Niemowlęta mogą prezentować rozmaite zachowania, które – szczególnie rodziców, którzy po raz pierwszy cieszą się rodzicielstwem – mogą zwyczajnie niepokoić.
Jednym z nich jest wystawianie wystawianie języka przez niemowlę. Wielu opiekunów wtedy, gdy zauważają oni taki problem, zaczyna się martwić o zdrowie swojej pociechy, tymczasem w rzeczywistości najczęściej nie jest to żadną patologią.
Spis treści
- Dlaczego niemowlaki wystawiają język na zewnątrz?
- Patologiczne przyczyny wystawiania języka przez niemowlaka
- Czy iść do lekarza, gdy niemowlę wystawia język?
Dlaczego niemowlaki wystawiają język na zewnątrz?
Wysuwanie przez małe dzieci języka na zewnątrz dość często bywa całkowicie fizjologicznym odruchem. W okolicach 4.-5. miesiąca życia występują u nich bowiem naturalne odruchy ssania, jak i wypychania językiem z jamy ustnej – dzięki temu dziecko jest w stanie wypchnąć z buzi przedmioty, które nie są pokarmem.
W tym konkretnym przypadku zaobserwowanie odruchu wypychania z jamy ustnej jest bardzo istotne, ponieważ jest to sygnał świadczący o tym, że rodzice powinni wstrzymać się z rozszerzeniem dziecięcej diety o pokarmy stałe – dopóki odruch jest obecny i wyraźnie zaznaczony, malec powinien być karmiony mlekiem.
Wystawianie języka przez niemowlęta ogólnie związane jest z jedzeniem – małe dzieci czynią to wtedy, gdy są głodne. Czasami zdarza się z kolei, że dziecko zaczyna nagle zdecydowanie częściej wysuwać swój język na zewnątrz – w takim przypadku przyczyną może być ząbkowanie.
Świadczyć o tym, że powodem wystawiania języka jest właśnie wyrzynanie się zębów, może pojawienie się u malucha dodatkowych objawów, takich jak rozpulchnienie dziąseł, płaczliwość, wzmożone ślinienie się czy znaczny niepokój u dziecka.
Choć może być to dla wielu osób zaskakujące, niemowlak może wystawiać język na zewnątrz po to, aby… komunikować się z przebywającymi z nim ludźmi. Wbrew wszelkim pozorom maluchy są świetnymi obserwatorami i mogą one na różne sposoby naśladować zachowania swoich opiekunów czy też podejmować próby odpowiadania na rodzicielskie pocałunki czy uśmiechy właśnie poprzez wysuwanie języka na zewnątrz.
Czytaj również: Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?
Etapy rozwoju mowy u niemowlaka. Jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?
Patologiczne przyczyny wystawiania języka przez niemowlaka
Niektórzy rodzice po tym, jak zauważą, że ich dziecko często wysuwa język na zewnątrz, zaczynają się niepokoić – obawy te nie są bezzasadne, ponieważ istnieją również i pewne schorzenia, w których przebiegu obserwować można takie zachowania u niemowlaka.
Problem bywa związany z zespołem Downa, jak i z niedoczynnością tarczycy. Maluszek może często wystawiać swój język wtedy, gdy ma za krótkie wędzidełko, ale i w sytuacji, gdy ma przerośnięte migdałki czy gdy występuje u niego obniżone napięcie mięśniowe.
Czy iść do lekarza, gdy niemowlę wystawia język?
Ostatecznie rodzice małych dzieci mogą czuć się nieco zagubieni – w końcu okazuje się, że wystawianie języka przez niemowlaka może być zarówno fizjologią, jak i patologią. Najczęściej zachowanie te nie ma podłoża patologicznego, warto jednak wiedzieć, kiedy wskazane jest udanie się z pociechą do specjalisty.
Konsultacja z pediatrą jest niezbędna m.in. wtedy, gdy upływa czas, a dziecko nie przestaje lub wręcz jeszcze częściej wysuwa swój język z ust. Do lekarza trzeba się udać także wtedy, gdy zaobserwowane zostaną jakieś zmiany na języku dziecka, takie jak np. zmiana jego zabarwienia czy wystąpienie na nim jakichś nietypowych tworów.
Konsultacji wymaga również zaobserwowanie powiększenia dziecięcego języka, z którym związane są trudności z przyjmowaniem pokarmów czy zdecydowanie nadmierne ślinienie się niemowlęcia.