj jednak, że karmienie dziecka to nie matematyka i malec może zjeść raz więcej, innym razem mniej. Najważniejsze, aby wypijane objętości nie różniły się znacznie od zalecanej średniej.

W pierwszym półroczu życia dziecka karm je co 3 godziny w dzień, z nocną przerwą nie dłuższą niż 4–5 godzin.

Dowiedz się jak powinien wyglądąć schemat żywienia dziecka w pierwszym roku życia

Przyrządzając mleko modyfikowane dla malca, stosuj się do zalecanych na opakowaniu proporcji. Nie dosypuj więcej proszku, aby mleko było bardziej geste. To może być groźne dla dziecka, bo nadmiernie obciąża przewód pokarmowy i nerki.

Niedojedzonego mleka nie przechowuj do następnego karmienia, nawet w lodówce ani w podgrzewaczu. Niedojedzone mleko musisz, niestety, wylać. Za każdym razem trzeba przygotować świeżą porcję mleka.

Sprawdź, czy smoczek ma odpowiednio dobraną wielkość dziurki. Przy zbyt dużej malec będzie się dławił, bo mleko wypływa zbyt dynamicznie. Gdy otwór w smoczku jest zbyt mały, dziecko zwykle szybko się męczy, niecierpliwi, złości, czasem już kilka chwil po rozpoczęciu posiłku. Regularnie wymieniaj smoczki od butelki.

Karmienie butelką powinno odbywać się w cichym otoczeniu, aby nic nie rozpraszało jego uwagi. Dźwięki, światło, ruch innych mogą rozpraszać dziecko, które zainteresowane otaczającym światem nie ma czasu na jedzenie do syta.

Dopajaj niemowlę wodą, a nie słodkimi herbatkami lub sokami. Słodkie napoje mogą osłabiać apetyt i zmniejszać objętość wypijanego mleka, co może niekiedy skutkować zbyt wolnym przyrostem wagi.

Gdy malec skończy 4 miesiące, zacznij mu podawać inne produkty oprócz mleka. Zacznij od kleiku, kaszki mleczno-ryżowej, mleczno-kukurydzianej lub Sinlacu (są bardziej kaloryczne) albo od warzyw. Możesz też podać owoce.

miesięcznik "M jak mama"